Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bariery dla biznesu. Rząd jedne bariery usuwa, inne wprowadza, biurokracją paraliżując biznes

Agnieszka Moryc/AIP
Damian Kujawa/ Polska Press
Oszczędności z tytułu ulgi na start w ZUS na pewno ucieszą przedsiębiorców zakładających firmę, jednak sumarycznie polski biznes nie ma powodów do zadowolenia. Wzrost składek na ZUS, zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS, zmiany w rozliczaniu leasingu czy wprowadzenie tzw. “daniny solidarnościowej” to przykłady bezpośredniego uderzenia w kieszeń polskich przedsiębiorców. Nowe obciążenia podatkowe skłaniają coraz więcej polskich firm do poszukiwania nowych źródeł oszczędności, także poza granicami kraju.

Polski rząd z dumą przedstawia kolejne projekty mające ułatwić życie przedsiębiorcom, przywołując chociażby Konstytucję Biznesu czy ulgę na start. 2018 rok obfitował nie tylko w korzystne dla przedsiębiorców zmiany, w życie weszły także przepisy co do których organizacje biznesowe nie mają złudzeń - wpływają niekorzystnie na prowadzenie biznesu nad Wisłą. Wyższe składki na ZUS, rosnące uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej, blokady rachunków bankowych, utrudnienia związane ze split payment czy zmiany w rozliczaniu leasingu to tylko niektóre z negatywnych zmian dla polskiego przedsiębiorcy w 2018 roku.

Mimo obietnic coraz więcej biurokracji

Mimo szumnych zapowiedzi uproszczenia przepisów, prowadzenie firmy w Polsce wciąż nie należy do prostych czynności i wymaga multidyscyplinarnej wiedzy oraz olbrzymiej dawki cierpliwości. Statystyki są niestety okrutne - z roku na rok polski przedsiębiorca poświęca coraz więcej czasu na czynności administracyjne związane z rozliczaniem podatków. Wg raportu “Doing Business” Banku Światowego czas ten wzrósł z 260 godzin do 336 godzin niezbędnych do rozliczeń podatkowych ze skarbówką. Jak przywołują sami przedsiębiorcy - pozytywne zmiany dotkną jedynie wybraną grupę (głównie rozpoczynających działalność biznesową). W ostatnich dniach media obiegła informacja o rozszerzeniu zakresu władzy naczelników urzędów skarbowych, o możliwość czasowego zablokowania “podejrzanych” rachunków bankowych. Do tej pory blokada rachunku bankowego była jedynie możliwa na wniosek szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie aktywów finansowych firmy poza jurysdykcję polskiego systemu bankowego, w obawie przed niesłuszną blokadą konta bankowego. Posiadanie konta bankowego na Cyprze, w Szwajcarii czy Liechtensteinie to coraz szerzej spotykane zjawisko w polskich firmach. W dalszym ciągu odpowiedzialność za błędy urzędników to fikcja, przykłady wielu zniszczonych firmo czym przekonało się wielu polskich przedsiębiorców, stąd nie dziwi chęć zapobiegania potencjalnym nadużyciom ze strony urzędników.

Oszczędności z tytułu ulgi na start w ZUS na pewno ucieszą przedsiębiorców zakładających firmę, jednak sumarycznie polski biznes nie ma powodów do zadowolenia. Wzrost składek na ZUS, zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS, zmiany w rozliczaniu leasingu czy wprowadzenie tzw. “daniny solidarnościowej” to przykłady bezpośredniego uderzenia w kieszeń polskich przedsiębiorców. Nowe obciążenia podatkowe skłaniają coraz więcej polskich firm do poszukiwania nowych źródeł oszczędności, także poza granicami kraju.

Biurokracja głównym powodem dla którego polski biznes emigruje za granicę

Problemy podnoszone przez polskich przedsiębiorców znajdują odzwierciedlenie w wynikach badania międzynarodowej kancelarii podatkowej Admiral Tax. Polacy otwierają firmy za granicą z powodu niższego poziomu biurokracji i przejrzystego prawa - taki powód wskazało 57,8-proc. badanych w raporcie Admiral Tax.

Międzynarodowa optymalizacja podatkowa przestaje kojarzyć się jedynie z globalnymi korporacjami, coraz częściej na optymalizację decydują się małe firmy. Rejestracja firmy za granicą poza korzystnymi warunkami do prowadzenia biznesu, daje także dostęp do szerszego rynku odbiorców produktów i usług.

Najpopularniejszymi kierunkami w jakich Polacy rejestrują firmy to Wielka Brytania, Irlandia oraz Czechy. Rejestracja firmy za granicą pozwala uzyskać wymierne korzyści z tytułu ulg i zwolnień podatkowych, dodatkowo umożliwia przedsiębiorcy pełne skupienie się na rozwijaniu biznesu. Prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii przedsiębiorca spędza trzykrotnie mniej czasu na czynnościach administracyjnych związanych z rozliczaniem podatków - tak wynika z raportu “Doing Business” Banku Światowego.

Najniższa emerytura 1 100 złotych. Znamy wszystkie szczegóły nowego systemu waloryzacji i podwyżek emerytur. Sprawdź, klikając w ten tekst!

Wielu polskich przedsiębiorców niezwykle pozytywnie ocenia brytyjski system podatkowy. Wysoka kwota wolna od podatku (około 60 tys. złotych w 2019 roku), przyjazny system ubezpieczeń społecznych (uzależniający wysokość składki od sytuacji finansowej firmy) to jedne z najczęściej wymienianych zalet rejestracji firmy w Wielkiej Brytanii. Prowadzenie firmy w Anglii nie tylko się opłaca, ale jest po prostu łatwiejsze. Relacja między podatnikiem a brytyjskim urzędem skarbowym HMRC oparta jest na zaufaniu. Niestety nie można tego samego powiedzieć o relacjach urzędników polskiej administracji skarbowej z polskimi podatnikami. Niestety 2019 rok dla większości polskich przedsiębiorców będzie obfitował w kolejne bariery dla rozwoju biznesu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bariery dla biznesu. Rząd jedne bariery usuwa, inne wprowadza, biurokracją paraliżując biznes - Strefa Biznesu