Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy wykopali w Koszalinie unikatowy dzban sprzed 500 lat. - To sensacja - mówią

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Tu stały kamienice i słynna kawiarnia „Afryka”.
Tu stały kamienice i słynna kawiarnia „Afryka”. Radek Koleśnik
Fragment dzbana został odnaleziony podczas wykopalisk, które od kilku dni realizowane są na działce pomiędzy ulicami Połczyńską a Konstytucji 3 Maja (w miejscu, gdzie w najbliższym czasie ruszy budowa hotelu).

Do połowy lat 70. XX wieku stały tutaj międzywojenne kamienice, których fundamenty zostały odsłonięte już pierwszego dnia prac. Nie tylko one: archeolodzy znaleźli też m.in. butelki po piwie produkowanym w XIX wieku na terenie... Rosji.

Jak przyznają sami koszalińscy archeolodzy, zaczynając w tym miejscu wykopaliska nie spodziewali się, że natrafią na coś szczególnie ciekawego. - Ale Koszalin potrafi nieźle zaskoczyć - śmieje się archeolog Andrzej Kuczkowski. Co prawda, fundamentów po wybudowanych w XIX wieku kamienicach się spodziewali, ale to, że znajdą tu fragment XV-wiecznego, unikatowego dzbana już można uznać za niemałą niespodziankę.

Naczynie to zostało wykonane w XV w. w jednym z warsztatów garncarskich na terenie Dolnej Saksonii. - Są to tzw. naczynia grupy Falkego, nazwa pochodzi od nazwiska badacza, który jako pierwszy zwrócił na nie uwagę - mówi Andrzej Kuczkowski, archeolog z koszalińskiego muzeum. - W średniowieczu stanowiły one prawdziwą ozdobę oraz rarytas na mieszczańskim stole. Co ciekawe jest to jedyny ułamek tego typu ceramiki w naszym mieście. Nigdy do tej pory jej fragmentów w Koszalinie nie znaleźliśmy, bardzo rzadko można było na nie trafić w całym naszym regionie. Dlatego fakt, że odnaleźliśmy je w koszalińskich granicach, to niemała sensacja - podkreśla archeolog. Inne ciekawe znalezisko to liczne butelki po piwie, z których jedna pochodzi z rozlewni w Insten-bergu, czyli dzisiejszego obwodu kaliningradzkiego należącego do Rosji.

Archeologom udało się też zlokalizować miejsce, gdzie przed wojną stała znana kawiarenka „Afryka”. Co ciekawe, jej wystrój jak najbardziej odpowiadał nazwie. Na ścianach wisiały rogi antylop, trąba słonia, oszczepy. Oprócz egzotycznego wystroju dodatkową atrakcją był czarnoskóry portier. - Cały ten szereg kamienic wyburzono w połowie lat 70., gdy część miasta przebudowano w ramach przygotowań Koszalina do organizacji ogólnopolskich dożynek - mówi Andrzej Kuczkowski.

Wykopaliska w Koszalinie

Wykopaliska w Koszalinie: średniowieczne pale i pierwotny po...

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!