Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo nad wodą i w wodzie. Te zasady ratują życie

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Nie można zapominać, że woda nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym i groźnym żywiołem
Nie można zapominać, że woda nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym i groźnym żywiołem Policja Koszalin
W czwartek w koszalińskim szpitalu zmarła 14-latka. To pierwsza ofiara wody w tym sezonie. By takich tragedii uniknąć, należy przestrzegać kilku zasad.

Wakacyjny czas przyciąga tłumy na plaże. Niestety wiele osób nie czuje respektu przed żywiołem, jakim jest woda. Wybierając się nad morze czy jezioro, należy zabrać ze sobą przede wszystkim zdrowy rozsądek. Niestety wielu prowokuje los. Sezon letni jeszcze się dobrze nie rozpoczął, a na terenie podległym koszalińskiej komendzie miało miejsce kilka niebezpiecznych zdarzeń oraz jedno utonięcie. Czas na refleksje.

- Nie można zapominać, że woda nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym i groźnym żywiołem. Czasami wystarczy moment, żeby doszło do tragedii. Nie pozwólmy na to i zawsze zachowajmy rozsądek - przypomina Monika Kosiec, oficer prasowy koszalińskiej komendy.

Dbając o bezpieczeństwo wypoczywających, policjanci kontrolują kąpieliska, obserwując zachowanie osób odpoczywających na plażach, przebywających w wodzie, a także korzystających z wodnych środków transportu. Niestety woda jest zbyt srogim nauczycielem, który w wielu przypadkach nie daje drugiej szansy. Dlatego koszalińscy policjanci w różny sposób starają się dbać o bezpieczeństwo nad wodą. Ale warto pamiętać, że odpowiedzialność zdecydowanie leży po stronie wypoczywających.

Policjanci przestrzegają, że przede wszystkim wybierajmy kąpieliska strzeżone, czyli takie, na których znajduje się profesjonalna opieka ratownika wodnego. To właśnie tam, pod okiem wykwalifikowanych fachowców można mieć pewność, że w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa czy zagrożenia ratownicy natychmiast zareagują i udzielą nam pomocy. - Nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich, asekurujmy się obecnością innych osób czy bojką. Nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu, który powoduje zaburzenia orientacji i równowagi. Nawet jego niewielka ilość w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje, że nasze reakcja na niebezpieczeństwo mocno się opóźnia. Zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziemy w stanie mu pomóc to uczyńmy to, ale w granicach swoich możliwości - apeluje Monika Kosiec. - Pamiętaj, że woda nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem. Czasami wystarczy chwila, żeby doszło do tragedii.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera