Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykanie wybudują w Polsce małe reaktory atomowe. Sasin: To wydarzenie historyczne

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. fot. domena publiczna, CC0
- To wydarzenie ważne nie tylko w wymiarze gospodarczym, ale to wydarzenie ważne także dla przyszłości Polski - powiedział w poniedziałek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin tuż przed podpisaniem przez polski KGHM oraz amerykańskie NuScale Power porozumienia, w ramach którego planowane jest opracowanie i wybudowanie w Polsce sześciu małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR.

Podczas poniedziałkowej ceremonii w USA polski koncern miedziowy KGHM oraz amerykańskie NuScale Power podpisały porozumienie, które przewiduje opracowanie i wybudowanie dla KGHM sześciu małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR.

- To wydarzenie ważne nie tylko w wymiarze gospodarczym, ale to wydarzenie ważne także dla przyszłości Polski - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin tuż przed podpisaniem porozumienia pomiędzy KGHM a NuScale Power.

Wicepremier podkreślił, że polska energetyka jest w 70 proc. nadal oparta na energii generowanej z węgla. - Wiemy, jak ważna jest ochrona klimatu, ochrona naszej planety - zapewniał Sasin. - Podejmujemy wysiłek transformacji, by nasza gospodarka mogła być konkurencyjna - dodał. - Zdecydowaliśmy, że najlepszym paliwem w naszym miksie energetycznym, które uzupełni odnawialne źródła energii, będzie energia jądrowa - zaznaczył wicepremier.

Minister aktywów państwowych wskazał też, że w procesie transformacji energetycznej Polska chce polegać na strategicznym partnerstwie z USA i partnerach amerykańskich.

Jednocześnie Sasin przypomniał, że KGHM to nie pierwsza polska firma, która zdecydowała o wdrożeniu u siebie technologii małych reaktorów SMR. Wcześniej zrobił to Orlen, który współpracuje w tej materii z amerykańskim koncernem GE Hitachi.

- Transformacja energetyczna jest procesem trudnym - przyznał wicepremier. - Ścigamy się z czasem. Dla nas każdy rok, każdy miesiąc jest ważny - dodał. Sasin podkreślił, że Polska chce realizować ambitne cele klimatyczne Unii Europejskiej, jednak z uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego oraz bez nadmiernego obciążania Polaków kosztami takiej transformacji. - Chcemy, aby Polska pozostała krajem niezależnym energetycznie oraz by skutki transformacji energetycznej nie dotknęły społeczeństwa. Chcemy zapewnić społeczeństwu dostęp do tanich i pewnych źródeł energii - powiedział Sasin. W ocenie wicepremiera podpisana w poniedziałek umowa daje nadzieję, że w perspektywie 7-8 lat pierwsze reaktory typu SMR będą mogły zacząć prace w Polsce.

Prezes KGHM Marcin Chludziński zaznaczył, że kierowany przez niego koncern jest drugim największym przemysłowym konsumentem energii elektrycznej w Polsce, dlatego współpraca w zakresie uruchomienia małych reaktorów jądrowych jest dla miedziowego giganta strategiczna. - Energia elektryczna jest dla nas drugim po wynagrodzeniach kosztem działalności - mówił Chludziński. Prezes KGHM dodał, że technologia SMR pozwala nie tylko produkować energię elektryczną, ale także cieplną oraz może być wykorzystana do produkcji wodoru.

Czym jest technologia SMR?
Mały reaktor modułowy (ang. small modular reactor – stąd skrót SMR) to technologia wytwarzania energii jądrowej opracowana przez specjalistów z amerykańskiego NuScale Power z Portland w stanie Oregon. W porównaniu do pełnoekranowych elektrowni jądrowych, SMR-y charakteryzują się znacznie krótszym czasem budowy, niższymi kosztami i większym bezpieczeństwem podczas eksploatacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Amerykanie wybudują w Polsce małe reaktory atomowe. Sasin: To wydarzenie historyczne - Portal i.pl