Akcja przeciw przemocy wobec kobiet w Sławnie - One Billion...

  Akcja przeciw przemocy wobec kobiet w Sławnie - One Billion Rising [ZDJĘCIA]

  Wojciech Kulig

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Akcja przeciw przemocy wobec kobiet w Sławnie - One Billion Rising [ZDJĘCIA]
  1/40

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Wojciech Kulig

  Mieszkanki Sławna zatańczyły przeciwko przemocy wobec kobiet. Tę międzynarodową akcję One Billion Rising zorganizowano w Sławieńskim Domu Kultury.
  Akcja przeciw przemocy wobec kobiet organizowana jest w Sławnie już trzeci raz przez Ewelinę Stach. Wzbudza zainteresowanie kobiet mieszkających na terenie powiatu sławieńskiego, także i tych których dotknęła przemoc. Podczas spotkania kobiety tańczą do piosenki, która jest o sprzeciwianiu się przemocy.

  - Sławno jest małe, wszyscy się tutaj znamy. Nie każdy ma odwagę zadzwonić do instytucji, która wspomoże psychicznie, czy też finansowo.
  Do naszej akcji może dołączyć każda kobieta. Taka osoba wie, że w każdej chwili może się z nami spotkać i ma w nas oparcie. To jest bardzo ważne - mówi nam Ewelina Stach, organizatorka akcji One Billion Rising w Sławnie oraz radna Rady Miejskiej w Sławnie. - Potrzebne jest nagłaśnianie takich wydarzeń. My tutaj czujemy się lojalne wobec siebie, nic nie udajemy. Akcja w formie tańca jest niezwykle ważna. Kobiety dołączają do naszego wydarzenia pokazując, że mają szacunek wobec płci żeńskiej, która jest fizycznie słabsza od płci męskiej - dodaje.

  One Billion Rising to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw - przemoc seksualną. Wydarzenie zostało zapoczątkowane w 2011 przez Eve Ensler. Dlaczego taniec? Tańcząc kobiety mają ,,rządzić" swoim ciałem.

  - Usłyszałam o akcji od pani Eweliny. Nie wahałam się ani przez moment, żeby w tym uczestniczyć. Ten problem dotyczył mojej rodziny. Jestem pełna podziwu dla siebie, że wyszłam z tego i stanęłam na nogi. Życzę tego każdej kobiecie, która doznała przemocy psychicznej, fizycznej i jakiejkolwiek. Warto tańczyć, warto pomagać, jest to trudne, ale dzięki wsparciu wielu osób można sobie z tym poradzić i wyjść na prostą - mówi z kolei jedna z uczestniczek akcji, która była ofiarą przemocy.

  Kobiety uczestniczące w akcji mówiły, że głównym problemem kobiet jest przede wszystkim strach, ale także znieczulica. - Nie oszukujmy się, nie każdy traktuje nas poważnie. Trudno jest znaleźć osoby, czy instytucje, które z pełnym sercem i zaangażowaniem zajmują się takimi sprawami. To trzeba nagłaśniać i warto o tym rozmawiać. Ludziom wydaje się to śmieszne i niepotrzebne, a to jest bardzo potrzebne, żeby społeczeństwo było świadome - komentuje kolejna osoba, która wzięła udział w wydarzeniu.

  - Ta inicjatywa jest ważna dla kobiet. Trzeba o problemie przemocy wobec kobiet cały czas mówić, żeby się nie bały i skorzystały z grup wsparcia. Nie można ich zostawić samych sobie - zaznacza Marzena Łużyńska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Sławnie, która także postanowiła zatańczyć przeciw przemocy wobec kobiet.

  Więcej o akcji w piątkowym wydaniu tygodnika Głos Sławna i Darłowa z datą 15 luty.


  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego
  Zobacz także: Reportaż o Romualdzie Bobisie - trenerze dzieci i młodzieży z Niemicy
  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Sławna

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Wideo