Bądź bezpieczny podczas wakacji. Powstała aplikacja, która może uratować Ci życie!

Materiał informacyjny Plus
Wakacje to czas relaksu i odpoczynku jednak, aby były one spokojne, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, gdzie planujesz wypoczynek, zapoznaj się z naszymi poradami i poznaj aplikację, która może uratować życie Tobie lub Twoim bliskim, gdy znajdziesz się w sytuacji zagrożenia.

Bezpieczne wakacje nad wodą

Słoneczne i upalne dni, sprzyjają planowaniu odpoczynku nad wodą. Niezależnie, czy wybieramy morze, jeziora z wydzielonymi kąpieliskami, czy tereny rzeczne, powinniśmy stosować się do zasad bezpieczeństwa.
Przedstawiamy, kilka najważniejszych reguł, do których należy się stosować, aby rzeczywiście móc wypocząć nad wodą:

  1. Nie kąp się na nieoznakowanych kąpieliskach.
    Wiele osób, chcąc odpocząć nad wodą wybiera miejsca oddalone od cywilizacji i od innych turystów, nie ma w tym nic złego, dopóki te osoby, nie zdecydują się na kąpiel w takim miejscu. Niezabezpieczone zbiorniki wodne, wiążą się z ogromnym ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia. Dno w takich miejscach, może być nierówne lub pokryte kamieniami, skałami lub zanieczyszczeniami, do tego w wodzie mogą się również znajdować rośliny i organizmy żywe, zagrażające zdrowiu człowieka.

    Chcąc skorzystać z chłodnej kąpieli, należy wybierać miejsca do tego przeznaczone. Ponadto trzeba również zapoznać się z oznaczeniami, które znajdują się w pobliżu akwenu wodnego. Biała flaga na maszcie w pobliżu wody, sygnalizuje, że kąpiel jest w pełni bezpieczna, natomiast czerwona flaga to znak, że wchodzenie do wody jest zabronione.

    Warto także zwracać uwagę na boje unoszące się na tafli wody. Osoby, które średnio radzą sobie w wodzie lub korzystają z dmuchanych zabawek, nie powinny się oddalać za strefę, którą wyznaczają czerwone boje. Natomiast Ci, którzy w wodzie czują się jak ryby i potrafią dobrze pływać, mogą śmiało korzystać ze strefy ograniczonej żółtymi bojami.

  2. Nie skacz do wody, jeśli nie wiesz, jak głęboko jest dno.
    Skakanie do wody to dla wielu stały element spędzania czasu nad wodą, jednak robienie tego w miejscach do tego nieprzeznaczonych lub bez wiedzy, na temat tego, jak głęboko jest w danym miejscu, może doprowadzić do kalectwa lub śmierci. Chcąc trenować skoki do wody, można zapytać ratownika stróżującego w danym miejscu, czy jest to bezpieczne lub robić to na basenie pod okiem instruktora.

  3. Zachowaj bezpieczeństwo w wodzie.
    Pływanie w wyznaczonych strefach to jedno, w wodzie należy również uważać na inne osoby, aktywnie spędzające tam czas. Podpływanie do motorówek, skuterów czy surferów, może skończyć się poważnym wypadkiem. Złudnie bezpiecznym miejscem, są falochrony, w tych miejscach występują spore wahania głębokości oraz silne prądy, które mogą wciągnąć pod wodę.

  4. Nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
    Wchodzenie do wody i pływanie po spożyciu, jakichkolwiek substancji psychoaktywnych, do których zaliczany jest również alkohol, wiążę się z bardzo dużym ryzykiem. Wysoka temperatura ciała, podniesione ciśnienie krwi i nagła zmiana temperatur po wejściu do wody, może być poważnym szokiem dla organizmu, a to może doprowadzić do problemów z wydolnością sercowo-oddechową i doprowadzić nawet do utonięcia.

  5. Nie wchodź gwałtownie do wody, gdy jesteś rozgrzany.
    Podobnie, jak w przypadku wejścia do wody po spożyciu alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, równie niebezpieczne jest nagłe zanurzenie rozgrzanego ciała w chłodnej wodzie. Organizm może dostać szoku termicznego. W sytuacji, gdy po gwałtownym wskoczeniu do wody, czujemy się słabo, niezwłocznie powinniśmy wyjść z wody i osuszyć się na brzegu. Do wody należy wchodzić powoli i stopniowo, aby organizm mógł dostosować się do zmian temperatury.

  6. Chroń się przed przegrzaniem, odwodnieniem i oparzeniami słonecznymi.
    W gorące dni, spędzając czas nad wodą, należy stosować kremy z flirtem UV, które pozwolą uniknąć poważnych poparzeń słonecznych, warto także zadbać o nakrycie głowy, aby uniknąć przegrzania. Przebywanie na słońcu, wiąże się również z nadmiernym pozbywaniem się wody z organizmu w celu ochłodzenia ciała, zatem konieczne jest regularne nawadnianie się, aby uniknąć odwodnienia, które może prowadzić nawet do omdlenia.

  7. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych.
    Na plaży, nigdy nie jesteśmy sami, dlatego warto rozkładać swój ręcznik bądź leżak minimum 5 metrów od brzegu, to zapewni bezpieczną przestrzeń dla ratowników, gdy konieczne będzie udzielenie komuś pomocy. Warto również obserwować innych plażowiczów, zwłaszcza swoich najbliższych, w momencie zaobserwowania niepokojących symptomów, należy niezwłocznie zawiadomić ratownika, które udzieli pomocy.

Udar słoneczny, udar cieplny, przegrzanie cieplne – objawy, pierwsza pomoc

Zbyt długie przebywanie na intensywnym słońcu, może obfitować w wiele negatywnych skutków dla organizmu. Wśród poważnych dolegliwości, które powoduje nadmierna ekspozycja na słońce, znajduję się:

1.Udar słoneczny - inaczej nazywane też porażeniem słonecznym, spowodowany jest dużym i bezpośrednim nasłonecznieniem głowy oraz karku. Działanie promieni słonecznych na skórę głowy prowadzi do przekrwienia opon mózgowych oraz mózgu.
Głównymi objawami są:

  • bóle i zawroty głowy;
  • zaczerwienienie i poparzenia skóry;
  • ogólny niepokój.

W przypadku wystąpienia objawów, należy przenieść się w chłodne miejsce i pić wodę. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie chłodnych okładów lub chłodna kąpiel. Ponadto objawów nie można lekceważyć, więc należy wezwać pomoc, zwłaszcza, gdy symptomy nie ustępują.

2. Udar cieplny - reakcja organizmu, która występuje po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na ciało, zwłaszcza gdy poza gorącem, powietrze cechuje duża wilgotność oraz duchota. Tak niekorzystne czynniki sprawiają, że temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć.
Objawy:

  • wysoka temperatura ciała (powyżej 39°C);
  • gorąca, czerwona, sucha lub wilgotna skóra;
  • szybkie, dobrze wyczuwalne tętno;
  • możliwa utrata przytomności.

Jest to sytuacji zagrażająca zarówno zdrowiu, jak i życiu, więc niezwłocznie należy wezwać pomoc (numer ratunkowy nad wodą: 601 100 100 lub 112). Poszkodowany natomiast powinien udać się w zacienione i chłodne miejsce, spożywać dużą ilość wody oraz zastosować chłodną kąpiel lub okłady.

3. Wyczerpanie cieplne - może się zdarzyć, gdy z powodu długiego przebywania na słońcu w organizmie następuje nadmierna utrata płynów i soli. Spada wówczas ciśnienie tętnicze krwi, co powoduje uczucie silnego zmęczenia.
Objawy:

  • zwiększone pocenie się;
  • brak sił;
  • zimna, blada i wilgotna skóra;
  • szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno;
  • nudności lub wymioty;
  • zasłabnięcia.

Jeśli osoba z objawami wyczerpania cieplnego wystarczająco szybko zostanie przeniesiona w chłodniejsze miejsce i napije się wody, powinna poczuć się lepiej. Jeśli jednak w ciągu pół godziny złe samopoczucie nie minie, istnieje podejrzenie udaru cieplnego. W takiej sytuacji, konieczne wezwanie jest służb ratunkowych.

Chcąc czuć się bezpiecznie nad wodą i w pełni korzystać z wypoczynku, warto nie tylko przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ale również pamiętać, że w sytuacji złego samopoczucie lub zagrożenia zdrowia, należy wezwać pomoc. Bezpośredni kontakt do WOPR: 601 100 100

Wypoczynek w górach - jak się przygotować?

Planując wypoczynek w górach, szczególnie ważne jest, aby pamiętać, że pogoda w górach bywa bardzo zmienna. Przed wyprawą należy zapoznać z prognozą i unikać wycieczek, gdy zapowiadane są burze, silny wiatr lub opady deszczu. Dodatkowo, koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni ubiór, nie tylko dopasowanym do aktualnych warunków, ale także taki, które zapewni bezpieczeństwo. Klapki, sandały, eleganckie obuwie, czy w przypadku pań buty na obcasie to zdecydowanie niewłaściwy wybór w góry.

Warto także zabrać ze sobą w plecaku ciepłą, chroniącą przed wiatrem i nieprzemakalną odzież, czapkę, rękawice (nawet w ciepły letni dzień), sprawną latarkę, folię NRC (koc ratunkowy), mapę, telefon komórkowy i apteczkę z podstawowym wyposażeniem.

Będąc w górach, należy trzymać się szlaków turystycznych oraz zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze i informacyjne. Ponadto przed wyprawą, warto powiadomić innych o planowanej trasie, a także założeniach czasowych. Takie informacje, pozostawione osobom w punkcie pobytu, mogą uratować Ci życie, w przypadku zaginięcia lub wypadku.

Burza w górach - co robić w niebezpiecznej sytuacji?

Burze są jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk pogodowych, zwłaszcza w górach. Chcąc ich uniknąć, warto na bieżąco sprawdź alerty burzowe i monitorować pogodę, aby móc w razie potrzeby znaleźć się w bezpiecznym miejscu.

Jednak, gdy burza pojawi się z zaskoczenia, należy:

  • zachować spokój, zejść ze szczytu;
  • unikać cieków wodnych i sztucznych ułatwień, np. łańcuchów, pojedynczych wysokich drzew, konstrukcji stalowych itp.;
  • założyć ubranie chroniące przed deszczem i zimnem;
  • usiąść w pozycji kucznej, ze złączonymi stopami, najlepiej na plecaku lub karimacie, izolując się od podłoża w miejscu, gdzie nie ma ryzyka upadku z dużej wysokości;
  • zabezpieczyć telefon przed zamoknięciem - może być konieczny do wezwania pomocy;
  • kontynuować zejście i powrót do schroniska w momencie, gdy ma się pewność, że burza się oddaliła.
  • przebywając w grupie, należy rozproszyć się, w celu zmniejszenia ryzyka porażenie całej grupy.

W przypadku wystąpienia, jakiegokolwiek niebezpieczeństwa, wypadku, uszczerbku na zdrowiu lub zgubienia się, należy niezwłocznie skontaktować się z GOPR, dzwoniąc na numer ratunkowy: 601 100 300.

Co robić w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia?

W sytuacji jakiegokolwiek wypadku, należy na początku zastosować się do dwóch najważniejszych zasad: zachować spokój oraz sprawdzić, czy sami nie jesteśmy w sytuacji zagrożenia. Konieczne jest także wezwanie służb ratunkowych, wtedy dopiero można przejść do udzielania pomocy poszkodowanemu.

Pomocne rozwiązanie przygotował Plus wraz ze służbami ratunkowymi, przygotowując wyjątkową aplikację - Ratunek. Aplikacja, w trakcie zgłoszenia wypadku przez osobę potrzebującą pomocy podaje jej dokładną lokalizację (do 3 m). Dzięki zastosowaniu aplikacji Ratunek, ratownicy będą wiedzieć, gdzie udać się z pomocą, udzielą jej szybciej i skuteczniej!

Aplikacja umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich, czyli GOPR i TOPR i na obszarach wodnych, czyli WOPR i MOPR. (Aplikacja działa na terenach obsługiwanych przez górskie i wodne Ochotnicze Służby Ratownicze, czyli GOPR, TOPR, WOPR, MOPR).

Spokojny i bezpieczny wypoczynek

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą lub w górach, pozwala uniknąć wielu sytuacji, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia, jednak nie zawsze ma się możliwość uniknięcia wypadku. Będąc świadkiem niebezpiecznego zdarzenia lub będąc poszkodowanym, najważniejszy jest odpowiedni czas reakcji i powiadomienie odpowiednich służb. W obecnych czasach dostęp do telefonu posiada każdy, więc wezwanie pomocy przebiega sprawnie i szybko. Również technologia sprzyja sprawniejszemu powiadamianiu, tak jak w przypadku aplikacji Ratunek, gdy służby otrzymują informacje o dokładniej lokalizacji, dzięki czemu są w stanie sprawniej dotrzeć na miejsce wypadku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bądź bezpieczny podczas wakacji. Powstała aplikacja, która może uratować Ci życie! - Strona Podróży