Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego w Cetuniu. Czym grozi kontakt z rośliną?

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Czytelnik
Nie ma żartów z barszczem Sosnowskiego. To naprawdę groźna roślina. Oparzenia skóry, spowodowane barszczem Sosnowskiego, są wyjątkowo bolesne i trudno się goją. Ta roślina pojawiła się w Cetuniu w gminie Polanów.

- Już od bardzo długiego czasu męczymy się i walczymy o to, by nasze dzieci były bezpieczne - zaczyna nasz Czytelnik, mieszkaniec Cetunia. - Ale niestety, nikt nie potrafi, a może po prostu nie chce, nam pomóc. Urzędnicy w ogóle nie zwracają uwagi na nasze prośby i skargi. A męczymy się z nie lada problemem o nazwie barszcz sosnowskiego. Można powiedzieć, że obok naszych mieszkań wyrosła plantacja tej niebezpiecznej rośliny. Mamy ją wokół całego naszego bloku. Boimy się wypuścić na dwór nasze dzieci, by się nie poparzyły. Ale nikt, do kogo zwracaliśmy się o pomoc, nie zareagował. Czy urzędnicy czekają, aż komuś naprawdę stanie się krzywda? - pyta nasz rozmówca.

Podobnych sygnałów o tej porze roku jest dużo więcej. Barszcz pojawia się m.in. w gminie Białogard, a nawet na obrzeżach gminy Kołobrzeg i gminy Mielno. Co robić? Gdzie zgłaszać problem?

Samorządy lokalne mają obowiązek walczyć z barszczem Sosnowskiego. Tępienie tej rośliny polega na jej wielokrotnym wykaszaniu i opryskiwaniu herbicydami. Służby zwalczające rośliny muszą być wyposażone w odpowiednie stroje ochronne. Jeśli zauważyliśmy gdzieś barszcz Sosnowskiego, należy zgłosić ten fakt straży miejskiej lub gminnej. Można też zrobić zdjęcie i wysłać komunikat na stronę internetową barszcz.edu.pl. Portal tworzy mapy stanowisk rośliny. Informacje zebrane przez barszcz.edu.pl są wykorzystywane m.in. przez Ministerstwo Środowiska oraz powiaty i gminy w całym kraju. Występowanie barszczu Sosnowskiego można zgłosić też w odpowiednim wydziale w urzędzie gminy. Najlepiej zrobić to pisemnie. Później będziemy mieli prawo domagać się informacji jakie kroki podjęto w zgłoszonej przez nas sprawie.

Zobacz także: Magazyn Kulturalny GK24

POLECAMY:

Budowa obwodnicy Szczecinka. Trwają prace [WIDEO, ZDJĘCIA]

Nielegalny alkohol o wartości ponad pół miliona złotych w rękach policji z Koszalina [zdjęcia]

Najpopularniejsze żeńskie nazwiska w zachodniopomorskim

Zaginieni w województwie zachodniopomorskim. Czy ich widziałeś? Zobacz zdjęcia

Koszaliński Rower Miejski działa już miesiąc. Ile było wypożyczeń? [statystyki]

Weekend w klubie "Prywatka" w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!