Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkohol, przemoc i narkotyki. Ostrzeżenie dla rodziców

Inga Domurat [email protected]
Ankietowani uczniowie przyznali, że najczęściej po raz pierwszy sięgnęli po jakąś używkę na wakacjach. W wolnym czasie pierwszy raz zapaliło papierosa 53,8% badanych uczniów podstawówek, 65,1% gimnazjalistów i połowa ich starszych kolegów.
Ankietowani uczniowie przyznali, że najczęściej po raz pierwszy sięgnęli po jakąś używkę na wakacjach. W wolnym czasie pierwszy raz zapaliło papierosa 53,8% badanych uczniów podstawówek, 65,1% gimnazjalistów i połowa ich starszych kolegów. fot. Radosław Brzostek
Po pięciu latach od ostatniej analizy zagrożeń społecznych, świdwiński Urząd Miasta zlecił warszawskiej firmie wykonanie aktualnych badań. Wyniki są niestety niepokojące.

Autorom przedsięwzięcia chodziło o wskazanie, czy mieszkańcy Świdwina mają problemy z nadużywaniem alkoholu, przemocą w rodzinie, narkotykami i innymi używkami.

Wyniki dotyczące osób dorosłych, sporządzone na podstawie badania 100 pełnoletnich mieszkańców, nie są specjalnie zaskakujące. Bo to, że mężczyźni za najczęściej spożywany napój alkoholowy uznali piwo, a kobiety wybrały - wino, to nic nowego. Podobnie jak to, że dorośli świdwinianie stwierdzili w większości, że po alkohol sięgają częściej niż kiedyś, że trzy czwarte z nich miało do czynienia z narkotykami, połowa zna osoby dotknięte przemocą w rodzinie. 57% uczestników badania uważa, że stosowanie kar cielesnych wobec dzieci powinno być zakazane prawem, ale już klaps od czasu do czasu może być pomocną metodą wychowawczą (tak uznało 45% ankietowanych).

Natomiast wyniki badań, którym poddano 246 uczniów (82 z podstawówek, 90 z gimnazjum i 74 ze szkół ponadgimnazjalnych) mogą niepokoić, bo jednoznacznie wskazują na to, że wiek sięgania po różnego rodzaju używki znacznie się obniżył. To tendencja ogólnokrajowa, nie tylko lokalna.

Do picia alkoholu przyznało się 23,8% ankietowanych uczniów podstawówek, 74,2% gimnazjum i 91,9% szkół ponadgimnazjalnych, do palenia papierosów odpowiednio - 17,1%, 50,6% i 60,8%, a do zażycia narkotyków - 2,4%, 21,1% i 27%.

Bardzo niepokojące jest to, że pierwszy kontakt z alkoholem i nikotyną mają za sobą już 10-latki. O rok starsi uczniowie próbowali już marihuany. I choć w tym wieku te próby były najczęściej okazjonalne, to jednak były. Z wiekiem sięganie po używki staje się częstsze. Ponad 27% ankietowanych gimnazjalistów sięga raz w miesiącu po piwo, a 18% po wódkę. Z kupnem papierosów i alkoholu, większość uczniów szkół ponadgimnazjalnych nie ma żadnego problemu. Co prawda z zaopatrzeniem w narkotyki jest pewien kłopot, ale młodzież twierdzi, że wystarczy znać odpowiednie osoby...

Kolejny niepokojący fakt: rodzice nie spostrzegliby, gdyby ich pociechy przyszły do domu po wypaleniu papierosa czy wypiciu alkoholu - tak uważa ponad 35% uczniów podstawówek, 69% gimnazjalistów i prawie 40% uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Warto dodać, że ponad 60% młodzieży ma codzienny kontakt z miękkimi narkotykami. Ponad połowa przyznała, że pierwszy raz próbowała używek na wakacjach, w domu, a starsza młodzież również na dyskotekach i w pubach. A to jest jednoznaczny sygnał dla rodziców, by bardziej interesowali się swoimi dziećmi, tym, co robią w czasie w wolnym od szkoły.

Większość z ankietowanych nie narzeka na kontakty z rodzicami. Nie wskazują na awantury domowe, nie skarżą się na stosowanie wobec nich kar. Jaki z tego wniosek? Po używki sięgają nie tylko dzieci z rodzin patologicznych. Równie często robią to dzieci z normalnych domów. Badacze zwracają uwagę na brak zainteresowania rodziców swoimi dziećmi. A to zjawisko jest powszechne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!