Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Zalewska przedstawiła założenia reformy oświaty [wideo]

AIP
Niedopuszczenie do dalszej degradacji małych szkół, ograniczenie liczby zbędnych sprawozdań, jakie muszą sporządzać nauczyciele oraz podniesienie jakości nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych - to założenia systemu oświaty, które zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej 16 września przez minister Annę Zalewską.

- Chcemy wprowadzić reformę szeroko nowoczesną, z trzypasmowym Internetem, która jest przemyślana i rozłożona na wiele lat – powiedziała minister edukacji narodowej. Anna Zalewska skrytykowała poprzednie reformy edukacyjne. Jak podkreśliła, „ostatnie zmiany z 1999 roku nie sprawdziły się w praktyce, pozostają gimnazja lepsze i gorsze”. Zauważyła, że gimnazja nie wyrównują szans nauczania dzieci i nie podnoszą jakości nauczania.

Przypomniała o licznych skargach nauczycieli na program nauczania młodzieży w szkołach ponadgimnazjalnych oraz o złym przygotowaniu absolwentów tych szkół do studiów. Minister zapowiedziała utworzenie od września 2017 roku czteroletniego liceum, pięcioletniego technikum oraz trzyletniej szkoły branżowej pierwszego stopnia. Ta ostatnia placówka ma być połączeniem obecnych gimnazjów i zasadniczych szkół zawodowych.

Zalewska wymieniła również dotychczasowe zmiany, które udało się wprowadzić. Na pierwszym miejscu znalazło się zniesienie obowiązku posyłania sześciolatków do pierwszej klasy oraz zlikwidowanie testu szóstoklasisty. Zalewska odniosła się też do kontrowersyjnego tematu, jakim jest „proces wygaszania gimnazjów”.

- Nie dopuścimy do dalszej degradacji szkół. (...) Nie ma obawy, że będzie konkurencja z ostatnią siódmą klasą i trzecią gimnazjum. Będziemy na bieżąco monitorować, czuwać – zapewniła. Wspomniała, że kiedy dyskutowała o kumulacji roczników, nikt przeciw temu nie protestował. Od września 2017 roku uczniowie klasy szóstej szkoły podstawowej rozpoczną naukę w siódmej klasie. Zgodnie z rozporządzeniem, nie będzie już rekrutacji do gimnazjów. Zamiast popularnych „zawodówek” zostaną utworzone tzw. szkoły branżowe I stopnia.

O reformie czytaj również w sobotnim, papierowym wydaniu Głosu Koszalińskiego

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!