Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bazylika w Kołobrzegu: to już ostatnie prace

Piotr Polechoński [email protected]
Remont bazyliki w Kołobrzegu.
Remont bazyliki w Kołobrzegu. Michał Świderski
Tylko do końca listopada potrwają prace przy remoncie kołobrzeskiej bazyliki. Tym samym zakończy się jeden z dwóch wielkich remontów świątyń w naszym regionie w ostatnich latach.

Wielki remont

Wielki remont

Jakiś czas temu zakończono wielką renowację czterech zachodniopomorskich świątyń, w tym także bazyliki w Kołobrzegu i katedry w Koszalinie (dwa pozostałe kościoły to katedra w Kamieniu Pomorskim i bazylika w Szczecinie). W tym przypadku niemal całą potrzebną kwotę udało się zdobyć w ramach funduszu norweskiego (13 mln zł). Za te pieniądze każdy z czterech kościołów został odnowiony i zabezpieczony. To, czego umowa z Norwegami nie obejmowała robione jest w Kołobrzegu właśnie teraz.

Remont - obejmujący bazylikę w Kołobrzegu i katedrę w Koszalinie (ten drugi zakończył się wcześniej) - mógł dojść do skutku dzięki temu, że diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej udało się uzyskać unijne dofinansowanie za pośrednictwem zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. W przypadku bazyliki w Kołobrzegu koszt całego remontu zamknął się kwotą 4 mln 150 tys. zł (wkład własny strony kościelnej to 1 mln 40 tysięcy złotych). Wykonawcą robót jest warszawskie budowlane konsorcjum, którego liderem jest firma "Gorek Restauro".

Niemal wszystkie roboty zostały już zakończone, pozostały tylko kosmetyczne poprawki i nieco poważniejsze prace przy tarasie widokowym. Natomiast do tej pory zakończone zostały renowacyjne prace w masywie wieżowym. Uporano się też z robotami przy pomostach ewakuacyjnych. Gotowe są też ściany empory, wstawiono nowe szyby osłonowe w oknach z witrażami, zamontowano nową instalację elektryczna. Odnowione zostały też ceglane posadzki i klatki schodowe. Zakończono prace na zewnątrz: przy kanalizacji deszczowej oraz przy przebudowie terenu wokół samej bazyliki.

Po zakończeniu remontu w bazylice funkcjonować zacznie muzeum. Te dzielić się będzie na dwie części: sakralną i świecką. W tej pierwszej części zwiedzający będą poznawać historię samej świątyni, a w drugiej historię naszego regionu. Nie jest jeszcze określony konkretny termin stworzenia takiego muzeum.

Przypomnijmy, że koszt zakończonego wcześniej remontu koszalińskiej katedry to 1 mln 50 tysięcy złotych. Z tego wkład własny kurii koszalińsko-kołobrzeskiej to 270 tysięcy złotych. Przetarg na wykonanie prac wygrała słupska firma Tech-Bud. Miała na to czas do końca ubiegłego roku. Za te pieniądze wymienione zostało całe blaszane pokrycie wieży, pracownicy odnowili też jej drewniane elementy . Wymieniony na nowy został też kilkumetrowy krzyż wieńczący wieżę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!