Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania na koronawirusa w Koszalinie. Chętni się zgłaszają i... nie przychodzą

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Od kilku dni mieszkańcy zachodniopomorskiego mogą wziąć udział w wyjątkowym projekcie - badaniach przesiewowych na koronawirusa.
Od kilku dni mieszkańcy zachodniopomorskiego mogą wziąć udział w wyjątkowym projekcie - badaniach przesiewowych na koronawirusa. archiwum polskapress
Od kilku dni mieszkańcy zachodniopomorskiego mogą wziąć udział w wyjątkowym projekcie - badaniach przesiewowych na koronawirusa. Zainteresowanie programem jest duże, ale... sporo osób się zapisuje na bezpłatne badania, by potem się na nich nie pojawić — alarmują dwie koszalińskie lecznice, które w ramach programu pobierają próbki.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie prowadzi badania w ramach Zachodniopomorskiego Programu Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19, podobnie jak kilka innych placówek medycznych w regionie.

W praktyce to oznacza, że z badań mogą skorzystać ci mieszkańcy, którzy nie mają objawów koronawirusa, a przy tym nie przebywają w kwarantannie. Ponadto muszą być w wieku produkcyjnym. Koszaliński szpital ma przebadać 10 tysięcy mieszkańców województwa.

Darmowe badania na koronawirusa w Koszalinie. Ruszyły zapisy [INSTRUKCJA DO ANKIETY]

Badania są wykonywane dwuetapowo. W I etapie są realizowane badania serologiczne (pobierana jest krew), w II – pobierany jest wymaz. Pracownicy SWK rejestrują mieszkańców na badania od poniedziałku do piątku, w te dni prowadzone są także badania.

- Telefony w sprawie rejestracji dosłownie się urywają. I tak jest każdego dnia. Warto dodać, że mieszkańcy są rejestrowani na pobranie krwi w dwóch punktach w Koszalinie, na konkretny dzień i godzinę. Dziennie SWK przyjmuje zgłoszenia od 150 - 200 osób (każdego dnia w dwóch punktach pobrań jest badanych ok. 120 osób). Niestety, w praktyce okazuje się, że średnio danego dnia z grupy zarejestrowanych nie zgłasza się ok. 20 procent. Taka sytuacja, gdy osoba zarejestrowana nie zawiadomi odpowiednio wcześniej SWK, że jednak rezygnuje z badania (przyczyny mogą być różne – pogorszenie stanu zdrowia, ale czasami może to też być zwyczajna zmiana planów), niepotrzebnie wydłuża kolejkę dla innych oczekujących. Nie da się bowiem w ostatniej chwili zaprosić na badania inne osoby, które są umówione w innym terminie. Nie da się też nikogo dopisać „w ostatniej chwili”. Badania połączone z wypełnieniem ankiety mogą zająć nawet 10 – 15 minut. Łatwo więc policzyć, że gdy danego dnia na badania nie zgłosi się kilka osób, to przekłada się to na godzinę, czy dwie, podczas których z badań mogliby skorzystać inni mieszkańcy. Stąd nasza gorąca prośba, by te osoby, które są zmuszone zrezygnować z umówionego terminu badania, powiadamiały o tym wcześniej Szpital.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

W tym przypadku najbardziej skuteczny będzie kontakt i zgłoszenie na adres mailowy: [email protected] . To z pewnością usprawni obsługę mieszkańców i prowadzenie badań. Przypominamy telefony dla osób, które chciałyby zgłosić się na badania realizowane przez SWK: 690 408 761 albo 94 34 88 344 w godzinach 11 – 14.30 - przypomina Marzena Sutryk, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Podobny problem sygnalizuje też Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc, który ma przebadać 5 tysięcy osób, w zespole badania prowadzone są raz w tygodniu w czwartki. Juz pierwsza tura pokazała, że wiele osób choć się zapisało (co jak przyznają pracownicy nie jest takie proste, bo z powodu zainteresowania programem do rejestracji dodzwonić sie trudno) na badania nie dociera.

Co zabrać ze sobą do szpitala covidowego? Na liście jest 27 niezbędnych rzeczy.Pamiętaj, że aktualnie w szpitalach obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin. Ze wszystkich stron dochodzą wieści o szybko zapełniających się oddziałach covidowych i brakach personelu medycznego i pomocniczego. A to może oznaczać, że w trakcie pobytu w szpitalu, w wielu sytuacjach będziesz musiał liczyć wyłącznie na siebie i na to, co będziesz mieć w swoim szpitalnym zestawie.Fundacja GOTOWI.ORG przygotowała poradnik, jak przygotować się zawczasu na ewentualny pobyt w szpitalu covidowym.Zobacz, co przygotować na wypadek nagłej hospitalizacji. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Co wziąć ze sobą do szpitala covidowego? Na liście jest 27 n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera