Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania na koronawirusa w Koszalinie. Nowe godziny rejestracji

OPRAC.:
Joanna Boroń
Joanna Boroń
Szpital Wojewódzki przypomina o bezpłatnych badaniach.
Szpital Wojewódzki przypomina o bezpłatnych badaniach. archiwum polskapress
Sprawdź, czy miałeś covid-19. Szpital Wojewódzki w Koszalinie przypomina o bezpłatnych badaniach. Ale uwaga: obowiązują nowe – wydłużone - godziny rejestracji chętnych.

Od 7 grudnia Szpital Wojewódzki w Koszalinie wydłużył godziny rejestracji mieszkańców, którzy chcą skorzystać z badań przesiewowych w ramach Zachodniopomorskiego Pogramu Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID – 19. Przypomnijmy – badania są darmowe i zgłaszać się mogą mieszkańcy z całego regionu.

By zgłosić się na badania, należy dzwonić pod numer 690 408 761 w godzinach 8 – 14.30 (Z PRZERWĄ W GODZ. 12 – 12.30) albo 94 34 88 344 w godzinach 9.30 – 14 (bez przerwy).

Przyjmowanie zgłaszających się do Programu odbywa się według ustalonych harmonogramów z określeniem wyznaczonych punktów pobrań, a także dni i godzin przyjęć.

- Będzie to jeden z najnowocześniejszych oddziałów obserwacyjno – zakaźnych w kraju – podkreśla Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Zmodernizowany oddział zakaźny w Koszalinie oddany do użytku...

Dodajmy, że do końca listopada w ramach Programu do badań zgłosiło się ok. 2.600 mieszkańców, z tego do końca listopada przebadano ponad 1.500 osób. Docelowo Szpital ma przebadać 10 tysięcy osób. Wciąż są wolne miejsca.

Dla przypomnienia:

W badaniach mogą wziąć udział panie w wieku 18 – 59 lat oraz panowie w wieku 18 – 64. Ponadto osoba, która chce skorzystać z badania, nie może mieć objawów koronawirusa, nie może też przebywać w kwarantannie.

Program jest podzielony na dwa etapy. I etap to badanie serologiczne (pobranie krwi), II – badanie molekularne (wymaz z nosa, gardła). Do II etapu są kwalifikowane te osoby, które w I etapie uzyskają wynik dodatni.

Każda osoba, która chce się zgłosić na badanie, musi wypełnić ankietę (ta jest do pobrania na stronie internetowej szpitala, w zakładce „Zachodniopomorski Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19”). Ankieta jest obszerna (pada w niej m. in. pytanie, czy osoba jest pracująca – trzeba podać nazwę zakładu pracy; jeżeli jest bezrobotna, to czy długotrwale itd.), dlatego wcześniejsze jej wydrukowanie i wypełnienie zdecydowanie ułatwi i skróci dalszą procedurę.

Eksperci: w tych miejscach najłatwiej zarazisz się koronawirusem SARS-CoV-2

Eksperci: w tych miejscach najłatwiej zarazisz się koronawir...

Oczywiście w sytuacji, gdy ktoś nie będzie miał możliwości wydrukowania ankiety przed wizytą w punkcie pobrań, wówczas taki druk otrzyma do wypełnienia na miejscu. Osoby, które będą miały wątpliwości przy wypełnianiu ankiety, będą mogły także na miejscu wyjaśnić szczegóły.

SWK współpracuje w programie z dwoma punktami pobrań – mieszkańcy są kierowani do laboratoriów (Alab Laboratoria) przy ul. Fałata 11E oraz Sucharskiego 2.

Obecnie badania są prowadzone o poniedziałku do piątku; dłużej, bo w godzinach 12 – 17 w punkcie przy ul. Fałata, a nieco krócej - od 12 do 15 - przy ul. Sucharskiego (termin jest podawany podczas telefonicznej rejestracji pod wskazanymi wcześniej numerami). Co ważne – przed badaniem nie trzeba być na czczo.

Po zaledwie czterech dniach obowiązywania nowych przepisów dotyczących obowiązku noszenia maseczek rząd wycofuje się z części zapisów. W środę przyjęto nowe rozporządzenie w sprawie obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Pojawiły się w nim nowe zasady dotyczące maseczek w miejscach pracy.Sprawdź szczegóły na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestamiPrzejdź do kolejnego slajdu ---

Nagła zmiana przepisów w sprawie maseczek. Rząd się wycofuje

Jeżeli po I etapie okaże się, że dana osoba uzyskała dodatni wynik, wówczas otrzymuje ona telefon z rejestracji z informacją o zapisie do II etapu, który ma za zadanie zweryfikować i ostatecznie rozstrzygnąć o stanie zdrowia badanej osoby - czy jest ona (bądź była) nosicielem koronawirusa, ale bez objawów choroby, bądź skąpoobjawowym.

W II etapie pobierany jest wówczas wymaz od pacjenta (ten etap jest prowadzony na terenie szpitala; w namiocie drive thru). W tym etapie – już na miejscu – pacjent ma badaną temperaturę i przy pomocy pracownika SWK wypełnia krótką ankietę; druk będzie już wcześniej przygotowany w punkcie pobrań (w namiocie). Na to badanie nie trzeba się już osobno rejestrować, rejestracja odbywa się automatycznie, jest prowadzona przez pracowników SWK.

Na stronie internetowej SWK, pod wskazaną wcześniej zakładką, zainteresowani znajdą też szczegóły dotyczące interpretacji wyników.

Od soboty w Polsce obowiązują zapowiadane od kilku dni ograniczenia dotyczące organizacji spotkań, także tych odbywających się w mieszkaniach. Przepisy te mają uniemożliwić organizowanie dużych świątecznych przyjęć, ale też spotkań urodzinowych, imieninowych czy andrzejkowych. Wprowadzony został limit pięciu gości, jakich można zaprosić do mieszkania lub domu - niezależnie od jego wielkości. Ograniczenia te będą obowiązywały co najmniej do 27 grudnia. Jakich dokładnie spotkań dotyczą nowe przepisy? Co wolno, a co jest zakazane? Sprawdź dokładnie na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przejdź do kolejnego slajdu ---

Zakaz imprez w domach wszedł w życie. Co wolno robić, a co j...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera