Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bazylika w Kołobrzegu odnowiła krzyż, miasto dało nasadzenia

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Krzyż Pierwszych Osadników postawili tu pierwsi mieszkańcy Kołobrzegu, w tym kolejarze. Krzyż stanął w 1945 roku. W 2000 roku został wymieniony na nowy. Po zagospodarowaniu skweru pod krzyżem stanie jeszcze ryba z kwiatów
Krzyż Pierwszych Osadników postawili tu pierwsi mieszkańcy Kołobrzegu, w tym kolejarze. Krzyż stanął w 1945 roku. W 2000 roku został wymieniony na nowy. Po zagospodarowaniu skweru pod krzyżem stanie jeszcze ryba z kwiatów Fot. Michał Świderski
Na kołobrzeskim skwerze przy dworcu, obok krzyża, stanie też kwietna ryba.

Turyści, letnicy i przede wszystkim kuracjusze od lat doceniają w największym polskim uzdrowisku nadmorskim to, że miasto, mimo inwestycji, nadal pozostaje zielone. W ciągu ostatnich lat do najchętniej fotografowanych miejsc w Kołobrzegu dołączyły skwery, ronda i zieleńce z kwietnymi „rzeźbami”, takimi jak okazałe łabędzie na Rondzie Kardynała Ignacego Jeża. Kolejna ozdoba z kwiatów stanie u zbiegu ulic Kniewskiego, Kolejowej, Okopowej i Unii Lubelskiej (niedaleko kładki nad torami).

Tym razem skwer ozdobi ryba - symbol chrześcijaństwa. Nieprzypadkowo - stanie u podnóża drewnianego Krzyża Pierwszych Osadników, który pojawił się tu w 1945 r. i - jak odnotowano w magistracie - był pierwszym obiektem przestrzennym w Polskim Kołobrzegu. Postawili go tu pierwsi, powojenni mieszkańcy, m.in. kolejarze. - Oczywiście, że wiem kto - mówi Krystyna Gawlik, prezes kołobrzeskiego Klubu Pioniera. - Wśród stawiających krzyż byli Ludwik Herczak - Osmoliński (żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, zalożyciel Klubu Pioniera - przyp. red.) i Edward Krymarys (zasłużony pionier kołobrzeski, przez wiele lat pracownik kolei - przyp. red.). W 2000 r. krzyż został wymieniony na nowy.

Zachowano napis: „Pamiątka zwycięstwa nad hitleryzmem 1945. Pierwsi polscy osadnicy”. Dodano informację o wymianie krzyża na nowy. Pod napisem znajdowała się gablotka z kolorową figurą Matki Bożej. Przez lata krzyżem opiekowali się kołobrzescy pionierzy, ale czas jest nieubłagany, wielu z nich odeszło. Teren należy do miasta, magistrat włączył więc skwerek z krzyżem do planu sezonowych nasadzeń i zagospodarowania podobnych terenów. Kosztem 30 tys. zł powstanie tu m.in. właśnie kwietna ryba. Krzyż odnowiła bazylika: - Nie musieliśmy przy nim wiele robić - mówi ks. Jerzy Chęciński, proboszcz bazyliki. - Obejrzeli go fachowcy, zakonserwowali. Dokupiliśmy pasyjkę.

Otoczenie Krzyża Pierwszych Osadników ma być wkrótce gotowe. Wszystkie prace wykona Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska, który wygrał przetarg na letnie obsady kwietników rabatowych, gazonów, itp. MZZDiOŚ wygrał ofertą w wysokości nieco ponad 200 tys złotych.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Malowanie muralu z okazji Dni Kołobrzegu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!