Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie darmowy internet? Trwa realizacja projektu e-Koszalin

Marzena Sutryk [email protected]
Co dalej z e-Koszalin? Projekt zakłada 65 nowych kamer i darmowy internet
Co dalej z e-Koszalin? Projekt zakłada 65 nowych kamer i darmowy internet archiwum
Co dalej z wielomilionowym projektem autorstwa prezydenta miasta, który miał ułatwić życie mieszkańcom? Chodzi o e-Koszalin i Inteligentny System Transportu, który jest realizowany z poślizgiem.

Projekt e-Koszalin ma kosztować 20 milionów. Z tego większość ma pochodzić z funduszy unijnych. Dzięki temu w mieście ma działać darmowy internet. A na ulicach pojawi się 65 kamer, które będą mieć oko na to, co się dzieje wokół.

- W tej inwestycji wybrane zostało rozwiązanie techniczne oparte o technologię światłowodową. Światłowód jest obecnie najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem na przesył danych oraz zapewnia największe możliwości rozbudowy przy niskich kosztach eksploatacji - mówi Robert Grabowski, rzecznik ratusza.

Same światłowody to oczywiście nie wszystko. One mają być podstawą do uruchomienia całego systemu. Obecnie prace przy montażu światłowodów trwają w czterech rejonach miasta: przy ul. Wąwozowej i Władysława IV, przy ul. Chałubińskiego i Piłsudskiego, przy ul. Mieszka I i Szczecińskiej i przy ul. Morskiej. Zlecenie dotyczące montażu światłowodów wykonuje Konsorcjum firm Sprint S.A. O/Szczecin oraz P.P.U. I H. TEXTEL Sp. z o.o. z Wejherowa. Do tego gdański oddział Sprint S.A. zajmuje się monitoringiem (ma kosztować 470 tys. zł; kamery pojawią się w rejonie: Stawisińskiego/Zwycięstwa; Władysława IV/Akademicka/Kwiatkowskiego; Niepodległości/ Dąbrowskiego - Sportowa Dolina; Połtawska - TORG;Modrzejewskiej/Skłodowskiej; Plac Wolności/Andersa - Bajka, MOK, dyskoteka; Połczyńska - wylot na Konikowo; Zwycięstwa/Traugutta; Kwiatkowskiego/Na Skarpie; Łużycka/Radogoszczańska - Stodoła).

System ma też m. in. pozwolić na wprowadzenie i upowszechnienie usług drogą elektroniczną na linii urząd - mieszkańcy. Oznacza też łatwiejszą i sprawniejszą komunikację między instytucjami miejskimi a ratuszem. To także elektroniczny nabór do szkół i przedszkoli, wspólny system finansowo- -księgowy, zintegrowany system zarządzania oświatą, szybka łączność między policją, strażą pożarną oraz pogotowiem ratunkowym. To też budowa kilku Publicznych Punktów Dostępu do Internetu (PIAP) oraz kilkudziesięciu hotspotów na terenie miasta oraz budowa centralnego systemu zarządzania i sterowania sygnalizacją świetlną. Całość ma być gotowa w grudniu. Ponadto jeszcze w tym roku mają się rozpocząć prace przy Inteligentnym Systemie Transportowym. Ten z kolei ma usprawnić ruch w mieście. To m. in. możliwość montażu wag dla samochodów ciężarowych na wjazdach do miasta oraz tablic informujących o wolnych miejscach do parkowania

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!