Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez samorządu nie ma demokracji

Redakcja
Prasa lokalna ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie samorządów. Istotna jest zwłaszcza funkcja kontrolna mediów – uważa dr Piotr Chrobak
Prasa lokalna ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie samorządów. Istotna jest zwłaszcza funkcja kontrolna mediów – uważa dr Piotr Chrobak
Bez samorządu nie ma demokracji - uważa dr Piotr Chrobak z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Rozmawiamy o plusach i minusach aktywności wyborczej Polaków.

Razem sprawdźmy obietnice

Razem sprawdźmy obietnice

Przed nami półmetek kadencji samorządu. Dlatego rozpoczynamy wielką akcję "Mała ojczyzna, duża sprawa". Dziennikarze i reporterzy "Głosu" sprawdzą, czy obietnice z kampanii wyborczej zostały zrealizowane. Napiszemy, który z wójtów, burmistrzów i prezydentów zawiódł, a kto zasłużył na pochwałę. Zbadamy, co dobrego, a co złego stało się w tym czasie w Waszych miastach i gminach. Sprawdzimy, czy żyje się wam bezpieczniej i dostanej. Będą wywiady z samorządowcami, analizy, komentarze i opinie. Czekamy także na Wasze głosy, mieszkańców. Piszcie i czytajcie nasze raporty z Małych Ojczyzn.
Początek akcji już 19 października w ,,Głosie''.

- Panie doktorze. Tyle się mówi o samorządzie. A po co on nam w ogóle potrzebny? Czy Sejm i posłowie by nie wystarczyli, aby sprawnie rządzić krajem?
- Bez samorządu terytorialnego trudno by nam było mówić o państwie demokratycznym, przyjaznym obywatelowi, gdyż tylko jak najszersze zaangażowanie mieszkańców w sprawy swoich regionów sprzyja nie tylko budowie społeczeństwa obywatelskiego, ale także umacnia samą demokrację.

- Czy mieszkańcy w ogóle mają wpływ na to, co się dzieje w samorządzie?
- Mieszkańcy mają wpływ na to, co się dzieje w samorządzie, jednak wydaje się, że nie zawsze są tego świadomi. Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym wpływem społeczności lokalnej na kształt władzy lokalnej są wybory. Po reformie rządu Jerzego Buzka pojawił nam się trójszczeblowy podział administracyjny kraju: gminy, powiaty i województwa. Także sejmiki samorządowe zostały zastąpione przez sejmiki wojewódzkie, których reprezentacja - podobnie jak rad gmin i rad powiatów - była wybierana w sposób bezpośredni.

Co znacznie zwiększyło wpływ społeczności lokalnej na kształt władzy lokalnej i regionalnej. Kolejną ważną zmianą były nowe przepisy ordynacji wyborczej dotyczące bezpośredniego wyboru wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast, przed wyborami samorządowymi w 2002 r. Dzięki temu mieszkańcy mogli bezpośrednio decydować, kto będzie stał na czele zarządu gminy, a tym samym wspomniani włodarze przestali być tzw. zakładnikami gminnych radnych, którzy nie mogli już ich odwołać. Z drugiej strony bezpośredni wybór wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast nałożył większą odpowiedzialność na wyborców. Gdyż tak wybranego prezydenta - w przypadku negatywnej oceny jego rządów - znacznie trudniej jest odwołać.

- Jak jeszcze mieszkańcy mogą wpływać na wybraną władzę?
- Już w trakcie trwania kadencji jest możliwość przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania rady gminy lub wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Oczywiście, aby referendum mogło się odbyć oraz zostało uznane za ważne należy spełnić odpowiednie warunki. Odnosząc się jeszcze do wyborów, to mieszkańcy jeżeli uznają, że program wyborczy żadnego z ugrupowań im nie odpowiada, to mogą w takiej sytuacji - po spełnieniu odpowiednich warunków - utworzyć własny komitet obywatelski. Jednak osobną kwestią jest fakt, czy uda im się przekonać do swojego programu innych mieszkańców i tym samym zdobyć swoją reprezentację w samorządzie.

- Czyli trzeba głosować, by potem mieć prawo do krytyki?
- Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że udział w głosowaniu jest naszym obywatelskim obowiązkiem. Uważam, że jest to przywilej, z którego możemy skorzystać lub nie. Jednak należy pamiętać, że nie idąc do głosowania pozwalamy, aby o tym, kto nas będzie reprezentował przez najbliższe cztery lata, zadecydowali za nas inni.

- Jak jest rola lokalnej prasy w samorządzie?
- Prasa lokalna oraz regionalna ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie samorządu. Szczególnie ważną funkcją prasy jest jej funkcja kontrolna. Poprzez m.in. relacjonowanie obrad poszczególnych rad, nagłaśnianie sukcesów, ale też wykrywanie nadużyć ze strony władz samorządowych, wyborcy mogą mieć lepsze spojrzenie na to co robili oraz robią ich przedstawiciele. Szczególną rolę prasa lokalna odgrywa podczas kampanii wyborczych.

Oprócz m.in. relacji z przebiegu kampanii poszczególnych komitetów, prasa zamieszcza na swoich łamach różnego rodzaju podsumowania działalności zarówno całych rad, jak i poszczególnych radnych, co z pewnością jest bardzo pomocne dla mieszkańców, kiedy decydują na kogo oddać swój głos. Z kolei odnosząc się do samych dziennikarzy, którzy są częścią swoich społeczności lokalnych, łatwiej jest im poznać i zrozumieć problemy z jakimi borykają się poszczególne gminy, powiaty czy województwa, niż dziennikarzom z prasy ogólnopolskiej, którzy nie są w stanie tak szczegółowo zorientować się w problematyce poszczególnych jednostek terytorialnych kraju.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!