Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aquapark w Koszalinie. Czytelnik skarży się na brak miejsc dla niepełnosprawnych

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Radek Koleśnik
Pod śniegiem oznaczenie znika. Zdaniem czytelnika rozwiązaniem są tabliczki.

Nasz czytelnik Wojciech wraz z niepełnosprawnym synem często odwiedza koszaliński Park Wodny. Bywa, że nie ma gdzie zaparkować, bo miejsca uprzywilejowane są zajęte. Jego zdaniem to wina złego oznakowania parkingu.

Oddajmy głos naszemu czytelnikowi. - Przyjeżdżam na koszaliński basen z niepełnosprawnym dzieckiem, które waży 22 kg. Choć posiadam kartę uprawniającą mnie jako opiekuna dziecka do parkowania blisko wejścia do obiektu to nie mogę tego zrobić, ponieważ te miejsca zimą są regularnie zajęte. Pracownicy parku rozkładają ręce, obiecują interwencję Straży Miejskiej, ale niewiele się dzieje - po wyjściu z basenu jest dokładnie tak samo.- Obecnie oznakowanie jest tylko poziome (znak wózka namalowany na kopercie), nie ma oznakowania pionowego w postaci znaków / tablic. W efekcie w śnieżne dni notorycznie te miejsca zajmowane są przez osoby i pojazdy do tego nieuprawnione. Nawet spod cienkiej warstwy śniegu nie widać, że są to koperty dla inwalidów i opisuje w liście do redakcji. Nasz czytelnik usprawiedliwia kierowców: Nie wszyscy muszą wiedzieć - jeśli nie ma znaków, że pod śniegiem są koperty dla inwalidów.

Zdaniem Pana Wojciecha problem rozwiązać jest łatwo. Należy zastosować wyraźne oznakowanie pionowe, czyli tablice na słupkach przy stanowiskach. - Należy też pomalować na niebiesko zgodnie z obowiązującymi przepisami koperty dla osób niepełnosprawnych. Jest szansa, że niebieski kolor będzie widoczny spod rozjeżdżonego śniegu - opisuje.

Przepisy nie pozostawiają złudzeń. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 3 lipca 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego czytamy: w przypadku znaku P-18, stosowanego w celu wyznaczenia miejsc postoju na części jezdni i chodnika oraz na wydzielonych parkingach bez ustalonych konstrukcyjnie stanowisk, „stanowiska postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych powinny mieć nawierzchnię barwy niebieskiej”.

Czytelnik ma nadzieję, że po apelu na łamach Głosu Koszalińskiego miasto problem niewidocznych „kopert” postojowych rozwiąże, bo przecież „nie jest to poważna inwestycja”.

Liczby

W Polsce do korzystania ze specjalnie wyznaczonych miejsc do parkowania uprawnionych jest ponad 400 tys. osób z niepełnosprawnością.

Popularne na gk24:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo