Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anakonda 12 - czołgi na poligonie. Najpierw obrona, potem uderzenie

Krzysztof Bednarek [email protected]
Czołgi T-72 w natarciu.
Czołgi T-72 w natarciu. kpt Konrad Radzik
W poniedziałek rozpoczęło się największe ćwiczenie polskiej armii pod kryptonimem "Anakonda - 12". Żołnierze szkolić się będą na lądzie, na morzu i w powietrzu. Główne działania zaplanowano na poligonie drawskim.

Anakonda - 12 to największe od 10 lat ćwiczenie Sił Zbrojnych RP z udziałem żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia i Żandarmerii Wojskowej. W tym roku, po raz pierwszy w historii ćwiczeń "Anakonda" biorą udział żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady oraz Wielonarodowego Korpusu Północ - Wschód. W sumie ćwiczyć będzie blisko 11,5 tys. żołnierzy oraz 2,3 tys. jednostek sprzętu m. in.: ponad 150 czołgów i transporterów opancerzonych, 24 samoloty, 30 śmigłowców oraz 20 okrętów. Ćwiczeniem kieruje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

- Na poligonie w Drawsku Pomorskim ćwiczyć będzie ponad 7 tys. żołnierzy i ponad 2 tys. jednostek sprzętu: czołgi Leopard 2, czołgi T-72, kołowe transportery opancerzone Rosomak, bojowe wozy piechoty BWP-1, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, transportery pływające PTS, wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE, pojazdy HMMWV, samobieżne zestawy przeciwlotnicze, stacje radiolokacyjne oraz moździerze. Wspierać ich będą śmigłowce Mi-24, W3PL "GŁUSZEC" oraz Mi-2 - powiedział nam szef Zespołu Prasowo - Informacyjnego mjr Michał Romańczuk.

Głównym celem ćwiczenia Anakonda - 12, na czele którego stoi Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych gen. broni Edward Gruszka, jest sprawdzenie dowództw, sztabów i żołnierzy w czasie planowania, organizowania i prowadzenia działań obronnych w kraju, w ramach operacji połączonej z udziałem sił sojuszniczych. Scenariusz ćwiczenia jest taki: roszczenia terytorialne państw sąsiadujących prowadzą do konfliktu zbrojnego. Siły Zbrojne muszą poradzić sobie z zagrożeniem i skupić się na obronie własnego terytorium. Epizody ćwiczenia będą realizowane w dzień i w nocy na poligonach i w centrach szkolenia w Drawsku, Orzyszu, Ustce, a także na akwenach morskich Marynarki Wojennej.

Ćwiczenie składa się z dwóch głównych etapów: etap I obejmuje prowadzenie działań obronnych z zadaniem stworzenia warunków do wykonania przeciwuderzeń, natomiast etap II obejmuje wykonanie przeciwuderzenia i opanowanie obiektów wzdłuż granicy państwa przez siły narodowe i sojusznicze. Manewry potrwają do 27 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!