Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artystyczna ściana

ARTUR KOSTECKI [email protected]
Podczas wykonywania dekoracyjnych powierzchni ścian możemy popuścić wodze fantazji.
Podczas wykonywania dekoracyjnych powierzchni ścian możemy popuścić wodze fantazji.
Nie trzeba być artystą, żeby mieszkać stylowo. Nie trzeba też być fachowcem, ani dysponować dużą kwotą pieniędzy.

EKSPERT RADZI

EKSPERT RADZI

Anna Dydycz, GRUPA ATLAS
Zdarza się, że nie znamy pochodzenia farby, bądź tynku, którym pokryta jest ściana, na której chcemy wykonać dekorację. Wtedy, aby zaprawa lepiej się trzymała, należy - po zagruntowaniu powierzchni - dodatkowo nałożyć na nią podkładową masę tynkarską. Produkt dostarczany jest w formie gotowej do użycia. Po otwarciu wiaderka, wystarczy wymieszać go, a następnie nanieść równomiernie na całą powierzchnię.

Wystarczy odrobina fantazji, by mieć w domu ścianę, jakiej nie ma nikt.

Dekoracyjnie fakturowane ściany to bardzo oryginalne, ciekawe rozwiązanie, a w dodatku bardzo łatwo je wykonać. Może to zrobić każdy, a efekt naprawdę robi wrażenie. Trójwymiarowa faktura ściany w ciekawy sposób załamuje światło i kolory, nadając wnętrzu oryginalny chaakter.

Dobrze zagruntować
Podłoże powinno być suche, oczyszczone z zanieczyszczeń, należy usunąć wszystkie luźne, niezwiązane z podłożem warstwy. Następnie należy nałożyć emulsję gruntującą, która wzmocni parametry powierzchni i poprawi warunki wiązania zaprawy. Emulsję nanosimy na ścianę w postaci nierozcieńczonej, jednokrotnie, wałkiem lub pędzlem jako cienką i równomierną warstwę. Do dalszych prac przystępujemy po wyschnięciu emulsji, czyli po około 2 godzinach od jej nałożenia.

Następnym krokiem jest nałożenie na ścianę zaprawy, w której będziemy "rzeźbić" wzory. Na rynku dostępne są specjalnie do tego celu przeznaczone tynki dekoracyjne, ale są drogie. Równie dobry efekt uzyskamy, stosując cementową zaprawę szpachlową do wykańczania powierzchni ścian. Można ją nakładać w grubościach od 1 do 10 mm, dzięki czemu uzyskamy zarówno gładkie, jak i głęboko fakturowane powierzchnie. Zaprawę przygotowujemy przez wsypanie suchej mieszanki do naczynia z odmierzoną ilością wody w proporcji ok. 0,30 l wody na 1 kg zaprawy. Proporcje korygujemy, kierując się pożądaną konsystencją zaprawy. W tym przypadku powinna być ona dość gęsta. Nakładamy zaprawę na ścianę, a następnie puszczamy wodze fantazji i twórczej pasji.

Róbta, co chceta
Ścianę możemy fakturować pacą zębatą o węższym lub szerszym rozstawie zębów, możemy też użyć szczotki lub innych narzędzi, a nawet palców. Można fakturować też dowolne wzory - w pomieszczeniu o przytulnym wystroju dobrze wyglądać będą zachodzące na siebie półkola, natomiast w nowoczesnym wnętrzu świetnie sprawdzi się tak zwana "sztruksowa ściana", którą uzyskamy poprzez fakturowanie zaprawy w pionowe lub poziome paski. Rozwiązaniem dla ludzi odważnych jest tworzenie nieregularnych wzorów, napisów, rysunków. Po wyschnięciu zaprawy (minimalnie 24 godziny), można ją pomalować. Przy ścianie fakturowanej najwygodniej robi się to pędzlem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!