Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie pilotażowy program stypendialny dla studentów pielęgniarstwa

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Będzie pilotażowy program stypendialny dla studentów pielęgniarstwa
Będzie pilotażowy program stypendialny dla studentów pielęgniarstwa archiwum gk24
Program stypendialny w wersji pilotażowej „Wybieram pielęgniarstwo” dla studentów kształcących się na kierunku pielęgniarstwo ma ruszyć od nowego semestru. Jego uczestnicy liczyć mogą na miesięczne stypendium w wysokości 1000 złotych brutto.

Program stypendialny skierowany jest do studentów zamieszkujących województwo zachodniopomorskie, kształcących się na pierwszym roku studiów stacjonarnych I stopnia kierunku pielęgniarstwo, w szkole wyższej z siedzibą na Pomorzu Zachodnim. Głównym kryterium przyznania grantu będzie liczba punktów uzyskana podczas rekrutacji. Pilotaż, który ruszy jesienią 2022 roku, obejmie co najmniej 30 osób, które podejmą naukę na jednej z dwóch uczelni kształcących w zawodzie, czyli Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie lub koszalińskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

Stypendium przyznane będzie na okres 9 miesięcy, od 1 października 2022 roku do 30 czerwca 2023 roku. Wyniesie 1 tys. zł brutto miesięcznie (łącznie to 9 tys. zł).

O tym, że potrzebną są wszelkie możliwe zachęty dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy świadczą statystyki. W Polsce prawo do wykonywania zawodu posiada blisko 300 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy. W zawodzie pracuje 195 tys. Na Pomorzu Zachodnim to liczba odpowiednio 11 tys. i 8 tys. Rośnie średni wiek pielęgniarki. O ile w 2010 roku było to 45 lat, to w 2020 roku były to już 53 lata. Największe zapotrzebowanie notuje się obecnie w specjalizacjach pielęgniarstwa internistycznego, pediatrycznego, onkologicznego i neonatologicznego. Mimo że w ostatnich latach wzrosła liczba uczelni kształcących w Polsce w tym zawodzie, nie zaspakaja to jednak potrzeb placówek medycznych.

Program stypendialny w wersji pilotażowej „Wybieram pielęgniarstwo” dla studentów kształcących się na kierunku pielęgniarstwo to efekt współpracy władz samorządu województwa oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie oraz koszalińskiej i szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych. To właśnie te instytucje, podpisując list intencyjny, zadeklarowały działania na rzecz poprawy sytuacji pielęgniarek i położnych na Pomorzu Zachodnim.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera