Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktywny wypoczynek z historią Ziemi Polanowskiej w tle

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
W rajdzie „Akcja Tobruk” uczestniczyli także odtwórcy historyczni w mundurach Wojska Polskiego z czasów II wojny światowej
W rajdzie „Akcja Tobruk” uczestniczyli także odtwórcy historyczni w mundurach Wojska Polskiego z czasów II wojny światowej Fot. Kasia Mazur/moimOkiem
Blisko 80 osób wzięło udział w sobotnim rajdzie historyczno-edukacyjnym „Akcja Tobruk”. Kilkunastokilometrową trasę z Krągu do Polanowa pokonali pieszo albo rowerem.

- Cieszy przede wszystkim, że w naszym wydarzeniu wzięły udział całe rodziny. Gratulujemy wszystkim, zwłaszcza najmłodszym, którzy dzielnie dobrnęli do mety. Trasa była dość wymagająca. Pogoda, zwłaszcza palące słońce, dawała się także momentami we znaki – mówi „Głosowi” Łukasz Gładysiak ze Studio Historycznego Huzar, współtwórca Rajdu Historyczno-Edukacyjnego „Akcja Tobruk”. Impreza trwała w minioną sobotę, trasa długości ponad 15 km, wiodła z Krągu do Polanowa.

Na starcie zameldowało się prawie 80 osób. – Uczestnicy mogli pokonać szlak pieszo albo rowerem. Ułożono go w taki sposób, by przybliżyć historię północnego skrzydła Wału Pomorskiego. Stąd także nazwa – „Tobrukami” nazywano niewielkie, betonowe schrony, które Niemcy zainstalowali m.in. właśnie na terenie Gminy Polanów pod koniec II wojny światowej – wyjaśnia nasz rozmówca. Wśród dwunastu punktów kontrolnych znalazły się nie tylko tego rodzaju obiekty. – Korzystając z okazji przybliżyliśmy także na przykład dzieje jeńców wojennych, więzionych w regionie, poszukiwania ropy naftowej w okresie PRL, czy współczesnych działań związanych z opieką nad zabytkami – uzupełnia. Każdy z punktów opatrzono tabliczką z kodem QR. Po jego odczytaniu przy pomocy darmowej aplikacji w smartfonie pojawiały się artykuły przybliżające wybrane zagadnienia, opublikowane w Internecie.

Dodatkowym elementem edukacyjnym projektu była obecność odtwórców historycznych w mundurach Wojska Polskiego z okresu ostatniego konfliktu globalnego i czasów tuż po jego zakończeniu. Dzięki temu uczestnicy mogli przyjrzeć się uniformom, czy wyposażeniu bojowemu, z jakim nasi przodkowie walczyli o wolną Polskę w latach czterdziestych XX w. Ponadto, jeden ze schronów w rejonie drogi do Wielina rekonstruktorzy odtworzyli tak, jak mógł wyglądać pod koniec wojny. Tam również czekał kocioł z tradycyjną, wojskową grochówką.

Współorganizatorami rajdu „Akcja Tobruk” byli: Stowarzyszenia Izba Pamięci Ziemi Polanowskiej, Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu, Nadleśnictwo Polanów oraz Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae – Dziedzictwo Pomorza; partnerem: Starostwo Powiatowe w Koszalinie. Patronat nad projektem objął burmistrz Polanowa Grzegorz Lipski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera