Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bagicz: Hangary są już rozbierane

Michał Borkowski [email protected]
Ogromne bryły gruzu są rozkruszane na mniejsze części przez ciężki sprzęt.
Ogromne bryły gruzu są rozkruszane na mniejsze części przez ciężki sprzęt.
Na lotnisku w Bagiczu trwają prace rozbiórkowe poniemieckich hangarów. Miasto mówi, że chodzi jedynie o posprzątanie terenu. Mieszkańcy boją się o ewentualne, uciążliwe inwestycje w tym miejscu.

Według informacji historycznych lotnisko w Bagiczu powstawało w całkowitej tajemnicy. Budowę tłumaczono faktem, iż powstaje tutaj fabryka proszku do prania "Persil". O prawdziwym przeznaczeniu obiektu mieszkańcy dowiedzieli się dopiero w 1938 roku, po oficjalnym zakończeniu budowy. Obiekt przetrwał do dzisiaj - płyta lotniska jest wykorzystywana przez Aeroklub Kołobrzeg, a pozostała część zabudowań jest punktem wielu wycieczek i stanowi niewątpliwą atrakcję turystyczną dla osób interesujących się historią.

- Na temat tego lotniska krąży wiele legend. Niewiadomo czy są prawdziwe czy to jedynie plotki, jednak z pewnością są dodatkową atrakcją dla naszego regionu - mówi Zenon Bukowiński, właściciel pensjonatu Bukowina w dzielnicy Podczele, a zarazem właściciel prywatnego muzeum.

- Turyści z zagranicy odwiedzający te tereny mówią nawet o tym, że pod płytą lotniska jest podziemne miasteczko i sieć podziemnych połączeń dla kolejek elektrycznych. Te historie pochodzą od rodzin mieszkających tu lub rosyjskich żołnierzy dawniej służących w Bagiczu - mówi Bukowiński. - Zarówno mi jak i części mieszkańcom jest żal tego, że niszczy się kawałek historii. Tym bardziej, że gruz ze zniszczonych hangarów oddawany jest za darmo prywatnej firmie - przekonuje właściciel muzeum.

Miasto wciąż podtrzymuje stanowisko, że rozbiórka hangarów nie jest związana ze sprzedażą tego terenu. - Chodzi jedynie o posprzątanie tego miejsca, ponieważ hangary groziły już zawaleniem. Udało nam się znaleźć firmę która zrobi to za darmo w zamian za możliwość wykorzystania gruzu powstałego przy rozbiórce - przekonuje Michał Kujaczyński, przedstawiciel Kołobrzeskiego magistratu.
Rozbiórki wojskowych budowli podjęła się firma Zachodniopomorskie Centrum Recyklingu z Kołobrzegu. - Naszym zadaniem jest wyburzenie dziewięciu hangarów i zrównanie tego terenu - mówi Paweł Werema właściciel firmy.

Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, gruz wywożony z lotniska w Bagiczu trafi pod budowę elektrowni wiatrowych w całym regionie.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty