MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez tajemnicy wojskowej

(kos)
Ze służbą wojskową wielu młodych ludzi wiąże swoją przyszłość.
Ze służbą wojskową wielu młodych ludzi wiąże swoją przyszłość. Piotr Czapliński
W redakcji w Koszalinie i Słupsku gościliśmy przedstawicieli wojskowych komend uzupełnień.

Czytelnicy mieli okazję zapytać m.in. o zmiany w przepisach dotyczących powszechnego obowiązku obrony kraju, pracę w armii czy szkolnictwo wojskowe.
W słupskiej redakcji gościliśmy majora Jerzego Janiaka. W redakcji w Koszalinie dyżurował kapitan Dariusz Macul.

Szanse

- Chciałbym pracować w wojsku. Jaką mam szansę na etat?
- Chce pan pracować jako cywil czy wojskowy?
- A jakie są możliwości? Ukończyłem Akademię Rolniczą, mam tytuł magistra. Przydzielono mi kategorię "D", ale z moim zdrowiem jest już wszystko w porządku.
- Do pracy jako zawodowy żołnierz w korpusach szeregowych i podoficerów ma więc pan zamknięte drogi. Może się pan starać o przyjęcie do np. studium wojskowego, ale pod warunkiem, że stanie pan przed komisją lekarską i zostanie panu przydzielona kategoria "A". Od tego zaczyna się cała procedura.
- A jako cywil, bo to chyba łatwiej załatwić?
- Powinien pan pójść do jednostek wojskowych i tam dowiedzieć się, czy potrzebują pracowników. Oferty są także na stronach internetowych poszczególnych jednostek.

Córka do wojska

- Czy po maturze można dostać się do wojska? Moja córka studiuje na AWF, ale cały czas jej "mundurówka" w głowie.
- Są obecnie trzy szkoły wyższe, do których córka może pójść: Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Studia w akademii trwają 5 lat i po jej ukończeniu absolwent ma stopień podporucznika i tytuł magistra. W pozostałych szkołach nauka trwa 4 lata i przydzielany jest także stopień podporucznika i tytuł inżyniera.
- A jakie wymagania trzeba spełnić, by się dostać do tych szkół?
- Trzeba mieć wykształcenie średnie z maturą, być stanu wolnego, nie być karanym i mieć obywatelstwo polskie. Termin składania dokumentów upływa w maju każdego roku.
- Dwa lata temu ukończyłam wyższą uczelnię cywilną. Czy, jako kobieta, mogę starać się o przyjęcie do służby zawodowej?
- Owszem, jednak warunkiem jest tu posiadanie tytułu magistra. Jeśli takowy pani posiada, może się pani ubiegać o przyjęcie do studium oficerskiego, w którym szkolenie trwa rok czasu. Studium organizowane jest przy dwóch uczelniach - Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Wyższej Szkole Sił Powietrznych w Dęblinie. W tym roku jest już za późno, nabór został zakończony, ale w przyszłym nic nie stoi na przeszkodzie. Podania należy składać do 31 maja bezpośrednio do komendantów wyżej wymienionych uczelni.

Na przeszkolenie

- Jestem absolwentem historii Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Studia ukończyłem w bieżącym roku, obecnie szukam pracy, ale słyszałem, że mogę zostać powołany do odbycia przeszkolenia wojskowego.
- Jeśli rozpoczął pan studia przed rokiem akademickim 2002/2003, zostanie pan automatycznie przeniesiony do rezerwy, bez konieczności odbycia przeszkolenia wojskowego. Musi pan tylko fakt ukończenia nauki zgłosić do wojskowej komendy uzupełnień. Jeśli natomiast rozpoczął pan studia po roku 2002/2003 może pan zostać powołany na przeszkolenie na trzy miesiące.
- Mam 20 lat, w polskim wojsku jeszcze nie byłem. Słyszałem jednak, że jest możliwość ubiegania się o przyjęcie do obcych armii. Chciałbym skorzystać z okazji, a interesuje mnie konkretnie Legia Cudzoziemska. Jakie kroki muszę podjąć w tym kierunku?
- Przede wszystkim musi pan złożyć wniosek o zgodę na służbę w obcym wojsku do ministra sprawa wewnętrznych i administracji. Na podstawie opinii właściwego wojskowego komendanta uzupełnień minister podejmie decyzję, czy wydać zgodę czy nie.
- Moje przekonania religijne nie pozwalają mi na służbę w wojsku. Mogę starać się o służbę zastępczą?
- Oczywiście. Musi pan tylko złożyć za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień wniosek w tej sprawie do Wojewódzkiej Komisji do spraw Służby Zastępczej. Wniosek może pan pobrać w WKU. Zostanie on rozpatrzony w okresie trzydziestu dni od daty złożenia.
- Jestem poborowym, chcę wyjechać do pracy w Hiszpanii. Muszę to gdzieś zgłosić?
- Zgodnie z wojskowym obowiązkiem meldunkowym musi pan wymeldować się z pobytu stałego na czasowy, na okres pobytu za granicą przekraczający dwa miesiące. Trzeba to zrobić we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Urzędzie Miasta bądź Gminy. Natomiast, jeśli ma pan już kartę powołania do zasadniczej służby wojskowej, zgodę na wyjazd musi wydać wojskowy komendant uzupełnień.
- Rok temu skończyłem zasadniczą służbę wojskową. Mieszkam w okolicach Słupska, chciałbym służyć w korpusie zawodowych szeregowych w słupskiej 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża.
- Akurat ta jednostka w obecnej chwili naboru nie prowadzi. Może pan natomiast złożyć wniosek w WKU o przyjęcie do służby w korpusie zawodowych szeregowych, a my wskażemy jednostki, jakie w obecnej chwili zainteresowanie są pozyskaniem nowych żołnierzy.
- Skończyłem szkołę średnią, teraz zaczynam dalszą naukę na studiach. Jakie czynności muszę podjąć, żeby uzyskać dalsze odroczenie od służby wojskowej?
- Po uzyskaniu zaświadczenia z uczelni o kontynuowaniu nauki składa pan wniosek o odroczenie w WKU. Do wniosku musi pan dołączyć zaświadczenie z uczelni.
- Na jaki okres podpisywane są kontrakty w korpusie zawodowych podoficerów?
- Od jednego roku do sześciu lat.
- Jestem pracodawcą, prowadzę sporą firmę. Jakie mam obowiązki związane z powszechnym obowiązkiem obrony odnośnie moich pracowników?
- Zatrudniając i zwalniając pracowników, musi pan o tym informować właściwą Wojskową Komendę Uzupełnień. Oczywiście pod warunkiem, że dany pracownik podlega powszechnemu obowiązkowi obrony.
- Jestem młodszym chorążym Straży Granicznej. Chciałbym służyć w marynarce wojennej. Czy są jakieś szanse? Jestem po studiach.
- Szansa oczywiście jest. Żołnierze przecież przechodzą do straży, można więc zrobić odwrotnie.
- Czy będę w armii traktowany jako cywil, czy mój stopień będzie honorowany?
- Stopień Straży Granicznej jest honorowany w armii. Musi się pan udać do dowódcy jednostki, w której chce pan służyć. Porozmawiać z dowódcą i sprawę być może uda się załatwić za porozumieniem stron. Trzeba będzie też napisać prośbę do ministra obrony narodowej i ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jeżeli dowódca jednostki zaopiniuje ją pozytywnie, to nie powinno być problemu z przeniesieniem.
- Zawsze marzyłem o pracy w policji i chciałbym się sprawdzić w tym zawodzie. Ale oczywiście nie może obyć się bez przeszkód ze strony WKU, która nie chce się zgodzić, bym odrobił wojsko w policji. Co mam w tej sytuacji zrobić?
- Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP określa, że każdy poborowy zdrowy, czyli z kategorią "A, powinien odbyć służbę wojskową. Nie znam szczegółów, co może stać na przeszkodzie, by komendant WKU nie wyraził zgody na odbycie służby w policji. Najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak odbycie służby wojskowej. Będzie pan miał uregulowany stosunek do służby i wtedy ma pan otwartą drogę do policji.
- Chciałbym się dowiedzieć, jak dostać się do wojska po ukończeniu studiów. W przyszłym roku kończę naukę i chciałbym pracować w armii i zostać oficerem.
- Proszę o skontaktowanie się z Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W szkole tej znajduje się roczne studium oficerskie. O przyjęcie do studium ubiegać się mogą absolwenci z tytułem magistra.
- Trzy lata temu odszedłem z wojska w stopniu chorążego. Uważam, że zostałem wówczas niesłusznie zwolniony. Podobno teraz jest szansa na przywrócenie do służby, a nawet ubieganie się o odszkodowanie.
- Proponuję panu zwrócić się o uchylenie decyzji o zwolnieniu do organu nadrzędnego w stosunku do organu zwalniającego. Natomiast jeśli zwolnienia dokonał minister obrony narodowej, to wniosek powinien pan skierować bezpośrednio do niego. W przypadku przywrócenia do zawodowej służby wojskowej otrzyma pan wszystkie zaległe należności finansowe.
- Jakie warunki muszę speł-nić, żeby zostać przyjęty do korpusu zawodowych podoficerów?
- Punktem wyjścia jest wykształ-cenie średnie z maturą, a następnie ukończona szkoła podoficerska. Składanie podań do tych szkół odbywa się corocznie do 31 maja. Nauka w nich dla osób, które odbyły zasadniczą służbę wojskową, trwa dziesięć miesięcy, natomiast dla tych, którzy wcześniej nie byli w wojsku - o miesiąc dłużej. Dodam, że w kraju jest osiem szkół podoficerskich, najbliższa - Marynarki Wojennej w Ustce, natomiast Sił Powietrznych - w Koszalinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!