Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artur Soboń o możliwości wejścia Polski do strefy euro. "Dzisiaj dobrze nam służy posiadanie własnego banku centralnego i własnej waluty"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
PAP
PAP
Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że "dzisiaj dobrze nam służy posiadanie własnego banku centralnego i własnej waluty". Odniósł się w ten sposób do pomysłu specjalistów związanych z Platformą Obywatelską dotyczącego wstąpienia Polski do strefy euro
Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że "dzisiaj dobrze nam służy posiadanie własnego banku centralnego i własnej waluty". Odniósł się w ten sposób do pomysłu specjalistów związanych z Platformą Obywatelską dotyczącego wstąpienia Polski do strefy euro Fot. Lucyna Nenow/Polska Press
- Obecnie Polsce dobrze służy posiadanie własnego banku centralnego i własnej waluty - ocenił we wtorek Artur Soboń. Wiceminister finansów odniósł się w ten sposób do propozycji przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, która dotyczy przystąpienia Polski do strefy euro. Artur Soboń skomentował również niemiecki pomysł dot. dzielenia się gazem. - Polityka Niemiec idzie drogą całkowitego braku wiarygodności - zaznaczył wiceminister.

Wiceszef ministerstwa finansów był we wtorek pytany w Polskim Radiu 24 o głosy ekspertów związanych z PO, że Polska powinna wejść do strefy euro. Zdaniem Sobonia, ten pomysł nie ma obecnie zbyt wielu zwolenników, a ci którzy go teraz głoszą wykazują się małą odpowiedzialnością.

"Pozbawianie się narzędzi w postaci polityki monetarnej, w sytuacji, w której różnice w poziomie inflacji w poszczególnych krajach strefy euro są rzędu 5-25 proc. jest czymś niewłaściwym"

- mówił.

"Dzisiaj dobrze nam służy posiadanie własnego banku centralnego i własnej waluty"

- podkreślił.

Niemcy dążą do dzielenia się gazem

Soboń był też pytany o apel Niemiec, dotyczący dzielenia się gazem w obliczu spodziewanego kryzysu energetycznego.

"Niech Niemcy najpierw pokażą, że są w stanie jakkolwiek, już po tym kompletnym blamażu Nord Stream 2, reagować i budować tutaj solidarność; reagować na wezwania innych państw i niech na przykład zrezygnują z wyłączania kolejnych elektrowni atomowych. Tak, aby budować większą stabilność i odporność europejskiego systemu mocy. To wtedy ta wiarygodność tego typu oczekiwań będzie przynajmniej odrobinkę większa"

- odparł Soboń.

"Polityka Niemiec idzie drogą całkowitego braku wiarygodności i solidarności wobec innych partnerów europejskich"

- dodał wiceminister finansów.

Obowiązkowa redukcja gazu tematem obrad w Unii Europejskiej

We wtorek w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów energii państw Unii Europejskiej. Jego tematem ma być m.in. propozycja Komisji Europejskiej zakładająca obowiązkową redukcję zużycia gazu w przypadku sytuacji kryzysowej w UE związanej z dostawami błękitnego paliwa.

Tłem spotkania jest agresja Rosji na Ukrainę. UE obawia się, że w odwecie za unijne sankcje Kreml zdecyduje się odciąć państwa Unii od dostaw surowca. W rezultacie, zimą może zabraknąć gazu.

W odpowiedzi na to Komisja przygotowała plan kryzysowy. Zakłada on wezwanie do ograniczenia przez państwa członkowskie UE zużycia gazu ziemnego o 15 proc. między 1 sierpnia 2022 r. a 31 marca 2023 r. W założeniu państwa UE miałyby zobowiązywać się do osiągnięcia tego celu dobrowolnie. KE chce też mieć możliwość ogłoszenia unijnego „stanu ostrzegawczego”, podczas którego byłoby to już obowiązkowe.

Plan budzi jednak sporo kontrowersji. Już po jego ogłoszeniu sprzeciw wyraziły Portugalia, Hiszpania i Grecja.

mm

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Artur Soboń o możliwości wejścia Polski do strefy euro. "Dzisiaj dobrze nam służy posiadanie własnego banku centralnego i własnej waluty" - Portal i.pl