Aquapark w Koszalinie: dziewięć koncepcji architektonicznych nowego obiektu

mas
Miesiąc temu swój aquapark uruchomiło Redzikowo koło Słupska. Koszalin na podobny obiekt będzie musiał jeszcze poczekać.
Miesiąc temu swój aquapark uruchomiło Redzikowo koło Słupska. Koszalin na podobny obiekt będzie musiał jeszcze poczekać. fot. Krzysztof Tomasik
Udostępnij:
Sąd konkursowy, który nadzoruje konkurs na koncepcję architektoniczną koszalińskiego parku wodnego, zabrał się do analizy prac. W odpowiedzi na ogłoszenie Zarządu Obiektów Sportowych wpłynęło dziewięć koncepcji.

Wśród propozycji znalazł się m. in. obiekt w kształcie piramidy, a także muszli. Projekty przewidują wybudowanie przy basenach hotelu. A co w aquaparku? Niecka pod gołym niebem z plażą oraz w środku niecki sportowa oraz rekreacyjne dla dorosłych i dzieci - łącznie 1,2 tys. m kw. lustra wody, do tego tzw. grzybki wodne, gejzery, zjeżdżalnie, wodospady, jacuzzi, sauna, a może nawet spa i siłownia oraz część gastronomiczna i sala konferencyjna. Ponadto m. in. propozycja zbudowania toru wrotkarskiego oraz kortów tenisowych.

Ocena zgłoszonych prac potrwa dwa - trzy tygodnie. Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej 15 grudnia. - I do tego czasu nie możemy ujawniać wizualizacji. Komisja będzie je oceniać nie wiedząc, kto jest autorem poszczególnych opracowań. Potem będzie wystawa prac - mówi Jakub Pyżanowski, dyrektor ZOS.

Zwycięzca podpisze z ZOS umowę na wykonanie dokumentacji technicznej; w przyszłym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawstwo. Dodajmy, że obecnie trwają też prace nad przetargiem na inżyniera kontraktu. Konieczne będzie też ogłoszenie przetargu na finansowanie (baseny mają być budowane za kredyt zaciągnięty przez miasto; koszt to 73 mln zł). Na listopadowej sesji radni mają głosować przekazanie do ZOS 7,7 ha ziemi przy ul. Rolnej pod inwestycję.

GK24 znajdziesz także na

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

ASUS

ASUS X515EA-BQ1445W i5/8GB/512GB/Win11 (X515EABQ1445W)

4 299,00 zł2 699,00 zł-37%
miejsce #2

Lenovo

Lenovo Legion 5-15ACH 15,6"/Ryzen7/16GB/512GB/NoOS (82JW008SPB)

6 499,00 zł4 399,00 zł-32%
miejsce #3

ASUS

ASUS ROG Strix G15 G513IE-HN003 15,6"/Ryzen7/16GB/512GB/NoOS ...

6 334,80 zł4 699,00 zł-26%
miejsce #4

MSI

MSI Katana GF76 17,3"/i7/16GB/512GB/NoOS (11UD466XPL)

6 099,00 zł4 799,00 zł-21%
Materiały promocyjne partnera

Jakub Wiech: Ceny ropy naftowej wracają do poziomu sprzed wojny

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hgfdh
Koszalin, 17.12.2009 r.

PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY KONKURSOWEGO - KONKURS NA AQUAPARK
W KOSZALINIE

Protokół z posiedzenia Sądu Konkursowego konkursu architektoniczno – urbanistycznego na opracowanie koncepcji architektoniczno – urbanistycznej Kompleksu wodno–rekreacyjnego w Koszalinie w lokalizacji Koszalin, Rejon ulic Gdańska, Rolna, Kopernika, działka nr 241/5, obręb 18 w dniach 8-9 grudnia 2009 r.

1. Zamawiający / Organizator konkursu

ZARZĄD OBIEKTÓW SPORTOWYCH SP. z o.o. w KOSZALINIE
ul. Jedności 4, 75-401 Koszalin
2.
Przedmiot konkursu

KONKURS architektoniczno – urbanistyczny na opracowanie koncepcji architektoniczno – urbanistycznej Kompleksu wodno – rekreacyjnego w Koszalinie w lokalizacji Koszalin, Rejon ulic Gdańska, Rolna, Kopernika, działka nr 241/5, obręb 18.

3.
Tryb postępowania

1. Konkurs przeprowadzono zgodnie z art. 110 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, w procedurze unijnej.
2. Ogłoszenie o konkursie zostało opublikowane w Dzienniku Oficjalnych Publikacji Unii Europejskiej nr 2009/S142-208079 z dnia 28.07.2009 r.

4.
Porządek posiedzenia

1. Przegląd ekspozycji prac konkursowych.
2. Przedstawienie protokołu z prac Komisji Sędziego Referenta.
3. Badanie i ocena prac konkursowych.
4. Wizja lokalna w terenie
5. Wysłuchanie opinii Rzeczoznawców (Część technologiczna, analiza kosztów)
6. Indywidualna analiza prac wg przyjętych kryteriów przez Sędziów
7. Dyskusja i analiza prac wg przyjętych kryteriów
8. Kwalifikacja prac pod względem formalnym
9. Głosowania w sprawie decyzji Sądu Konkursowego w konkursie.
10. Przyznanie nagród w konkursie.
11. Przyznanie wyróżnień w konkursie.
12. Sporządzenie opinii o pracach nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie.
13. Opracowanie rekomendacji dla prac nagrodzonych.
14. Przyjęcie protokołu z prac Sądu Konkursowego.
15. Publiczne ogłoszenie werdyktu Sądu Konkursowego i odtajnienie danych autorów nagrodzonych prac konkursowych.
16. Poinformowanie laureatów konkursu o werdykcie Sądu Konkursowego i planowanych dalszych działaniach Organizatora konkursu.

5. Sposób podejmowania decyzji

Decyzje w sprawach objętych porządkiem posiedzenia zostały podjęte poprzez zaznaczenie wybranych opcji na kartach do głosowania I jawne głosowanie w sprawie kwalifikacji prac pod względem formalnym. Na prośbę Przewodniczącego Sądu pod nieobecność Sekretarza obowiązki te przejął Sędzia Pan Sylwester Gawroński. Wypełnione karty do głosowania zostały złożone na ręce p/o Sekretarza Konkursu.

6.
Decyzje Sądu Konkursowego

1. Sąd w wyniku dyskusji i głosowania z powodu uchybień formalnych (brak wypełnionej tabeli programowo-kosztowej) oraz braku dostatecznej czytelności pracy postanowił o zakwalifikowaniu pracy nr 5 do grupy „N” (nie odpowiadającej warunkom konkursu).
2. Sąd Konkursowy sporządził uzasadnienie werdyktu i opinie Sądu Konkursowego o poszczególnych pracach nagrodzonych i wyróżnionych. Uzasadnienie i opinie Sądu Konkursowego stanowią załączniki do niniejszego protokołu.
3. Raport z prac Komisji Sędziego Referenta stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
7.
Zalecenia projektowe Sądu Konkursowego do nagrodzonych prac konkursowych

Sąd Konkursowy sporządził rekomendacje do nagrodzonych prac konkursowych, w celu ich wykorzystania przy sporządzaniu dla Zamawiającego koncepcji pokonkursowej.

Zalecenia Sądu Konkursowego zostały zaakceptowane przez Organizatora konkursu i stanowią załącznik do niniejszego protokołu.

WERDYKT SĄDU KONKURSOWEGO I PRZYZNANE NAGRODY

RODZAJ NAGRODY LUB WYRÓŻNIENIA NUMER NADANY PRZEZ ZAMAWIAJĄCEGO FIRMA (NAZWA) LUB NAZWISKO ORAZ ADRES WYKONAWCY KWOTA NAGRODY LUB WYRÓŻNIENIA
DO WYPŁATY (BRUTTO)
I nagroda 6 PŁASKOWICKI & PARTNERZY ARCHITEKCI
UL. DYNASY 8/6A
00-354 WARSZAWA 15 000
II nagroda 4 KIPP PROJEKT Sp. z o.o.
ul. Rakowiecka 36
02-532 Warszawa 11 000
Wyróżnienie 3 IMB Asymetria Sp. z o.o.
ul. Biskupia 1
31-144 Kraków 8 000
Wyróżnienie 7 Wojciech Gęsiak STUDIO ARCHITEKTONICZNE
26-600 Radom
ul. Chrobrego 22 8 000
Wyróżnienie 9 IPRO DRESDEN Planungs-und Ingenieuraktiengesellschaft Schnorrstraβe 70
01069 Dresden 8 000

UZASADNIENIE DECYZJI I OPINIE O PRACACH KONKURSOWYCH

OPINIA O PRACY NR 6 - I NAGRODA
Nagrodzona I nagrodą praca prawidłowo wkomponowuje projektowany obiekt w istniejące otoczenie, co wyraża się zwłaszcza kontynuacją ciągłości struktury miejskiej (przewidzianej w planie miejscowym) po stronie północno-zachodniej od drogi krajowej nr 6 oraz ogrodowym charakterem architektury od strony północno-wschodniej. Praca uwzględnia i szanuje walory krajobrazowe lokalizacji (cieki wodne, kompleksy zieleni wysokiej). Na uwagę zasługuje trafne zdaniem Jury rozwiązanie systemu parkowania w relacji z budynkiem. Za wysoce udane uznano rozwiązania funkcjonalne obiektu, w tym atrakcyjne urządzenie hali basenowej, SPA i strefy VIP. W hali basenowej przewidziano dodatkowe atrakcje w postaci "zjeżdżalni UFO" oraz stref przeznaczonych do organizacji imprez okolicznościowych. Autorzy proponują architekturę o współczesnej stylistyce i wykorzystującą nowoczesne technologie, w tym systemy energii odnawialnej. Praca wyróżnia się powściągliwością, kulturą budowania formy i wysokim poziomem warsztatu zawodowego.
OPINIA O PRACY NR 4 - II NAGRODA
Nagrodzona II nagrodą praca, poza prawidłową lokalizacją na działce, zwłaszcza w nawiązaniu do stron świata oraz istniejącego obszaru zieleni u podnóża Góry Chełmskiej, wyróżnia się bardzo interesującym pomysłem na przekrycie wielko powierzchniowego obiektu sportowego. Przekrycie to urzeka rzeźbiarsko ukształtowaną formą, choć nie do końca zdefiniowaną pod względem technicznym. Za wysoki walor pracy uznano rozwiązanie funkcjonalne hali basenowej obiektu oraz czytelne strefowanie powiązanych ze sobą funkcji. Tradycyjny dla aquaparków program atrakcji uzupełniono o rzadko spotykane elementy, takie jak leniwa rzeka, basen ze sztuczną falą i karuzela wodna.
OPINIA O PRACY NR 3 - WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE
Pracę wyróżniono za atrakcyjną propozycję budowania formy wielko powierzchniowego obiektu sportowego oraz ogólnie wysoki poziom warsztatowy.
OPINIA O PRACY NR 7 - WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE
Pracę wyróżniono za trafne zlokalizowanie budynku na działce i poprawne zharmonizowanie architektury z kontekstem otoczenia. Wysoko oceniono propozycję ukształtowania systemu basenów wewnętrznych i zewnętrznych.
OPINIA O PRACY NR 9 - WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE
Pracę wyróżniono za wnikliwe studia i analizy programowo-przestrzenne oraz staranne opracowanie zagadnień technologicznych z uwzględnieniem energii odnawialnej.
7iedem
nasze marzenia... województwo , fajny pkp, aquapark, sala xxxxL, dużo fabryk, piekne ulice, duza obwodnica, więcej domków, wiecej wiecej wiecej a jak juz to mamy to nie doceniamy!!!!
a
a może gdzieś dalej
Jak Koszalin nie ma terenów to zapraszamy do Mielna. My dajemy działkę i uzbrojenie, miasto stawia basen. Miasto ma problem czy sprzedać działeczki pod handel czy dać ludziom. Mielno żyje z ludzi więc tego problemu nie będzie.
K
Koszalineo
"Termin Dyskusji i Wystawy pokonkursowej 6.01 – 11.02.2010 r."

Założę się, że tutaj potraficie dużo gadać, ale kiedy przyjdzie co do czego, to w konsultacjach znowu weźmie nikły odsetek mieszkańców :/ Przypominam, że swoimi poglądami na zagospodarowanie rynku dało formalny wyraz niecałe 2 promile z ponad 100000 koszalinian. Owszem jest w tym wina ratusza i jego podejścia do konsultacji, ale to wszystkiego nie tłumaczy.
D
Duży Jurek
Najpierw tych politycznych aparatczyków z ZOS pogonić, aparatczycy z klucza partyjnego nie potrafią pracować ,potrafią tylko politykować,
niech za akwapark wezma się fachowcy .
G
Gość
W dniu 18.11.2009 o 11:40, Srick napisał:

jestem zdecydowany. nie mniej ludzi, a duży basen.no coz, duzo wiecej torow to pewnie nie bedzie... ale za to bedzie o jeden wiecej basen w miescie
S
Srick
W dniu 18.11.2009 o 11:11, Gość napisał:

zdecydowalbys sie


jestem zdecydowany. nie mniej ludzi, a duży basen.
K
Kocheł
Powraca temat aquparku. Znaczy to ni mniej ni więcej, że zbliża się kampania wyborcza i już wiadomo jaki będzie hit programu wyborczego kandydata na prezydenta Koszalina. Po raz trzeci mieszkańcy Koszalina będą słuchać świetlanych wizji o najwspanialszym aquaparku w regionie ? Widać, że włodarze miasta dbają o komfort swoich mieszkańców.
A ja się pytam kto i kiedy zasypie największą dziurę na Pomorzu Środkowym, która straszy koło Emki ?
G
Gość
W dniu 18.11.2009 o 10:04, Srick napisał:

a ja chce pływać, chcę pływać tak, żeby w tygodniu było max 2 os na torze a nie 4/5 jak terazTo ja dziękuję, pół roku po otwarciu zapomnicie o jego istnieniu, a kilka miesięcy później podniosą stawki za wejście bo będzie tak mało osób chodziło i gdzie będą podziewali się ci wszyscy krzykacze co im moczenia brakowało?zdecydowalbys sie
S
Srick
W dniu 18.11.2009 o 10:23, Do dyskusji napisał:

Szanowni Państwo. Przeczytajcie!!!Koszalińskich władz samorządowych...a się uparł!
G
Gość
nieroby z ZOS bierzcie się za robote a nie za propagande , za propagande wam nie płacimy
dzieci z szatni nie wyganiajcie pajace
D
Do dyskusji
Szanowni Państwo. Przeczytajcie!!!

Koszalińskich władz samorządowych chwalić nie trzeba. Włodarze miasta robią to sami. Często, medialnie i w sposób bardzo wymowny. Wzajemnie przedstawiają zasługi , osiągnięcia. Można by rzec - niekończące się pasmo sukcesów. Zasługi w obszarach inicjatyw, organizacji i wykonawstwa to powszedniość koszalińskiego ratusza.
Czy, aby na pewno?

Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na dwa obszary nieudolności. Tak, tak. Nieudolności i bylejakości zarówno w sferze organizacji, jak również bilansowania faktycznych korzyści dla miasta.

O powstaniu koszalińskiego parku wodnego słychać od wielu lat. Słychać zamiast w nim pływać. Koncepcje, projekty, programy i studia projektowe.. Dyskusje, narady, konsultacje itp. I co? I nic. Hmmm, żeby to było tylko nic. Niestety. W bilansie nie wychodzi nic, ale o wiel mniej niż zero. Nieudolność i brak konstruktywizmu bilansuje się zdecydowanym minusem dla budżetu miasta. Chciałbym usłyszeć lub przeczytać odpowiedź na jedno, zasadnicze pytanie: Ile na dotychczasowe nic wydano miejskich pieniędzy? Idźmy dalej. Ile osób zaangażowanych było w to przedsięwzięcie, ile wytopiono czasu ( bardziej jasno – utopiono), ile kosztowały diety, wyjazdy, konsultacje itp. Kto za to ponosi odpowiedzialność? Coś mi podpowiada, że właściwy wątek i motywacje takiej działalności leżą głębiej. Jak głęboko? Trudno ocenić, ale … Dziwnym trafem okoliczne miejscowości, które podjęły wyzwania budowy parków wodnych osiągnęły założone cele. W Koszalinie to jest niemożliwe. A może jest to sprzeczne z czyimś partykularnym interesem? A może należałoby to zbadać wykorzystując do tego instytucje uprawnione do takich działań? Może NIK, może CBA? Nie, to nie są zarzuty. To są przypuszczenia, do których jako rzetelny podatnik mam prawo. Prawo i zarazem uzasadnione podejrzenie. Jeśli nie wiadomo, o co chodzi no to chodzi o pieniądze. Pieniądze niebagatelne. Wnioski nasuwają się same.

Sprawa kolejna. Hucznie świętowano dziewiczy rejs „ Koszałka”. Okrzyczano go jedną z wielu atrakcji Koszalina. Promocja miasta, atrakcja. No tak. Tak też można. Zastanawiam się jednak, ile ta wątpliwa skądinąd atrakcja wszystkich nas kosztuje. Ile kosztowała infrastruktura, jakie były wydatki analiz, audytów, koncepcji, zezwoleń. Ile kosztowały wyjazdy do stoczni, diety, bankiety? Czy było warto? Z ratusza odpowiedź będzie jednoznaczna. W mojej jednak ocenie zwodowane pieniądze zostały zwyczajnie utopione. Atrakcja to dla Koszalina wątpliwa. Poczekajmy jednak. Zobaczymy, kto na tym wypłynie? Jak państwo myślą?

W tym krótkim tekście pytań jest bardzo wiele. Pytam, ponieważ nikt dotąd nie odpowiedział. Ktoś, zarzucic może, że te dwie sprawy nie łączą się ze sobą. Nieprawda.
Łączy je nie tylko aspekt wodny, Przecież obie inwestycje ma w swojej pieczy ratusz. Druga się powiodła błyskawicznie. Nadzwyczaj szybko. Nie było przy tym ważne, że to schyłek sezonu. Dziwne. Przypominam, że książkowy Koszałek miał jeszcze jedno imię. Czy zatem Koszałek nie znajdzie się niebawem w opałach?
Pierwsza planowana inwestycja pochłonęła już szeroki strumień miejskich pieniędzy i dalej nie ma parku. Czy wystarczy czasu i zapału, aby do zaplanowanych basenów wlać wodę?

Wątpliwości pozostawiam Czytelnikom. Zdaję sobie sprawę, że zdania będą podzielone. Jednak zacznijmy może od ratusza. Z zainteresowaniem przeczytam wyjaśnienia. Z uwagą zapoznam się z bilansem. CAŁOŚCIOWYM BILANSEM!!!
To na dzisiaj tyle … Niebawem ciąg dalszy moich przemyśleń. Tematów jest bowiem aż nadto.
S
Srick
a ja chce pływać, mam w poważaniu gdzie i jaki kolor, czy zjeżdżalnia czy brodzik będzie. chcę pływać tak, żeby w tygodniu było max 2 os na torze a nie 4/5 jak teraz, chce pływać w wodzie w której nie jest aż gęsto od glutów moich poprzedników i gdzie suszarki grzeją ciepłym powietrzem.
Ile osób, które tak krzyczy, że im aqua sraku brakuje tak naprawdę teraz korzysta z istniejącego basenu, a przyszłości będzie z tych, wspaniałych wygód? Ilu z was krzyczy na fali porównywania Koszalina z innymi mieścinami, bo oni maja a my nie? To dlatego mamy mieć, żeby współzawodniczyć?
To ja dziękuję, pół roku po otwarciu zapomnicie o jego istnieniu, a kilka miesięcy później podniosą stawki za wejście bo będzie tak mało osób chodziło i gdzie będą podziewali się ci wszyscy krzykacze co im moczenia brakowało?
G
Gość
Och, zeby tylko nie wybudowali jakiejs muszli ani piramidy, ktore po kilku latach sie znudza i przyniosa tylko wstyd.
Projekt powinien byc stonowany i praktyczny a nowoczesne to moga byc materialy!
J
Jasnowidz
Oczami wyobraźni widzę posty na forum za parę lat, w dniu otwarcia parku wodnego, a będą one wyglądały mniej więcej tak : "ku*** za mały", "co za dno, za krótka zjeżdżalnia", "drogo", "zimna woda", "brzydki kolor kafelek", "nieładna elewacja", "ile nas to kosztowało", "a czemu nie ma solarium" , itp itd
Więcej informacji na stronie głównej Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie