Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania DNA pomogą ustalić tożsamość ofiar terroru komunistycznego

Piotr Polechoński
Jedną  z osób - której nieznane dotąd miejsce spoczynku  zlokalizowano na podstawie materiału genetycznego  - jest Danuta “Inka” Siedzikówna,  sanitariuszka ze słynnego  oddziału 5. Wileńskiej Brygady AK, która w 1946 roku działała też w regionie koszalińskim. “Inka” schwytana  przez  bezpiekę padła ofiarą  mordu sądowego. Kilka dni temu IPN ogłosił, że jej szczątki udało się zidentyfikować  w  nieoznaczonym grobie, na  gdańskim cmentarzu.
Jedną z osób - której nieznane dotąd miejsce spoczynku zlokalizowano na podstawie materiału genetycznego - jest Danuta “Inka” Siedzikówna, sanitariuszka ze słynnego oddziału 5. Wileńskiej Brygady AK, która w 1946 roku działała też w regionie koszalińskim. “Inka” schwytana przez bezpiekę padła ofiarą mordu sądowego. Kilka dni temu IPN ogłosił, że jej szczątki udało się zidentyfikować w nieoznaczonym grobie, na gdańskim cmentarzu. Archiwum
Wasz bliski padł ofiarą komunistycznego terroru w latach 1944-56 i spoczął w nieznanym miejscu? IPN czeka na wasz materiał genetyczny

Procedura jest bardzo prosta. Jeżeli ktoś zechce skorzystać z tej możliwości, proszony jest o kontakt z oddziałem IPN w Koszalinie, albo bezpośrednio z IPN w Szczecinie, bo tam właśnie ten materiał zostanie wysłany (kontakt: tel. 91 484-98-73, e-mail www.poszukiwania.ipn.gov.pl).

Wówczas takim osobom zostanie wysłany pocztą specjalny zestaw do samodzielnego pobrania materiału DNA. Zestaw taki zawiera opakowania z wymazówkami, parę rękawiczek, dwa pudełka na wymazówki, protokół pobrania materiału genetycznego, ankietę historyczną i medyczną, a nawet kopertę zwrotną. Samo pobranie materiału genetycznego jest bardzo proste. Polega na tym, że jest pobierana odrobina śliny z wewnętrznej strony naszego policzka. Potem pobrany w taki sposób materiał wraz z protokołem i ankietami wysyłamy do Szczecina. Tutaj trafiają one do Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (przy badaniu i zabezpieczaniu próbek IPN współpracuje z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie).

- Dzięki temu, jeżeli podczas planowanych w najbliższych latach ekshumacjach prowadzonych przez IPN zostaną odnalezione masowe groby ofiar komunistycznych zbrodni, to ich materiał genetyczny zostanie porównany z naszym i dzięki temu będzie można ostatecznie zidentyfikować, czy któreś z ciał to nasz krewny - mówi Michał Ruczyński z koszalińskiego oddziału IPN.

Oczywiście, wcześniej trzeba dokładnie opisać w jakich okolicznościach i w jakim miejscu nasz krewny mógł stracić życie. Czy był w oddziałach partyzanckich walczących ze zniewoleniem kraju po 1945 roku, czyli jednym z "żołnierzy wyklętych", czy też zginął w innych w okolicznościach. Co ważne, nie chodzi tu tylko o odkrywane mogiły w naszym regionie, ale na terenie całego kraju.

IPN apeluje też do wszystkich, którzy wiedzą o zapomnianych grobach ofiar powojennego terroru znajdujących się w naszym regionie o informacje o takich miejscach. Takie sygnały można zgłaszać pod numerem telefonu 22 581-86-45.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!