Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja saperów na terenie zakładów chemicznych w Policach. To będzie skomplikowana operacja

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Tak wyglądała ćwierćtonowa bomba  znaleziona wiosną 2021 roku na terenie budowy Polimerów Police. Podobna będzie usuwana 26 września z terenu zakładów chemicznych
Tak wyglądała ćwierćtonowa bomba znaleziona wiosną 2021 roku na terenie budowy Polimerów Police. Podobna będzie usuwana 26 września z terenu zakładów chemicznych Internauta/Archiwum
Sprawcą całego zamieszania jest niewybuch z czasów II wojny światowej. Z tego powodu 26 września rano zostanie wstrzymany ruch na trasie z centrum Polic do Jasienicy. Zamknięta dla ruchu będzie również ulica Piotra i Pawła. Załoga Grupy Azoty Zakładów Chemicznych „Police” S.A. wstrzyma pracę.

Ćwierćtonowy niewybuch odkryto jeszcze wiosną tego roku, w czasie prac ziemnych.

- 26 września o godzinie 8:00 ma się rozpocząć akcja podjęcia i transportu przez saperów przedmiotu wybuchowego i niebezpiecznego zlokalizowanego na terenie Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., który został znaleziony w kwietniu tego roku. W tym czasie załoga pracować będzie w ograniczonym składzie - informuje Kornelia Przygoda z Biura Komunikacji i Relacji Inwestorskich Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.

Teren, gdzie znaleziono niewybuch jest zabezpieczony, znajduje się pod nadzorem saperskim. - Do czasu postoju energetycznego całego zakładu - powiedziała nam Kornelia Przygoda.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Widowiskowa operacja na placu budowy Polimery Police. Budują...

Akcja potrwa aż do odwołania przez saperów.

Spowoduje spore zmiany w komunikacji miejskiej. Linia autobusowa nr 101 będzie kursować na trasie Plac Rodła - Police Rynek, gdzie zakończy swój bieg. Pasażerowie planujący się udać się w godzinach zamknięcia dróg do Jasienicy będą mogli skorzystać z Linii Samorządowej, która zgodnie z rozkładem jazdy odjedzie z przystanku Police Rynek w kierunku Jasienicy objazdem przez Tanowo. Natomiast linia autobusowa nr 103 będzie kursować na trasie Głębokie - Police Rynek, gdzie zakończy swój bieg. Z kolei Linia Samorządowa oraz Linia Działkowa będą kursować przez Tanowo do Jasienicy w obu kierunkach.

Na teren, gdzie obecnie znajdują się zakłady chemiczne, kilkadziesiąt lat temu spadły bomby.

- Bardzo dokładna liczba samolotów jaka brała łącznie udział w nalotach na Police jest trudna do oszacowania - naloty odbywały się na cele w całej okolicy, a niekiedy cel nalotów zmieniano już w trakcie lotu. Pewne jest, że na Police wykonano przynajmniej kilkanaście rajdów, których celem były bezpośrednio Police, w tym najcięższe w maju i czerwcu 1944 roku oraz pomiędzy styczniem i marcem 1945 roku, kiedy to fabrykę unieruchomiono całkowicie - mówi Paweł Ziątek, miłośnik regionalnej historii, a szczególnie działań lotniczych podczas II wojny światowej. - Warto wspomnieć, że Police bombardowano na pewno jeszcze w innych dniach dodatkowo - wybierając je za cel zapasowy. Czy naloty były skuteczne? Pierwsze nie, jednak te z 1944 roku oraz początku 1945 były bardzo silne i celne. Ilość zrzuconych bomb oraz zniszczenia jakie mogły dokonać udowadniają zdjęcia lotnicze - na nich widzimy gigantyczną ilość lejów po eksplozjach. Wiele śladów tych nalotów widać do dziś - teren na zachód od ulicy Piłsudskiego przypomina ser szwajcarski, zaś niektórzy mieszkańcy bloków w Policach nie zdają sobie sprawy, że za oknem mają leje po bombach. Wśród lotników, którzy bombardowali Police znaleźć można sporą liczbę tych, których uhonorowano następnie odznaczeniami - przykładowo DFM (Distinguished Flying Medal); nie tylko ogólnie za podniebne dokonania, ale również ze szczegółami za naloty na Police. Niestety wielu z nich nie powróciło, a o ich ostatnich lotach można przeczytać w zdigitalizowanych dzisiaj dokumentach i raportach z misji. Część uszkodzonych maszyn dała radę wrócić na Wyspy, część awaryjnie lądowała w Szwecji, część bombowców wraz z załogą nie wróciła nigdy spadając w zadrzewione okolice Szczecina. Niektóre z historii opisywanych przez członków załóg bywają przerażające - jak sytuacja, w której jeden z lotników wyskakuje z samolotu, jednak jego spadochron zaczepia się o tylne koło płonącego i spadającego w dół samolotu. Nie miał szans na przeżycie.

ZOBACZ TEŻ:

Gigantyczny zbiornik przejechał przez ulice Polic. Zobacz zd...

ZOBACZ TEŻ:

Polimery Police. Tak wygląda największa inwestycja w polskie...

CZYTAJ TAKŻE:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Akcja saperów na terenie zakładów chemicznych w Policach. To będzie skomplikowana operacja - Głos Szczeciński