MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alimenty dla byłej żony

Radca prawny Tomasz Kruk
Poza rozwiedzionym małżonkiem obowiązek alimentacyjny może być włożony również na krewnych tego małżonka (np. rodziców byłego męża).
Poza rozwiedzionym małżonkiem obowiązek alimentacyjny może być włożony również na krewnych tego małżonka (np. rodziców byłego męża).
Pani Celina z Koszalina dwa lata temu rozwiodła się. Sąd orzekł rozwód z wyłącznej winy męża. Obecnie Czytelniczka jest samotna i dotkliwie popadła w niedostatek.

Brakuje jej pieniędzy nawet na leki. Chciałaby wiedzieć, czy może żądać alimentów od byłego męża.

Kwestię obowiązku dostarczania środków utrzymania dla byłego małżonka, który nie był winny rozpadu małżeństwa, reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Zgodnie z treścią art. 60 kodeksu małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, nawet gdy ten nie znajduje się w niedostatku.

Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym do alimentacji jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Może to nie dotyczyć sytuacji, gdy ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.

Poza rozwiedzionym małżonkiem obowiązek alimentacyjny może być włożony również na krewnych tego małżonka (np. rodziców byłego męża). Zgodnie z wymienionym kodeksem obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu małżonkowi po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych (np. rodziców) tego małżonka. Należy podkreślić, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. O każdej takiej sytuacji będzie rozstrzygał i orzekał sąd w indywidualnej sprawie.

W trudnej sytuacji, która może zagrażać życiu bądź zdrowiu naszej Czytelniczki, może ona złożyć do sądu pozew przeciwko swojemu byłemu mężowi i żądać od niego pieniędzy koniecznych i potrzebnych jej do wyjścia z niedostatku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!