Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo: Kobiety w ciąży powinny zapinać pasy

Źródło: Volvo
Volvo przekonuje, że ciężarne kobiety powinny zapinać pasy bezpieczeństwa.
Volvo przekonuje, że ciężarne kobiety powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Fot. sxc.hu
Najlepszą ochronę dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci stanowi prawidłowo umieszczony i zapięty trzypunktowy pas bezpieczeństwa - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Volvo.

Polskie przepisy nie zobowiązują kobiet w ciąży do zapinania pasów bezpieczeństwa. Jednak Volvo przekonuje, że taki pas w znacznym stopniu obniża niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu.

Bezpieczeństwo nienarodzonych dzieci w samochodzie jest dziedziną mało poznaną, ponieważ obrażenia i śmierć płodu często nie są ujmowane w statystykach. Aby z wypadku samochodowego dziecko wyszło bez szwanku, należy odpowiednio zabezpieczyć jego matkę.

Volvo Car Corporation opracowała wirtualnego manekina do testów wypadkowych, którego wykorzystano w symulowanych zderzeniach czołowych z udziałem kobiet w ciąży. Dzięki niemu możliwa jest symulacja ruchów ciężarnej kobiety w trakcie wypadku oraz płodu w jej łonie. Proporcje manekina są wzorowane na proporcjach kobiety średniego wzrostu w ostatnim okresie cięży - około 36. tygodnia.

- Model komputerowy umożliwia drobiazgowe zbadanie ruchów pasażera oraz wpływu pasów bezpieczeństwa i poduszki powietrznej na kobietę i płód - mówi Lotta Jakobsson, specjalistka ds. bezpieczeństwa dzieci w Volvo Cars. Oznacza to, że inżynierowie mogą symulować siły, jakie oddziałują na kobietę i nienarodzone dziecko w zderzeniach przy różnych prędkościach. Model komputerowy jest tu wykorzystywany między innymi do testowania nowych projektów pasów bezpieczeństwa.

Zawsze lepiej zapiąć pas bezpieczeństwa niż tego nie zrobić. Tej zasady - tak jak wszyscy inni - powinny przestrzegać także kobiety w ciąży.

Należy postąpić w następujący sposób:

1. Zdjąć obszerne ubrania, aby pas mógł być umieszczony jak najbliżej ciała.
2. Przeciągnąć pas biodrowy nad udami, tak aby leżał płasko pod brzuchem.
3. Upewnić się, że pas piersiowy znajduje się pomiędzy piersiami.
4. Dociągnąć pas.
Ważne, aby pasy bezpieczeństwa przytrzymywały pasażera na wysokości miejsc, które są najmniej narażone na urazy - na przykład górna część tułowia i miednica. Tym sposobem chronione są bardziej wrażliwe części ciała, takie jak brzuch, w którym znajduje się płód. Badania przeprowadzone z udziałem wirtualnego manekina w ciąży pokazują, że poduszka powietrzna kierowcy stanowi ochronę zarówno dla matki, jak i płodu.

Obrażenia, jakie w wypadkach odnoszą kobiety w ciąży, obejmują: przedwczesne oddzielenie się łożyska, pęknięcie macicy lub jej uszkodzenie oraz bezpośrednie obrażenia płodu. Najczęściej spotykanym urazem jest odklejenie się łożyska. Odkleja się ono częściowo lub całkowicie, przez co do dziecka nie docierają wystarczające ilości tlenu i pokarmu, co może prowadzić do jego śmierci.

- Nasze badania wskazują, że kobiety w ciąży i ich nienarodzone dzieci są najlepiej chronione, gdy kobieta prawidłowo używa trzypunktowego pasa bezpieczeństwa. Znacząco ogranicza on ryzyko obrażeń płodu - wyjaśnia Lotta Jakobsson.

Jak zapinać pas bezpieczeństwa w czasie ciąży

1. Odpowiednio ustawić siedzenie, aby wygodnie sięgać do pedałów, a jednocześnie zachować jak największy dystans pomiędzy brzuchem i kierownicą.
2. Przeciągnąć pas biodrowy nad udami, zapiąć go i dociągnąć. Upewnić się, że nie biegnie na wysokości brzucha, lecz leży jak najbardziej płasko pod nim.
3. Przeciągnąć pas piersiowy pomiędzy piersiami aż do boku brzucha, a następnie dociągnąć.

4. Nigdy nie wsuwać pasa barkowego pod ramię lub za plecy - może mieć to fatalne skutki zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!