Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne przejście. Pomysł na obywatelski projekt w Koszalinie

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Radni miejscy z klubu PO Sebastian Tałaj i Jakub Kowalik przedstawili wczoraj pomysł na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Chcą go zgłosić jako projekt do budżetu obywatelskiego.

- Początkowo planowaliśmy to zrobić w formie interpelacji, ale doszliśmy do wniosku, że dobrze będzie, gdy mieszkańcy miasta będą mogli wypowiedzieć się w tej sprawie podczas głosowania nad budżetem obywatelskim - wyjaśnia Sebastian Tałaj.

Chodzi o odpowiednie wyróżnienie i oznakowanie czterech najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych, które są na terenie Koszalina.

Na czym polega to „wyróżnienie”? Bezpieczne przejście to wymalowany przed zebrą czerwoną farbą pas (to rodzaj nawierzchni antypoślizgowej), który pozwala na skuteczniejsze hamowanie, do tego montowane są czujniki, które sygnalizują kierowcom, gdy do przejścia zbliża się pieszy.

Koszt? Według szacunków 70 tys. zł za przygotowanie jednego przejścia (za cztery to da ok. 280 tys. zł).

- Takie przejścia są m. in. w Warszawie i tam za ich sprawą spadła liczba wypadków z udziałem pieszych - dodaje Jakub Kowalik. Radni zwrócili się do policji o dane.

- Ze statystyk wynika, że w 2016 w Koszalinie było 10 wypadków na przejściach z udziałem pieszych, a w 2017 - 15. Chcemy, aby było zero takich zdarzeń - mówi też Jakub Kowalik.

Miejsca, które zdaniem pomysłodawców wymagają tego rodzaju zabezpieczenia, to: pasy na ul. Jana Pawła II (koło kościoła), na ul. Traugutta (na wysokości sklepu meblowego Bodzio), na ul. Fałata (na wysokości ZUS) oraz przy rondzie na ul. Zwycięstwa - Zielona.

- Wcześniej przygotowaliśmy i zgłosiliśmy projekt dotyczący sekundników, a teraz wychodzimy z kolejnym pomysłem - mówią radni.

Przypominamy, że do 13 maja mieszkańcy Koszalina mogą zgłaszać do ratusza tzw. projekty obywatelskie ogólnomiejskie.

Szczegóły są dostępne na stronie: koszalin.budzet-obywatelski.org.

Ponadto dzisiaj i jutro są zaplanowane ostatnie w tym cyklu spotkania osiedlowe w sprawie budżetu obywatelskiego; dziś os. Kotarbińskiego, Klub KSM Przylesie „Kanion”, ul. Krzyżanowskiego 26, godz. 17; jutro - os. Bukowe, Szkoła Podstawowa 18 ul. Staszica 6, godz. 17. Do wydania w tej edycji są 3 mln złotych.

Z myślą o tych, którzy potrzebują podpowiedzi, jak napisać projekt obywatelski, 7 maja od godziny 14 w City Boksie (ul. Rynek Staromiejski) odbędzie się dyżur, podczas którego zaplanowano wspólne pisanie projektów (przy udziale pracowników Pracowni Pozarządowej i pracowników Urzędu Miejskiego).

Natomiast po dyżurze odbędzie się spotkanie dla wszystkich, którzy chcą porozmawiać o Koszalińskim Budżecie Obywatelskim. Głosowanie - dopiero we wrześniu.

Zobacz także Budżet obywatelski 2017 w Koszalinie. Prezydent Piotr Jedliński o wynikach głosowania

POLECAMY:

Stanisław Gawłowski w areszcie śledczym w Szczecinie

Wypadek na ul. Gdańskiej w Koszalinie [zdjęcia]

Czepkowanie studentów pielęgniarstwa w PWSZ w Koszalinie

Gorący weekend w "Prywatce" w Koszalinie

Niedzielna giełda w Koszalinie. Chętnych do zakupów nie brakowało

44. edycja Rajdu Monte Karlino za nami

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo