Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atlas Głosu. Kolejna mapa do kolekcji - dziś Koszalin

Cezary Sołowij [email protected]
Radek Koleśnik
Tym razem zapraszamy w okolice niedawnej jeszcze stolicy województwa - Koszalina. Mapy, jakie Państwu proponujemy, obejmują swoim zasięgiem właśnie obręb dawnego województwa koszalińskiego. Mapa z papierowym wydaniu "Głosu Koszalińskiego".

Z lotu ptaka dominującym kolorem na mapie Koszalina jest zieleń. I nie ma się co dziwić, bo pełno jest tu parków, skwerów i oaz, w których można doskonale odpocząć. W mieście co prawda nie ma zbyt wielu zabytków, bo nie oszczędzały go zawieruchy dziejowe, ale obecny układ urbanistyczny wynagrodzi wędrowcom to w pełni.

Podróże w czasie i przestrzeni pozwolą otrzeć się o historię miasta i ludzi, którzy ją tworzyli. Trasy wycieczkowe prowadzą w obrębie średniowiecznych granic miasta, które kiedyś wyznaczały mury obronne o długości przeszło półtora kilometra. Resztki ich okazałości można jeszcze ujrzeć podczas wędrówki. Tu warto zatrzymać się przy "Domku Kata". Niewątpliwie dawnym mieszkańcom miasta mogła skóra cierpnąć na samą myśl o lokatorze.

W annałach zanotowano ostatnią usługę katowską w 1893 roku. Teraz jest tu Teatr Propozycji "Dialog". Miasto, choć obecnie powiatowe, ma duże aspiracje kulturalne. Można zatem skorzystać z oferty Teatry Dramatycznego i filharmonii, a także z multipleksu otwartego w Galerii Forum. Jednej z największych galerii handlowych na Pomorzu.

Ze szczytu zbocza, na którym stoi katowska siedziba, widać Dzierżęcinkę - leniwym strumieniem przepływającą przez park miejski. Do parku prowadzą tarasowe schody. Rzadkie gatunki drzew i roślinności krzewiastej, fontanna i ławki, stwarzają doskonałą atmosferę wypoczynku. To miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez koszalinian, a w sezonie przez turystów.

W tym miejscu widać wyraźnie w jaki sposób naturalne walory obronne były wykorzystane przez dawnych mieszkańców. Staw jest częścią dawnej fosy, zaś w jego tle widać jeszcze resztki fortyfikacji. Warto też odwiedzić Muzeum Okręgowe, a na jego zapleczu w niewielkim skansenie przenieść się wieki wstecz.
Najstarszy zachowany zabytek Koszalina jest katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Z wielu miejsc miasta widać Górę Chełmską - najwyższy szczyt wzgórz morenowych otaczających od wschodu Koszalin. Wznosi się nad poziom morza 137 metrów. Na szczycie stoi wieża widokowa.

Budowla, wysoka na przeszło trzydzieści metrów, pozwala przy dobrej widoczności na dokładne zapoznanie się z topografią terenu. Z jej szczytu rozciąga się widok na okolicę w promieniu kilkunastu kilometrów. Widać wyraźnie jedno z największych polskich jezior - Jamno i mierzeję, która oddziela je od Bałtyku, a na której posadowiło się Mielno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!