Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo nad wodą. Ściągnij apkę, ratuj życie! [wideo]

Źródło LUX MED, opracowanie PPG
Pływanie na niestrzeżonych kąpieliskach i skoki "na główkę" to główne przyczyny utonięć.

ZDANIEM EKSPERTA

ZDANIEM EKSPERTA

Dla małego dziecka słońce może być groźne
Zawsze przed wyjściem na plażę smarujemy malucha kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (co najmniej 20) i powtarzamy smarowanie co godzinę, dwie. Pamiętajmy, że słońce opala także w cieniu! Dzieci do szóstego miesiąca życia powinny przebywać wyłącznie w cieniu. U dziecka zbyt długo przebywającego na słońcu bardzo łatwo może dojść do poparzeń I i II stopnia, które mogą się okazać groźne dla jego życia. Dzieci na plaży ubieramy w lekką bawełnianą koszulkę i osłaniamy im głowę.

Maciej Pająk
ratownik medyczny, instruktor Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED

Maluchy uwielbiają wodę, a że nie mają doświadczenia i zdolności przewidywania skutków swoich zabaw, są narażone na ogromne niebezpieczeństwo. Nie chodzi o to, by im takich przyjemności zabraniać. Rolą rodziców i opiekunów jest jednak mieć na dzieci baczenie, by zapobiegać zagrożeniom.

Unikaj dzikich kąpielisk
Pływanie bez nadzoru na dzikich, czyli niestrzeżonych kąpieliskach i skoki do wody to najczęstsze przyczyny utonięć. Oczywiście, trudno oczekiwać, że nagle wszystkie dzieci w Polsce przestaną chodzić do glinianek, stawów, rzek, gdzie od zawsze kąpały się całe wsie czy miasteczka. Pamiętajmy jednak, by w takich "tradycyjnych" miejscach najmłodsi kąpali się pod nadzorem dorosłych. Ci dorośli mogliby też zadbać (np. naciskając na lokalne władze), żeby z kąpieliska "dzikiego" zrobić takie z prawdziwego zdarzenia, odpowiednio oznaczone, strzeżone przez ratownika.

Pamiętaj! Ostrożności nigdy za wiele
Większość utonięć i podtopień jest wynikiem lekkomyślności, lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych. Optymalne do kąpieli i pływania są miejsca odpowiednio oznakowane i zabezpieczone - kąpieliska strzeżone przez ratowników. Ale i tu trzeba zachować pewne zasady bezpieczeństwa:

Jeżeli jesteś początkującym pływakiem, pływaj tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami.

Czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystać powinni wyłącznie wytrawni pływacy.

Podczas pływania i kąpieli zwracaj uwagę na innych kąpiących się, ponieważ ktoś może potrzebować pomocy.

Gdy widzisz tonącego i sam nie jesteś w stanie go ratować, natychmiast wezwij pomoc, powiadom ratownika WOPR, patrol policji albo zadzwoń na numer alarmowy 112.

Skoki do wody
Tu najważniejsza jest edukacja, zarówno dzieci jak i dorosłych. W zasadzie jedynym miejscem, gdzie można skakać na głowę, powinny być przystosowane do tego baseny z trampoliną. I tylko takie. Skoki z brzegu basenu do wody też mogą skończyć się tragicznie - śmiercią albo kalectwem.

Dmuchane zabawki
Inne niebezpieczeństwa na wodzie związane są z korzystaniem z wszelkiego rodzaju sprzętu pływającego. Należy go użytkować zgodnie z przeznaczeniem i chronić się kamizelką ratunkową. Wszelkie dmuchane zabawki pływające powinny być używane nie dalej niż kilka metrów od brzegu i najlepiej, gdyby były przywiązane linką w taki sposób, by nie mogły zostać wraz dzieckiem zepchnięte przez wiatr na środek akwenu.

Zasady bezpieczeństwa nad wodą
* nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu czy środków odurzających

* nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu, bo to grozi szokiem termicznym, a nawet utratą przytomności

* po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolice serca, karku i twarz

* do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik

* nie skaczmy na "główkę" tym bardziej, jeśli nie znamy głębokości wody

* jeżeli przy kąpielisku strzeżonym widzimy czerwoną flagę lub nie jest wywieszona żadna flaga to znaczy, że kąpiel jest zabroniona

* rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem

* nie należy przepływać czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji

* nie zaleca się kąpieli zaraz po jedzeniu - trzeba odczekać co najmniej pół godziny

* do wody najlepiej wchodzić w grupie, albo przynajmniej z drugą osobą

* korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a dzieci i dorośli, którzy nie potrafią pływać, mają na sobie kamizelki ratunkowe.

ŚCIĄGNIJ APKĘ Już teraz!

Aplikacja "Pierwsza pomoc" powstała przy współpracy ORANGE i LUX MED

Przejrzysty podział na kategorie urazów pozwala szybko dotrzeć do działań, które należy wykonać udzielając pomocy w określonej sytuacji. W aplikacji znajdziesz też dodatkowe materiały i wskazówki, dzięki którym poznasz dokładniej zasady udzielania pierwszej pomocy, a także uzyskasz dostęp do informacji, które pomogą Ci zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Wśród nich znajdują się adresy punktów medycznych , porady dotyczące szczepień oraz wskazówki na temat tego, co powinno znajdować się w podręcznej apteczce.

Aplikację Pierwsza Pomoc można pobrać bezpłatnie ze sklepów z aplikacjami oraz wysyłając bezpłatny sms o treści POMOC na numer 80888.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!