Alimenty od państwa – nowe zasady od 1 października 2020. Sprawdź, na ile teraz możesz liczyć 13.12.2020

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Alimenty od państwa
Alimenty od państwa archiwum
Alimenty od Państwa. Wyższy próg dochodowy i zasada złotówka za złotówkę w przypadku przekroczenia tego progu – to nowości w wypłatach z Funduszu Alimentacyjnego. Zobacz, ile będziesz otrzymywać od października.

Zmiany w Funduszu Alimentacyjnym oznaczają, że samotny rodzic, który nie otrzymuje od drugiego rodzica zasądzonych alimentów na dzieci, a przekracza próg dochodowy, mimo to zyska prawo do świadczeń z funduszu.
Wprowadza to ustawa osłonowa w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Opublikowano ją już w maju, ale zawarte w niej nowe zasady dotyczące alimentów zaczną obowiązywać przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu na nowy okres świadczeniowy, zaczynający się 1 października 2020 r. i trwający do 30 września 2021.

Alimenty z Funduszu Alimentacyjnego przysługują, gdy masz zasądzone alimenty na podstawie tytułu wykonawczego zatwierdzonego przez sąd, lecz ich egzekucja jest bezskuteczna – dłużnik nie płaci.

Alimenty z funduszu: wyższy próg

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego wypłacane jest miesięcznie w kwocie, która jest w wyroku sądu, ale nie więcej niż 500 zł na osobę uprawnioną.

Ponadto nie można przekroczyć kryterium dochodowego, które na okres zasiłkowy 2020/21 podniesiono – wynosi ono obecnie 900 zł netto na osobę w rodzinie, więc o 100 zł więcej.

Uwaga!
Wniosek na nowy okres (od 1 X 2020 do 30 IX 2021) zostanie rozpatrzony na podstawie dochodu za rok 2019, z uwzględnieniem utraty i uzyskania dochodu, które nastąpiły w roku 2019 lub po tym roku.

Obniżenie dochodu z powodu przeciwdziałania COVID-19 będzie traktowane jako utrata dochodu. Rodzic, który przekraczał próg, może więc ponownie złożyć wniosek, jeśli udokumentuje aktualną sytuację dochodową.

Alimenty z funduszu: złotówka za złotówkę

A co po przekroczeniu kryterium dochodowego, czyli 900 zł na członka rodziny?

Wówczas świadczenie nie będzie odebrane jak dotąd, lecz pomniejszone – o kwotę przekroczonego progu, czyli według zasady złotówka za złotówkę. Jeśli ktoś dostawałby 500 zł i przekroczy próg o 100 zł (chociażby z tytułu podniesienia płacy minimalnej), nie utraci prawa do świadczenia, lecz będzie otrzymywał 400 zł.
Minimalna kwota świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego przysługująca z zastosowaniem mechanizmu złotówka za złotówkę wynosić będzie 100 zł.

O zmiany walczyło m.in. Stowarzyszenie Poprawy Spraw Alimentacyjnych dla Naszych Dzieci, które na Facebooku idzie jeszcze dalej: „Proponujemy przy kolejnej nowelizacji wprowadzić algorytm, na podstawie którego co roku próg do Funduszu Alimentacyjnego będzie waloryzował się adekwatnie do wysokości najniższego wynagrodzenia w kraju. Proponujemy, aby algorytm oparty był na procentowej, a nie kwotowej zależności od płacy minimalnej. To ułatwiłoby pracę Ministerstwu i życie najbardziej potrzebującym dzieciom w Polsce”.

DO KIEDY WNIOSKI

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń na nowy okres świadczeniowy (od 1 października) są przyjmowane od 1 sierpnia lub od 1 lipca (elektroniczne). Złożenie wniosku we wrześniu poskutkuje wypłatą za październik dopiero w listopadzie i podobnie z następnymi miesiącami.

JAK DŁUGO WYPŁACA FUNDUSZ ALIMENTACYJNY

  • Do ukończenia przez osobę uprawnioną 18 roku życia.
  • Do ukończenia nauki, ale nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia.
  • Bezterminowo, gdy osoba uprawniona ma znaczny stopień niepełnosprawności.

KIEDY KOŃCZĄ SIĘ ALIMENTY Z FUNDUSZU

  • Gdy osoba uprawniona ukończy 18 rok życia i nie uczy się.
  • Gdy ukończy 25 rok życia i nie ma orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
  • Gdy dochód na osobę w rodzinie przekracza kryterium dochodowe.
  • Gdy egzekucja alimentów okaże się skuteczna.
  • Gdy osoba uprawniona zawrze związek małżeński.
  • Gdy zostanie umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej.

Trzecia fala - ważne zmiany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie