Afera melioracyjna: Wcześniej oskarżył Stanisława Gawłowskiego. Na procesie opowiada tak, że można nabrać wątpliwości

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Gawłowski pokazuje zegarek na ręce Mieczysława O. Dyrektor zapewnia, że to nie ten, którym skorumpowano byłego posła
Gawłowski pokazuje zegarek na ręce Mieczysława O. Dyrektor zapewnia, że to nie ten, którym skorumpowano byłego posła archiwum
Oskarżony o nakłanianie do skorumpowania Stanisława Gawłowskiego przyznał się do winy, chciałby się podać karze, ale... nie zgadza się z zarzutami, jakie postawił mu prokurator. Gawłowski podsumował jego wyjaśnienia szerokim uśmiechem.

Środa była czwartym dniem procesu w tzw. aferze melioracyjnej, który toczy się przed Sądem Okręgowym w Szczecinie. Wyjaśnienia składał pierwszy z grupy oskarżonych, którzy obciążają Stanisława Gawłowskiego. To 66-letni Mieczysław O., były szef Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według prokuratury nakłaniał swojego podwładnego Łukasza L., aby skorumpował Gawłowskie-go luksusowymi zegarkami. Dzięki temu Łukasz L. miał ocalić stanowisko w IMGW, a Mieczysław O. dostać poparcie w światowej organizacji meteorologicznej. Wczorajsze wyjaśnienia byłego dyrektora zamiast wyjaśnić sytuację, tylko ją zagmatwały.

- Przyznaję się do winy, chcę poddać się karze, ale nie zgadzam się z zarzutem prokuratora, że te zegarki miały być za poparcie mnie na stanowisku międzynarodowym, bo o to musiałem sam zabiegać - oświadczył Mieczysław O., wywołując szeroki uśmiech na twarzy współoskarżonego Gawłowskiego.

- To dlaczego pan wcześniej o tym nie mówił? - zapytał sędzia Grzegorz Kasicki (oskarżony odmówił odpowiedzi na pytania obrońców).

- Jakoś mi to umknęło - odpowiedział były dyrektor.

Stanisław Gawłowski jako wiceminister środowiska w latach 2007-2015 nadzorował IMGW. Mieczysław O. twierdzi, że mieli dobre relacje, także poza gabinetami.

Afera melioracyjna. Jak wygląda linia obrony Stanisława Gawłowskiego? Exposeł nie przyznaje się do winy
- Spotykaliśmy się także na gruncie prywatnym. Nasze żony też się znały. Kilka razy odwiedziliśmy się w domach, byliśmy wspólnie na sylwestrze i wyjeździe zagranicznym. Minister pod względem zawodowym był profesjonalistą. Potrafił mnie skarcić, gdy trzeba było - mówił Mieczysław O.

Sprawa wybuchła, gdy kilka lat temu ABW zatrzymała Łukasza L., podwładnego Mieczysława O. L. ujawnił, że w 2011 lub 2012 r. wręczył dwa luksusowe zegarki Gawłowskiemu. Podżegać do korupcji miał szef, czyli Mieczysław O. To on miał mu doradzić, że najbezpieczniej będzie przekazać zegarki do sekretariatu Gawłowskiego w firmowej torbie IMGW i przez służbowego kierowcę. Gawłowski zaprzecza, że zegarki dostał. Na dowód pokazywał zdjęcie Mieczysława O. z 2013 r., na którym dyrektor był z zegarkiem identycznym jak ten, który miał otrzymać Gawłowski.

- Widziałem to zdjęcie w internecie. Ten mój zegarek, co mam tam na ręce, to podróbka - odpowiada Mieczysław O.

Twierdzi, że temat zegarków zaczął się, gdy w internecie pojawił się film z imprezy, nad którą patronat miał IMGW. Na filmie widać skąpo ubrane modelki. To zdenerwowało urzędników ministerstwa środowiska.

- Od tego czasu Gawłowski zaczął nastawać, abym zwolnił Łukasza, bo to on był odpowiedzialny za promocję w IMGW - twierdzi Mieczysław O.

Nie zaprzecza, że zasugerował podwładnemu, aby kupił zegarek dla Gawłowskiego, bo to mogło ministra udobruchać.

Afera melioracyjna. W środę druga rozprawa - 22.01.2020. Wyj...

- Zawsze jak rozmawiałem z ministrem Gawłowskim o Łukaszu, to temat schodził na to, że pan minister lubi zegarki dwóch firm. To był dla mnie sygnał, że takiego zegarka może chcieć. Ale nigdy nie mówił o tym wprost. Gdy mnie Łukasz kiedyś zapytał, co ma robić, aby nie stracić pracy, to odpowiedziałem od niechcenia, żeby kupił zegarek. Nie sądziłem, że się na to zdobędzie. On kupił dwa zegarki. Potem minister pokazał mi jeden i wyglądał na zadowolonego. Odebrałem to tak, że prezent mu się spodobał - twierdzi Mieczysław O.

W wielu miejscach jego wyjaśnienia są jednak zagmatwane. Twierdzi na przykład, że Gawłowski miał powiedzieć Łukaszowi L. wprost, że chce zegarków.

- Jak to możliwe , że powiedział o tym wprost człowiekowi, którego znał słabo, skoro pan mówi, że minister był bardzo oględny w słowach i nie był wylewny? - dociekał sędzia.

Były dyrektor nie potrafił odpowiedzieć. Zasłonił się upływem czasu.

Teraz wszyscy czekają na to, co powie Łukasz L. Jest w tej sprawie świadkiem, a nie oskarżonym. Nie usłyszał zarzutów, bo sam opowiedział ABW o tym, jak skorumpował Gawłowskie-go i skorzystał z dobrodziejstwa uniknięcia odpowiedzialności. Mieczysław O. w innych procesach ma około 100 zarzutów za to, że w IMGW pozwolił m.in. na korupcję.

Afera melioracyjna. Stanisław Gawłowski składał wyjaśnienia: - Zacznę od księdza Rydzyka

Szczecin: Ruszył proces ws. afery melioracyjnej. To wcale ni...

Zobacz także: Adwokat S. Gawłowskiego wnosi o przesłuchanie agenta Tomka. "Próbował zaprzyjaźnić się z panią Gawłowską"

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 67

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Stasiu podobno kupiłeś na licytacji komorniczej hotel w Koszalinie?

G
Gość

Stachu a ja

G
Gość

Stachu nie pękaj. ,,Sądy przez rok nie zrobią nic. Będą prowadzić sprawę i ch....j"

G
Gość

Koszalin z Panem Gawłowskim. Głowa do góry będzie dobrze po tych paru dni kabaretu.

G
Gość

Dzięki Stachu. Koszalin wreszcie jest rozpoznawalny.

G
Gość
30 stycznia, 14:19, [wulgaryzm]ć za miskę ryżu:

Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie , od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę za chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez odwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów, itd. Obejrzyj się wokoło!!!!!!

30 stycznia, 14:24, Polaczki ciapate cebulaki:

Dlatego we Francji się biją ludzie na ulicach a w Polsce politycy "popatrzcie tam palą samochody a polaczki cicho siedzą mamy demokrację wszystko u nas ok" Polacy są jak barany, gorzej od ciapatych.

30 stycznia, 16:17, Mamy dość:

Nami rządzą debile i debile ich wybierają. Mówię o wszystkich Patriarch po 89.r NIGDY NIE BYŁO DOBRZE NIE JEST DOBRZE A BĘDZIE KRYZYS LUB WOJNA DOMOWA!

Banana Republik

G
Gość

Szkoda czasu na ten cyrk. Proces będzie ciągnął się latami. Kary będą finansowe lub w zawieszeniu i tyle w temacie a zwykły Kowalski będzie siedział za to że zwyzywał sąsiada

C
Cyrk
30 stycznia, 20:23, Zegarki na 20 tysięcy ?:

Zegarki na 20 tysięcy ? Tu chodzi o przekręty na setki milionów złotych publicznych pieniędzy i tym powinien się zająć sąd nie pierdołami.

Na Gawłowskiego tylko pierdoły mają. Zegarki 5 tyś euro. Żaden luksus. "Apartament" 40 metrów kawalerka, warta grosze, żałosne. Wy chyba apartamentów nie widzieliście :) Ten cyrk na porażkę od początku był skazany a po dziesieszych zeznaniach "świadka" ~bez komentarza 😂😂😂

Z
Zegarki na 20 tysięcy ?

Zegarki na 20 tysięcy ? Tu chodzi o przekręty na setki milionów złotych publicznych pieniędzy i tym powinien się zająć sąd nie pierdołami.

G
Gość

chcielibyśmy przestać już płacić za takie teatralne występy społeczeństwo traci i płaci za tego typu sprawy ,a rekrutacja do administracji publicznej jak widać ( wszyscy nieskazitelna opinia i nie daję i nie biorę :)

G
Gość
30 stycznia, 19:28, Gość:

ja nie mam wątpliwości: łąpówkarz, plagiator, krętacz

Kaczyński Morawiecki Ziobro Banaś Agent Tomek Szydło I co drugi w pisie

G
Gość

ja nie mam wątpliwości: łąpówkarz, plagiator, krętacz

I
Inteligentni inaczej
30 stycznia, 12:10, Norymberga:

Niedługo PiSowce będą tłumaczyć 'MY TYLKO WYKONYWALIŚMY ROZKAZY"

30 stycznia, 12:16, Gość:

Niedługo to znaczy kiedy?

30 stycznia, 12:21, Norymberga:

Hitlerowska rzesza (którą próbuje skopiować PiS) trwała 12 lat. PiSowskie nieudaczniki padną wcześniej. Bo to nieudaczniki.

30 stycznia, 16:42, Gość:

a co z ciebie za udacznik że nie masz nic lepszego do roboty jak klepać bzdury na forum w lichej po-niemeckiej gazetce

30 stycznia, 19:00, Kiepscy:

Przeczytajcie co wy za bzdury wypisujecie. Żenada. Skąd wy jesteście że Stanomina, Białogardu, Kleszcze? Pewnie wykształcenie podstawowe niepełne jak Kiepski. Co za dno?

Gó. wniarstwo . Poziom dyskusji rodem z piaskownicy. Niestety 30 % społeczeństwa (wyborcy pis, ściana wschodnia w szczególności) to taki poziom szczególnej inteligencji.

K
Kiepscy
30 stycznia, 12:10, Norymberga:

Niedługo PiSowce będą tłumaczyć 'MY TYLKO WYKONYWALIŚMY ROZKAZY"

30 stycznia, 12:16, Gość:

Niedługo to znaczy kiedy?

30 stycznia, 12:21, Norymberga:

Hitlerowska rzesza (którą próbuje skopiować PiS) trwała 12 lat. PiSowskie nieudaczniki padną wcześniej. Bo to nieudaczniki.

30 stycznia, 16:42, Gość:

a co z ciebie za udacznik że nie masz nic lepszego do roboty jak klepać bzdury na forum w lichej po-niemeckiej gazetce

Przeczytajcie co wy za bzdury wypisujecie. Żenada. Skąd wy jesteście że Stanomina, Białogardu, Kleszcze? Pewnie wykształcenie podstawowe niepełne jak Kiepski. Co za dno?

G
Gość

Trolle z PiS na drugą zmianę pracują.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3