Belbuk "oswobodzony"

  (r)

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  W ten sposób po kilku latach "uwięzienia” w wieży Belbuk odzyskał wolność.

  W ten sposób po kilku latach "uwięzienia” w wieży Belbuk odzyskał wolność. ©Muzeum Regionalne

  Po naszym artykule o słowiańskim bożku Belbuku "uwięzionym" w dawnej muzealnej wieży świętego Mikołaja, szczecineccy muzealnicy wydobyli posąg z jej wnętrz. Operacja nie była łatwa, ale się udała. Belbuka można znowu podziwiać.
  W ten sposób po kilku latach "uwięzienia” w wieży Belbuk odzyskał wolność.

  W ten sposób po kilku latach "uwięzienia” w wieży Belbuk odzyskał wolność. ©Muzeum Regionalne

  W "Głosie Szczecinka" z 2 marca pisaliśmy, że po tym, jak galeria handlowa Hosso została powiększona aż do samej wieży św. Mikołaja zasłaniając przy tym okna od strony wschodniej i więżąc w środku posąg Belbuka, nie trzeba było długo czekać na reakcję muzealników.

  W minioną środę od "uwalniania" bożka zabrała się specjalistyczna. - Planowaliśmy to od kilku miesięcy - dyrektor Muzeum Regionalnego Jerzy Dudź mówi, że nasza publikacja nie przyśpieszyła operacji.
  - Rozmawialiśmy z kilkoma firmami, kilka nam odmówiło, inne się wahały, w końcu znalazła się taka, która się tego podjęła. Cała trudność polegała na tym, aby Belbuka znieść po krętych, metalowych schodach z drugiego piętra. W roku 1980, gdy posąg był tam montowany, wniesiono go przez okno z podnośnika. Teraz - z uwagi na zabudowanie jednej ze ścian galerią Hosso - było to niewykonalne. - Jakoś się udało, choć łatwo nie było - J. Dudź mówi, że odpowiednio zabezpieczony posąg znosiło trzech silnych mężczyzn.

  Belbuk jest już w nowej siedzibie muzeum przy ulicy Szkolnej. - Nie mamy tu sali na zbiory archeologiczne (te pozostają w dawnej siedzibie, czyli wieży św. Mikołaja, która po przeprowadzce muzeum miała być miejscem prezentacji zabytków archeologicznych - red.), więc najpewniej bożek będzie eksponowany w holu - mówi szef placówki.

  - Trzeba jeszcze tylko wykonać gablotę. Pozostaje jednak problem całej wieży św. Mikołaja. Bardzo wątpliwe, aby strażacy zgodzili się na dopuszczenie obiektu do zwiedzania. Przyznaje to sam komendant straży pożarnej w Szczecinku Adam Serafin. Zbyt wąska jest klatka schodowa i zbyt duże odległości do wyjść ewakuacyjnych. Sytuację pogarsza jeszcze zamurowana ściana z oknami od strony Hosso. Od czasu wyprowadzki muzealników na ulicę Szkolną, czyli już ponad 5 lat temu, wieża wraz ze zbiorami archeologicznymi nie była udostępniona dla zwiedzających. I bez poważnych nakładów na przebudowę wieży i dostosowanie jej do wymogów przepisów przeciwpożarowych może to być bardzo trudne.

  Belbuk to posąg słowiańskiego bożka z około X wieku naszej ery, jeden z najcenniejszych eksponatów szczecineckiego muzeum. Według ustaleń Ignacego Skrzypka, koszalińskiego archeologa, Belbuk stał w grodzisku na wyspie na jeziorze Komorze w Rakowie (gmina Borne Sulinowo). Dopiero później trafił do Łubowa, gdzie po wojnie odnalazł go Aleksander Stafiński, twórca odrodzonego muzeum w Szczecinku. Belbuk był ozdobą wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie z okazji tysiąclecia państwa polskiego w latach 60. Później trafił do Muzeum Okręgowego w Koszalinie skąd w brawurowej akcji w roku 1980 odbiła go i przywiozła z powrotem do Szczecinka Joanna Powałka, ówczesna pracownica muzeum, a dziś szefowa oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.gk24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecinka

  Wideo ze Szczecinka

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Głosuj na najlepszych nauczycieli i szkoły

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Głosuj na najlepszych nauczycieli i szkoły

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

   Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!