Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie można zwiedzać zabytkowy budynek komendy policji w Koszalinie

Joanna Krężelewska
Oto niewielka oranżeria na pierwszym piętrze części pałacowej, której łączna powierzchnia to 2.611 metrów kwadratowych (cały budynek ma 4.147 metrów kwadratowych powierzchni).
Oto niewielka oranżeria na pierwszym piętrze części pałacowej, której łączna powierzchnia to 2.611 metrów kwadratowych (cały budynek ma 4.147 metrów kwadratowych powierzchni). Radosław Koleśnik
Choć mijamy ten budynek niemal codziennie, nie każdy wie, że zmienił on oblicze miasta. Wkrótce odkryje swe wielkie sekrety.

Mowa o Komendzie Miejskiej Policji, czyli budynku w sercu Koszalina - jej część usytuowana jest przy ul. Słowackiego,część pałacowa rozciąga się wzdłuż ul. Andersa. Ta część to dawna siedziba pruskiej rejencji. Dla miłośników historii, a dokładnie odkrywania jej tajemnic, szykuje się prawdziwa gratka - w piątek, 23 stycznia, będzie można zwiedzić Komendę. Zaplanowano dwie wycieczki - o godz. 10 i o godz. 12. Spacer śladami przeszłości okraszony będzie komentarzem Joanny Chojeckiej, szefowej Archiwum Państwowego w Koszalinie. - To wyjątkowe miejsce, dziś praktycznie niedostępne dla osób zwiedzających, wzniesiony w latach 90. XIX wieku - mówi Joanna Chojecka. - Miejsce nie tylko piękne, szczególnie w części pałacowej, ale też z bogatą historią.

Budynek był siedzibą władz rejencji pruskiej, czyli odpowiednika województwa. Urzędowali tutaj kolejni prezydenci rejencji koszalińskiej do 1939 r. Oznaczało to szybki rozwój miasta i podniesienie jego rangi.

Budynek przy dzisiejszej ul. Andersa został zaprojektowany i wzniesiony w stylu neobarokowym. Piwnice i "niski parter" pełniły funkcję magazynowo-gospodarczą. Na parterze usytuowane były pokoje, kuchnia, pokój kredensowy, jadalnia. Część reprezentacyjna gmachu rejencji, usytuowana od strony parku i dzisiejszej ul. Andersa, oddzielona jest od tej "urzędniczej" korytarzem z czteroprzęsłowym sklepieniem krzyżowym. Od strony parku przy budynku znajdowała się nieistniejąca dziś wieża na planie ośmioboku. Był to gołębnik.

Więcej w środę w papierowym wydaniu "Głosu Koszalińskiego".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!