Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja w Kołobrzegu: Oddaj szpik, uratuj życie

Iwona Marciniak [email protected]
Dzień Dawcy Szpiku organizuje 12 lutego w Kołobrzegu fundacja DKMS.
Dzień Dawcy Szpiku organizuje 12 lutego w Kołobrzegu fundacja DKMS. Fot. Archiwum
Dawcy szpiku do Kołobrzegu: W sobotę możesz dołączyć do ponad 100 tys. Polaków, którzy chcą uratować życie chorych na białaczkę.

O tym, jakie emocje towarzyszą osobom, które niewielkim kosztem mogą uratować czyjeś życie, wiedzą tylko ci szczęściarze, których materiał genetyczny okaże się zgodny z materiałem chorego, czekającego na jedyny już możliwy ratunek w postaci przeszczepu szpiku. - A z tym, by ktoś cierpiący na białaczkę znalazł w nas swojego genetycznego bliźniaka jest trochę jak z trafieniem szóstki w totka - mówi Ewa Majkowska, pomorski koordynator Fundacji DKMS Polska, działającej jako nasza, krajowa wersja niemieckiego pierwowzoru, utworzonego w 1991 roku. - By zwiększyć szansę na uratowanie mu życia, potrzeba jak największego banku dawców. W fundacji jest ich już ponad dwa miliony. Ale wierzymy, że będzie ich znacznie więcej.

Wystarczy mieć od 18 do 55 lat. Dawcę wyklucza zbyt niska waga (poniżej 50 kg) i dla odmiany nadwaga. - Dla określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy oddać 4 ml krwi - mówi Ewa Majkowska. - Potem pozostaje czekać.

Jeżeli okaże się, że nasz materiał genetyczny odpowiada materiałowi genetycznemu chorego, czekają nas dodatkowe badania lekarskie, a w końcu (jeśli badania potwierdzą, że się nadajemy) trwający około 3-4 godziny, zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej, przypominający zwykłe pobranie krwi. Stosunkowo rzadko, bo w 20 procentach przypadków dokonuje się pobrania szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. W tym wypadku dawca spędza w szpitalu 2-3 dni. Szpik kostny kompletnie zregeneruje się mu w ciągu dwóch tygodni. Wszystkie badania i ewentualny pobyt dawcy w szpitalu są dla niego bezpłatne.

Niemiecka fundacja DKMS powstała 20 lat temu po to, by poprawić bardzo trudną wówczas sytuację chorych na białaczkę, których szanse na znalezienie niespokrewnionego dawcy były znikome. Od momentu powstania fundacji DKMS stał się największym na świecie bankiem dawców komórek macierzystych, w którym zarejestrowało się ponad 2 mln potencjalnych dawców. Tylko w Polsce, w ciągu trzech lat istnienia, zarejestrowało się 110 tys. osób. W sobotę możemy do nich dołączyć.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!