Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bagatelizujesz odpoczynek i relaks? To poważny błąd.

materiał partnera
Odpoczynek dla wielu z nas ma zdecydowanie negatywny wymiar. Trudno w to uwierzyć, ale tak właśnie jest. Często utożsamiamy odpoczynek z lenistwem, czasem ze stresującymi sytuacjami, jak np. rodzinne święta, czy wakacyjny wyjazd z dziećmi. Ciężko pracujemy, jednak równie ciężko jest nam „wysłać” siebie na zasłużony wypoczynek. Niestety skutki takiego postępowania bywają groźne. Zatem zanim odłożysz na później kolejny wyjazd, zastanów się, czy warto.

Czarny scenariusz - choroba lub śmierć

Pod koniec lat 60-tych ubiegłego stulecia, pojawiło się w Japonii określenie karoshi, oznaczające śmierć z przepracowania. Była to swoista reakcja na śmierć 29-letniego pracownika, który zmarł w wyniku wylewu krwi do mózgu, będącego, jak się później okazało, rezultatem silnego stresu i braku odpoczynku. Obecnie nie jest tajemnicą, że w Japonii, kraju najnowocześniejszych technologii i najinteligentniejszych rozwiązań, ponad 30 proc. kończących się śmiercią zawałów serca, udarów mózgu, czy wylewów mających miejsce u ludzi w młodym i średnim wieku, jest następstwem przewlekłego zmęczenia, stresu i przepracowania. Najczarniejszy zatem scenariusz będący wynikiem bagatelizowania znaczenia odpoczynku, snu i relaksu w naszym codziennym życiu to właśnie choroba, a nawet śmierć. Jednak taki stan rzeczy, tj. przepracowanie i unikanie urlopu, niesie ze sobą po drodze także wiele innych, może nico mniej niebezpiecznych, ale równie istotnych zagrożeń.

Rozdrażnienie i frustracja

Może tego rodzaju skutki braku odpoczynku brzmią nieco mniej groźnie, lecz mogą mieć równie niebezpieczny wpływ na nasze zdrowie, jak choroby, a często także do wielu schorzeń prowadzą. Jeśli nie pozwalamy sobie na odpoczynek przez jakiś dłuższy okres czasu, lub jeśli zbyt duża liczba codziennych obowiązków na to nam po prostu nie pozwala, z pewnością doświadczymy sporego obciążenia psychicznego, właśnie w postaci frustracji, rozdrażnienia, czy też zniechęcenia. Problem na pozór błahy może negatywnie oddziaływać na nasze życie zarówno prywatne, jak i zawodowe. Najpoważniejszą konsekwencją takiego stanu rzeczy może być nawet depresja.

Wypalenie zawodowe

Nawet jeśli wykonujemy pracę swoich marzeń, brak odpoczynku i przeżywanie życia przez pryzmat jedynie pracy i obowiązków zawodowych, może doprowadzić do wypalenia zawodowego. W takiej sytuacji praca przestaje przynosić nam satysfakcję, staje się natomiast źródłem niezadowolenia, frustracji i dodatkowego stresu.

Spadek efektywności

To zupełnie naturalne, że człowiek wypoczęty pracuje zdecydowanie lepiej, sprawniej i bardziej efektywnie, niż człowiek przepracowany i permanentnie zmęczony. Podziwiasz wybitnych sportowców? Każdy z nich, bez wyjątku, przyzna, że regeneracja organizmu po wyczerpującym treningu, czy też zawodach, to kwestia kluczowa. Człowiek po prostu nie może dobrze funkcjonować bez odpoczynku, także w pracy. Nawet jeśli uważasz, że mimo zmęczenia wciąż jesteś efektywny w tym, co robisz, z pewnością nie jesteś zdolny do rozwoju. Brak rozwoju zawodowego to z kolei jedna z przyczyn frustracji i wypalenia zawodowego. I tak koło zagrożeń się zamyka.

Praca to jedynie część Twojego życia…

…dlatego już dziś zastanów się nad skutecznym relaksem i odpoczynkiem w jakimś urokliwym miejscu. Stres, pośpiech i nadmiar obowiązków nie służą naszemu zdrowiu. Przecież nie jesteśmy maszynami.

Zatem jeśli chcesz skutecznie naładować swoje życiowe akumulatory energią i siłą, wejdź na http://www.bursztynowewzgorze.info/ i pomyśl o wspaniałym wypoczynku już teraz!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!