MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aktywność fizyczna w domowym zaciszu. Pierwsze badania

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Archiwum
Wybuch epidemii gwałtownie wpłynął na nasz tryb życia, nasze przyzwyczajenia i zachowania.

Prozaiczna wydawałoby się rzecz, czyli wyjście na spacer, czy rower, stała się - przynajmniej do jakiegoś czasu - mocno utrudniona, a nawet karalna. W związku z tym wszelką sportową aktywność trzeba było przenieść do domowego zacisza.

Nie brakuje już pierwszych badań i opracowań, jak zmienił się w tym względzie styl życia Polaków. Ciekawe wnioski możemy zaobserwować choćby w raporcie opracowanym przez Grupę Domodi.

- Wśród respondentów, 70% stanowiły osoby, które do tej pory pozostawały aktywne fizycznie pomimo sytuacji epidemicznej. Pozostałe 30% ankietowanych deklaruje brak wcześniejszych potrzeb związanych ze sportem. 35% badanych stwierdza, że stan epidemii nie wpłynął w żaden sposób na ich aktywność fizyczną. Nadal ćwiczą, ale przenieśli się do domowego zacisza. 23% natomiast wskazuje, że ich nawyki w tym temacie zmieniły się diametralnie, z całkowitego braku ruchu aż po regularne cykle. 20% przyznaje, że zwiększyło swoją aktywność - nawet do dwóch treningów dziennie. Dla 10% nie zmieniło się nic - ćwiczyli w domu od zawsze i nadal kontynuują te czynności. Natomiast 9% jak nie ćwiczyło, tak ćwiczyć nie zamierza. 3% badanych deklaruje inne odpowiedzi m.in. chwilowe wstrzymanie się od ćwiczeń z powodu zamknięcia siłowni i braku dostępu do profesjonalnych sprzętów - czytamy w raporcie.

W nocy z soboty na niedzielę nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy. O godzinie 2 w nocy ruszyła Nocna Ściema. Start i meta usytuowane były na stadionie ZOS „Bałtyk” przy ul. Andersa. Uczestnicy biegli około 7 kilometrową pętlą ulicami Koszalina. O godzinie 7:30 na Hali Politechniki Koszalińskiej odbył się wielki finał.

Nocna Ściema 2019 w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Respondenci w znacznej mierze preferują fitness (55% ankietowanych wskazało na tę formę aktywności), następnie się ćwiczenia z ciężarkami (17%). stretching (rozciąganie mięśni,10%), joga (8%), taniec (6%) i bieganie (4%), które przed pandemią plasowało się w czołówce.

Również nasi rozmówcy potwierdzają, że styl ich życia uległ wymuszonym zmianom, ale jakoś sobie z tym radzą.

- Przez całą tę sytuację zorganizowałem sobie w domu mini-siłownię, bo kilogramów zaczęło niebezpiecznie przybywać - przyznał Waldemar Szafulski, drugi trener Młynów Stoisław Koszalin.

W niedzielę w Koszalinie odbył się bieg Leśna Piątka 2020 WOŚP. Był to pierwszy z biegów w ramach tegorocznego cyklu.Zobacz także WOŚP 2020 w Koszalinie

Leśna Piątka 2020 WOŚP w Koszalinie [ZDJĘCIA]

- Skoro bieganie i spacery odpadają, to trzeba stworzyć sobie jakąś alternatywę - dodał.

- Nie można chodzić na siłownię, więc pozostają zajęcia w domu: pompki, rozciąganie, ciężarki - mówił z kolei Maciej Sochal, koszaliński lekkoatleta.

Swoje poradniki w formie wideo dla tych, którzy chcą utrzymywać formę w domu, przygotowuje m.in. NFZ.

Leśna Piątka 2020 WOŚP w Koszalinie za nami. Zobaczcie nowe zdjęcia z biegu!Zobacz także WOŚP Koszalin - Światełko do nieba

Leśna Piątka WOŚP w Koszalinie. Zobaczcie nowe zdjęcia!

Zobacz także Nocna Ściema 2019 w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo