Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Koszalinie ma być większe [WIZUALIZACJE]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Wizualizacja rozbudowy siedziby Archiwum Państwowego
Wizualizacja rozbudowy siedziby Archiwum Państwowego Archiwum Państwowe w Koszalinie/archiwa.gov.pl
Rozpędu nabiera projekt powiększenia koszalińskiego Archiwum Państwowego. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych rozpoczęła bowiem postępowanie w sprawie wyboru partnera prywatnego dla projektu pt. "Budowa i utrzymanie archiwów państwowych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego".

Rozbudowa obiektu jest konieczna z uwagi na to, że w obecnym budynku brak już miejsca do przejmowania nowych materiałów o wartości historycznej. Archiwum Państwowe w Koszalinie w 2020 roku otrzymało pozwolenie na budowę.

- W ramach realizacji przedsięwzięcia powstaną nowoczesne, wielofunkcyjne, specjalistyczne budynki Archiwów Państwowych w: Koszalinie, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu oraz Szczecinie - informuje Katarzyna Królczyk, dyrektorka Archiwum Państwowego w Koszalinie.

W ramach inwestycji pn. "Rozbudowa i przebudowa Archiwum Państwowego w Koszalinie" przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2 ma powstać nowy budynek połączony z dotychczasową infrastrukturą archiwum. Ogłoszony przetarg odbywać się będzie w formule dialogu konkurencyjnego. Wybór partnera prywatnego, który wybuduje nową siedzibę koszalińskiego archiwum ma potrwać do maja 2023 r. Prace budowlane przewidziano na lata 2023-25.

- Planowana w Koszalinie inwestycja będzie nowoczesna, częściowo przeszklona, półkolista i będzie nawiązywać estetycznie do bryły głównej, z którą zespoli ją łącznik - wskazuje dyrektorka koszalińskiego AP. W nowym budynku znajdą się powierzchnie magazynowe przystosowane do przejmowania dokumentów. Cenne historyczne zbiory i dokumenty przechowywane będą w odpowiednich warunkach klimatycznych. Nie zabraknie także czytelni akt wyposażonej w komputery i stanowiska do samodzielnego skanowania dokumentów. - Nowy gmach będzie posiadał pracownię konserwacji i digitalizacji zasobu archiwalnego, a także sale: wystawienniczą i konferencyjną, które będą miejscem spotkań i wydarzeń edukacyjnych, naukowych i kulturalnych - uzupełniła Katarzyna Królczyk.

Dokładne koszty inwestycji jeszcze nie są jeszcze znane. - Obecnie jest przygotowana ocena efektywności dla projektu. Wybrany partner prywatny będzie pobierał opłatę za dostępność budynku przez 25 lat, a wartość tej opłaty będzie przedmiotem negocjacji na kolejnym etapie postępowania - dodała dyrektorka Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Projekt realizowany jest wspólnie z partnerami: Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej i Polskim Funduszem Rozwoju, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gmina Miasto Koszalin nie będzie partycypować w kosztach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera