Badminton: Pięć razy podium

Jacek Wójcik [email protected]
Trener Robert Kowalczyk z brązowymi medalistkami singla, Klaudią Żalejko (z lewej) i Sylwią Falkowską. Jacek Wójcik
Wyjątkowo udane dla zawodników z naszego regionu były tegoroczne Mistrzostwa Polski juniorów i młodzieżowców w Solcu Kujawskim.

Do walki o mistrzowski tytuł stanęło łącznie ok. 145 zawodniczek i zawodników z całej Polski. Wśród nich byli reprezentanci UKS Kometa Sianów i UKS OSiR Badminton Sławno. Zdobyli oni w sumie pięć medali. - Wyjazd na MP był bardzo udany. To najlepsze dotąd mistrzostwa w naszym wykonaniu. W juniorach i młodzieżowcach liczyłem na finały, ale zaskoczyła mnie postawa juniorek. Nie sądziłem, że będzie aż tak dobrze - powiedział trener Komety, Robert Kowalczyk.

W singlu juniorek (do lat 19) Sylwia Falkowska (Kometa) i Klaudia Żalejko (UKS OSiR) w walce o wejście do strefy medalowej pokonały rywalki rozstawione z numerem 2 i 3. Żalejko wygrała z Aleksandrą Skrzyńską (Kiko Zamość, nr 2) 2:1 (21:18, 13;21, 21:18), a Falkowska również w trzech setach (22:20, 18:21, 21:17) odprawiła Kingę Rogalską (UKS 2 Sobótka, nr 3). Zwycięska passa naszych badmintonistek zakończyła się w półfinałach.

Żalejko przegrała z Marią Taraszkiewicz (SKB Suwałki) 0:2 (12, 6), a Falkowska z turniejową jedynką, Karoliną Janowską (Hubal Białystok) również 0:2 (12, 10). Obie nasze zawodniczki zdobyły brązowe krążki. Mistrzynią została Janowska. - Dziewczyny zrobiły meganiespodziankę. Przed turniejem brałbym w ciemno ósemkę - nie ukrywa R. Kowalczyk. Dodajmy, że Żalejko trenuje w sianowskim klubie i niedługo zostanie jego zawodniczką.

Brązowy medal w singlu młodzieżowców (do lat 22) wywalczył Karol Krakowski (Kometa). Mieszkający w Sławnie zawodnik miał przed MP problemy zdrowotne. - Z powodu choroby nie trenował od miesiąca i zagrał właściwie na własną prośbę - powiedział Kowalczyk. W ćwierćfinale Krakowski (nr 5) wyeliminował rozstawionego z numerem 3 Michała Śmiłowskiego (Hubal), zwyciężając 2:1 (-11, 13, 19). Na tym etapie odpadł Paweł Prądziński (Kometa), który przegrał z innym zawodnikiem Hubala, Mateuszem Dubowskim 1:2 (15, -13, 18). Krakowski zakończył występ w MP z brązem, po półfinałowej porażce z Adamem Ciokiem (AZS UW Warszawa) 0:2 (13, 18). Ten ostatni zdobył srebro, przegrywając finał z Maciejem Poulakowskim (SKB Suwałki).

Dorobek naszej ekipy uzupełniły dwa srebrne medale w grach deblowych. Wśród juniorów do finału doszedł Dominik Ziętek (Kometa) w parze z Maciejem Dąbrowskim (Hubal). W walce o złoto ulegli po zaciętej walce Miłoszowi Bochatowi i Mateuszowi Świerczyńskiemu (MLKS Solec Kujawski/ Orkan Przeźmierowo) 1:2 (-19, 19, 12).

W młodzieżowcach do finału dotarł P. Prądziński, którego partnerem był Jacek Kołumbajew (AZS UW Warszawa). W walce o tytuł przegrali oni 1:2 (-14, 24, 16) z parą Paweł Pietryja/Przemysław Urban (Plesbad Pszczyna/ Orbitek Straszęcin). Trwający 62 minuty mecz był ozdobą finałów.

Tegoroczne MP stały pod znakiem niespodzianek. Na dziesięć finałów, tylko trzy wygrali zawodnicy rozstawieni z najwyższym numerem. Większość medali zgarnęli badmintoniści z Podlasia.