MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Anakonda-23. Gigantyczne międzynarodowe ćwiczenie z udziałem szczecińskiej "Dwunastki" [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Aktywacja, przemieszczenie sił i środków oraz zgrywanie bojowe na potrzeby ćwiczenia rozpoczęło się już w połowie kwietnia. Szkolenie w ramach części aktywnej realizowane będzie na poligonach Drawsko, Orzysz, Ustka i Nowa Dęba, a także na obszarze pozapoligonowym
Aktywacja, przemieszczenie sił i środków oraz zgrywanie bojowe na potrzeby ćwiczenia rozpoczęło się już w połowie kwietnia. Szkolenie w ramach części aktywnej realizowane będzie na poligonach Drawsko, Orzysz, Ustka i Nowa Dęba, a także na obszarze pozapoligonowym chor. Ireneusz Tomaszewski
Rozpoczyna się dziewiąta edycja Anakondy – największego tegorocznego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP. Bierze w niej udział łącznie około 13 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. W tym gronie są żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

- W tegorocznej edycji międzynarodowego ćwiczenia pk. ANAKONDA-23 bierze udział prawie 2000 żołnierzy 12 Dywizji oraz kilkaset jednostek sprzętu wojskowego. Zanim jednak siły i środki „Dwunastki” przemieściły się w wiele rejonów poza garnizonami, w pierwszej kolejności trzeba było zaplanować oraz przygotować szczegółowo tak dużą operację. Obecnie część „Dwunastki” wyruszyła już transportami kołowymi, kolejowymi oraz morskim, aby w trakcie ćwiczenia wykonywać różnorodne zadania taktyczne - mówi major Błażej Łukaszewski z 12 SDZ.

Co to za ćwiczenie?

Głównym założeniem ćwiczenia pk. ANAKONDA-23 jest integracja zdolności militarnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego w międzynarodowym środowisku operacyjnym w celu sprawdzenia poziomu interoperacyjności i zdolności współdziałania rodzajów sił zbrojnych w odpowiedzi na realne zagrożenia w regionie Morza Bałtyckiego. Anakonda obejmuje m.in. przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia hybrydowe.

Nie tylko wojsko

Anakonda angażuje całą architekturę Sił Zbrojnych RP – nie tylko wszystkie rodzaje wojsk, ale również kluczowe elementy układu pozamilitarnego. W ramach interakcji z siłami ćwiczącymi, funkcjonariusze jednostek podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji zaangażowani będą w osłonę strategiczną ćwiczenia. Ponadto kilkuset uczniów klas mundurowych oraz członków grup rekonstrukcyjnych realizować będzie wybrane epizody taktyczne z wojskami operacyjnymi i wojskami obrony terytorialnej. Organizacje pro obronne wspierać będą działania wszystkich związków taktycznych biorących udział w ćwiczeniu.

Ile krajów?

W ćwiczeniu Anakonda 23 oraz w ćwiczeniach skoordynowanych (Defender 23, Aurora 23), w ramach których realizowane będzie również szkolenie poza granicami Polski, biorą udział przedstawiciele Sił Zbrojnych z USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Turcji.

Sprzęt

Wśród sprzętu wykorzystywanego podczas fazy ćwiczenia połączonego AN-23 są m.in. czołgi M1 Abrams, bojowe wozy piechoty M2 Bradley, armatohaubice K9 Thunder i AHS Krab oraz wyrzutnie Langusta. Do realizacji epizodów ćwiczenia fazy Joint LIVEX planowane jest także użycie modułów bojowych rakiet przeciwokrętowych NSM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Anakonda-23. Gigantyczne międzynarodowe ćwiczenie z udziałem szczecińskiej "Dwunastki" [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński