Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bazylika mniejsza w Skrzatuszu. Druga w diecezji

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Kościół w Skrzatuszu, od niedzieli bazylika mniejsza. Aby uzyskać na to zgodę Watykanu trzeba było sporządzić 17-stronicową dokumentację po łacinie
Kościół w Skrzatuszu, od niedzieli bazylika mniejsza. Aby uzyskać na to zgodę Watykanu trzeba było sporządzić 17-stronicową dokumentację po łacinie archiwum „Gościa Niedzielnego”
Abp Wojciech Polak, prymas Polski, w najbliższą niedzielę będzie przewodniczył mszy św. w Skrzatuszu, podczas której zostanie ogłoszona historyczna decyzja Watykanu o podniesieniu tamtejszego kościoła do rangi bazyliki mniejszej.

To będzie druga bazylika mniejsza w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W 1986 roku zgodę z Watykanu na posługiwanie się tym tytułem otrzymała konkatedra w Kołobrzegu. Jakiś czasu temu - na prośbę wysłaną z Polski - watykańska Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Wiary zgodziła się na to, aby ranga świątyni w znanym, maryjnym sanktuarium w Skrzatuszu została podniesiona do tytuły bazyliki mniejszej. Publiczne ogłoszenie tej decyzji odbędzie się podczas pielgrzymki diecezjalnej 15 września. Uroczystej mszy św. na placu przed kościołem przewodniczyć będzie abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski oraz dziesięciu biskupów, w tym bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (początek: godz. 12).

- Bazylikę mniejszą ustanawia się przede wszystkim ze względu na znaczenie duchowe, ale także walory architektoniczne danego miejsca. Skrzatusz bez wątpienia spełnia te warunki - mówi Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy kurii biskupiej w Koszalinie. Dlaczego bazylika skrzatuska, kołobrzeska i wszystkie inne na świecie są nazywane mniejszymi? - Dla podkreślenia związku z Rzymem, ale jednocześnie dla odróżnienia ich od papieskich bazylik większych. Takie są tylko cztery: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i Matki Bożej Większej - tłumaczy ks. Parfianowicz.

- Proszę wszystkich o obecność w tym wyjątkowym czasie w Skrzatuszu, abyśmy mogli stanąć razem i dziękować Bogu i Ojcu Świętemu za tak wyraźne naznaczenie tego miejsca - zachęca bp Edward Dajczak.


Nie każdy kościół może być bazyliką mniejszą

Pierwsze oficjalne nadanie tytułu bazyliki mniejszej miało miejsce 27 czerwca 1783 roku. Do tej rangi został wtedy podniesiony kościół pw. św. Mikołaja w Tolentino we Włoszech. Obecnie na świecie są 1802 bazyliki mniejsze (w Polsce jest ich 154). Bazyliki mniejsze to miejsca szczególnej modlitwy za Biskupa Rzymu.

Dlatego w bazylice w wyjątkowy sposób obchodzi się Święto Katedry św. Piotra (22 lutego), uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca) oraz rocznicę inauguracji pontyfikatu aktualnego papieża. Nie każdy kościół może bowiem zostać bazyliką tylko dlatego, że jest duży i piękny. Jest to uznanie statusu duchowego tego miejsca i jednocześnie wyznaczenie zadania na przyszłość. W bazylice mniejszej trzeba też sprawować wzorcową liturgię. Odpowiedni poziom powinny mieć szaty, naczynia i księgi liturgiczne.

Zobacz także: Procesja w Koszalinie z okazji Bożego Ciała

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo