Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Batman i Myszka Miki do zjedzenia. Dietetyczka z Tarnowskich Gór tworzy jadalne dzieła sztuki na talerzu. Zobacz galerię food art!

Katarzyna Puczyńska
Katarzyna Puczyńska
Na Instagramie @agatacutefood można znaleźć prawdziwe cuda. Pani Agata tworzy jadalne obrazki. Zobacz jej prace. Kliknij w galerię i przesuwaj zdjęcia strzałkami lub gestem
Na Instagramie @agatacutefood można znaleźć prawdziwe cuda. Pani Agata tworzy jadalne obrazki. Zobacz jej prace. Kliknij w galerię i przesuwaj zdjęcia strzałkami lub gestem udostępnione przez @agatacutefood
Jedzenie nie musi być nudne! Doskonale widać to po pracach instagramerki o nicku @agatacutefood, która na co dzień jest wykładowczynią Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wesołe postacie z bajek przygotowane z owoców, warzyw, szynki czy omleta zachęcą do jedzenia nawet największych niejadków. - Food art to wspaniała zabawa, sposób na relaks i kreatywne spędzenie czasu. Wszystkie moje obrazy na talerzu są całkowicie jadalne, zjadamy je wspólnie z mężem - podkreśla pani Agata, której pasja narodziła się podczas pandemii, z nudy. Zobacz jej niezwykłe obrazy.

W skrócie

Food art to pasja i kreatywność

Pani Agata pochodzi z Tarnowskich Gór, z zawodu jest psychologiem i dietetykiem. Na co dzień pracuje jako wykładowca akademicki na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, a w wolnych chwilach prowadzi swoje konto na Instagramie @agatacutefood. Zamieszcza na nim zdjęcia wykonanych własnoręcznie, jadalnych obrazów i opisuje swoją, niedawno odkrytą pasję, jako food art.

- Food art to sztuka przygotowywania obrazów z jadalnych produktów. Pochodzi od japońskiej sztuki bento, polegającej na układaniu jedzenia w pojemniku - wyjaśnia.

Zobacz w galerii niezwykle, pomysłowe jadalne prace pani Agaty. Kliknij w przycisk

Pani Agata pasję do tworzenia jadalnych obrazów odkryła w czasie pandemii. Założyła wówczas konto na Instagramie, by łatwiej przetrwać przymusową izolację. Zainspirowana sztuką bento i food artem sama postanowiła spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

- Food art to wspaniała zabawa i sposób na relaks i kreatywne spędzenie czasu. Wszystkie moje obrazy na talerzu są całkowicie jadalne, zjadamy je wspólnie z mężem. Czasem przygotowuję je dla dzieci mojej siostry i brata - mówi pani Agata.

Agata Cute Food

Prace pani Agaty są pełne humoru i pomysłowości. Na talerzu możemy zobaczyć m.in. wesołe Minionki, Kubusia Puchatka oraz postacie z bajek Disneya przygotowane z owoców, warzyw, omletów czy makaronu. Przez półtora roku autorka przygotowała ponad 300 takich obrazów.

- Najbardziej lubię wycinane prace. Używam także jadalnych pigmentów, jak czarny węgiel czy spirulina, do malowania szczegółów - wyjaśnia pani Agata.

Autorka zamieszcza na Instagramie także tutoriale ze wskazówkami, jak wykonać takie jadalne dzieło sztuki. Prace pani Agaty mają wiele polubień i pozytywnych komentarzy. Fani doceniają ich pomysłowość i precyzję wykonania. "Co talerz to bardziej pomysłowy", "Niesamowite", "Wow, moje dzieci by to pokochały!", "Ten talerz wygląda smakowicie i fenomenalnie" - komplementują internauci.

Jak tworzyć food art?

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, prace food art nie są trudne do przygotowania, ale wymagają wprawy.

- Trzeba się odważyć i spróbować samodzielnie przygotować taki jadalny obrazek. Z czasem nabierze się wprawy i opracuje odpowiadające nam techniki. Mogę podpowiedzieć, że najlepiej korzystać z bardzo twardych warzyw i owoców. Uwielbiam także wycinać kształty z tortilli, ale produkt ten wymaga nieco wprawy. Podobnie naleśniki, trzeba pamiętać, że z czasem się kurczą i obrazek może się nie udać - tłumaczy pani Agata.

Swoje obrazki pani Agata wykonuje tylko z jadalnych produktów.
Swoje obrazki pani Agata wykonuje tylko z jadalnych produktów. udostępnione przez @agatacutefood

Do przygotowania jadalnych obrazów sprawdzą się m.in.:

  • ser żółty,
  • szynka,
  • płaski omlet,
  • arbuz,
  • jabłko,
  • cukinia,
  • tortilla,
  • gruszka.

Detale obrazka można namalować za pomocą barwników spożywczych, cukierniczych lub naturalnych pigmentów. Idealnie nadają się do tego zwykłe pędzelki do farb akwarelowych.

- Cały czas się uczę i wymyślam odpowiadające mi techniki. Mimo że pochodzę z uzdolnionej plastycznie rodziny, to sama nie uważam, że posiadam takie zdolności. Jednak wycinanie obrazów z jedzenia bardzo mi odpowiada. Co dziwne, nie umiem namalować oka na kartce, ale na serze czy omlecie już tak - śmieje się pani Agata.

Food art dla dzieci i nie tylko

Food art to dobry pomysł na zachęcenie dzieci do kosztowania nowych potraw.

- Czasem przygotowuję obrazy dla dzieci mojej siostry i brata. Robię to, co sobie wymyślą. Tak nauczyły się jeść owoce. Uważam, że food art mógłby z powodzeniem stanowić element edukacji żywieniowej. Dzieci dzięki jadalnym obrazkom chętniej sięgają po owoce, warzywa i produkty, których wcześniej nie jadły. Mogą ich skosztować, poznać i samodzielnie zdecydować, czy coś im smakuje, czy nie - wyjaśnia pani Agata.

Wesołe, kolorowe potrawy z pewnością zachęcą każdego. Oprócz postaci z bajek pani Agata przygotowuje także inne obrazki, np. postać Charlie Chaplina, czy scenki rodzajowe. Jak podkreśla, najważniejsze, by robić to, co się lubi i dobrze się przy tym bawić.

Na Instagramie @agatacutefood można znaleźć prawdziwe cuda. Pani Agata tworzy jadalne obrazki. Zobacz jej prace. Kliknij w galerię i przesuwaj zdjęcia strzałkami lub gestem

Batman i Myszka Miki do zjedzenia. Dietetyczka z Tarnowskich...

Zobacz także inne tematy ze Strony Kuchni:

Poznaj przepisy sławnych kucharzy

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Batman i Myszka Miki do zjedzenia. Dietetyczka z Tarnowskich Gór tworzy jadalne dzieła sztuki na talerzu. Zobacz galerię food art! - Strona Kuchni