Biało-czerwone Dalęcino koło Szczecinka. Uszyli flagi na...

  Biało-czerwone Dalęcino koło Szczecinka. Uszyli flagi na Święto Niepodległości [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Rajmund Wełnic

  Głos Koszaliński

  Zdjęcie uczestników projektu z flagami na 100-lecie wolnej Polski
  1/10

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Edyta Wieleba-Matyśniak

  Biało-czerwone flagi uszyte własnoręcznie przez panie z Dalęcina trafiły do każdego domu w tej wsi. Wszystko z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.
  Przez kilka tygodnie uczestniczki projektu „Wielkie szycie w małym Dalęcinie” szyły biało-czerwone flagi. - Flagi zostały ozdobnie zapakowane i wraz z tekstem Mazurka Dąbrowskiego, przekazane przez uczestników warsztatów mieszkańcom Dalęcina – mówi Edyta Wieleba-Matyśniak, jedna z inicjatorek projektu.

  - Uważamy, że to jedna z piękniejszych lokalnych inicjatyw na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. To również zacieśnienie więzów międzysąsiedzkich, wielopoziomowa integracja ludzi, którzy mają swoje rodzinne historie, różne korzenie i okoliczności, w jakich przyjechali na Pomorze Zachodnie.

  Flagi pojawią się na domach oczywiście nie tylko 11 Listopada, czy innych świąt państwowych. – Chcielibyśmy aby powiewały nawet na co dzień, a tym samym pogłębiały się wartości patriotyczne – dodaje pani Edyta.

  Projekt „Wielkie szycie w małym Dalęcinie” polega na zakupie niezbędnego sprzętu i wyposażenia, organizacji warsztatów krawieckich, które przeprowadzone są przez członkinię naszego stowarzyszenia – zawodową krawcową przy wsparciu mieszkanek, które posiadają podstawowe umiejętności szycia na maszynie, branżowych i integracyjnych spotkań.

  Uczestnicy – nie tylko z Dalęcina, ale i z Parsęcka, Radomyśla i Przeradza - szyli nie tylko biało-czerwone flagi. Podczas projektu początkujący uczą się szyć na maszynie, podnoszą umiejętności osób zaawansowanych. - Obok flag chcemy szyć niezbędne dla naszej sali wiejskiej tekstylia - podkładki, obrusy, łapki kuchenne, fartuszki, dekoracje okien, dekoracje okolicznościowe – mówią mieszkańy Dalęcina.

  - Materiał już zakupiliśmy i po 11 listopada zabieramy się za pracę twórczą.

  Na spotkania będą zaproszone również osoby z branży krawieckiej, które podzielą się doświadczeniem i praktycznymi wskazówkami.

  Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Szczecinku. Program „Działaj Lokalnie” jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Realizatorem programu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP). Ośrodkiem Działaj Lokalnie na terenie Powiatu Szczecineckiego jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Pojezierze Razem.

  Zobacz także: Zawody strzelecko-obronne w Szczecinku. Na stulecie Niepodległości


  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecinka

  Wideo ze Szczecinka

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie