Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Attyka i dach kołobrzeskiego ratusza za unijną kasę

Iwona Marciniak [email protected]
Po wyłonieniu wykonawcy, ze startem remontu trzeba będzie zapewne poczekać aż zima nieco "odpuści”.
Po wyłonieniu wykonawcy, ze startem remontu trzeba będzie zapewne poczekać aż zima nieco "odpuści”. Fot. Michał Świderski
Być może jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na remont kołobrzeskiego ratusza. Wczoraj podpisano umowę o 75-procentowym dofinansowaniu inwestycji unijnymi pieniędzmi.

Gdyby zabrać się za kapitalny remont XIX-wiecznego, neogotyckiego ratusza, trzeba by przeznaczyć na ten cel co najmniej 10 mln złotych. To dlatego, że nie tylko sypie się jego elewacja, ale i wnętrza pozostawiają wiele do życzenia.

Póki co trzeba się jednak zadowolić remontem na zdecydowanie mniejszą skalę, bo obejmującym głównie dach i "opakowaną" siatką, zagrażającą odpadającymi cegłami attykę. Czeka ją odsalanie murów i hydrofobizacja, czyli zabezpieczenie przed niszczącym działaniem wilgoci.

Ratusz ma też zyskać odnowioną wieżę zegarową, nowy system przeciwpożarowy, antywłamaniowy, nowy monitoring. Całość będzie kosztować niecałe 2,2 mln złotych. Wszystkie prace będą się odbywać pod nadzorem konserwatora zabytków.

Dofinansowanie inwestycji wyniesie ponad 1,6 mln złotych. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj jako inwestor prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek oraz Marek Hok, członek zarządu województwa, jako przedstawiciel dysponenta unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego z tzw. osi "Turystyka, kultura i rewitalizacja".

Jeszcze w listopadzie informacje płynące z magistratu zapowiadały, że inwestycja może potrwać do końca 2011 roku. Jak jednak przekazał wczoraj rzecznik prezydenta Kołobrzegu Michał Kujaczyński, zakończenie prac przewiduje się na koniec marca 2012 roku.

Gmach XIX-wiecznego, neogotyckiego ratusza, jako jeden z nielicznych budynków w mieście, przetrwał bitwę o miasto w marcu 1945 r. w nienajgorszym stanie. Jego elewację poddano remontowi w latach 70-tych, używając zresztą kiepskiej jakości cegły.

Od tego czasu elewacja nie była poddawana żadnym pracom renowacyjnym, co przez ostatnie lata skutkowało zagrożeniem związanym z odpadaniem cegieł. Dwa lata temu zabezpieczono więc siatką najbardziej niebezpieczne elementy attyki.

Wejścia do mieszczących się w ratuszu: siedziby miejskich rajców, Urzędu Stanu Cywilnego i Galerii Sztuki Współczesnej osłonięto prowizorycznymi zadaszeniami a na bezpieczną odległość od murów mają odsuwać rozstawione donice z ozdobnymi roślinami.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!