Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biały Bór: pomóż ukraińskiej szkole

Rafał Czabrowski [email protected]
W piątek, w Hotelu Gromada Zarząd Oddziału Związku Ukraińców oraz stowarzyszenie KIWANIS International Club uroczyście rozpoczęły akcje zbierania funduszy dla szkoły.
W piątek, w Hotelu Gromada Zarząd Oddziału Związku Ukraińców oraz stowarzyszenie KIWANIS International Club uroczyście rozpoczęły akcje zbierania funduszy dla szkoły. Fot. Radosław Brzostek
Ruszyła akcja promująca przekazania 1 procenta podatku na pomoc ukraińskiej szkole w Białym Borze.

Gdzie wpłacić 1 % podatku

Gdzie wpłacić 1 % podatku

Chcesz pomóc? Wpisz w oświadczeniu podatkowym PIT za 2010 rok: Stowarzyszenie Kiwanis International Klub Koszalin, KRS nr 0000138; z dopiskiem: "pomoc na rzecz dzieci z ukraińskiej szkoły w Białym Borze".

To już druga taka akcja. W ubiegłym roku Zespół Szkół nr 2 im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze dzięki przekazaniu jednego procenta podatku uzyskał 13600 złotych. - Obecnie postanowiliśmy rozpocząć akcję wcześniej. Od dwóch dni na billboardach w kilku miastach województwa zachodniopomorskiego zaczęły pojawiać się plakaty promujące akcje - mówi Roman Biłas, przewodniczący Zarządu Oddziału Związku Ukraińców w Koszalinie. Dodaje, że akcja zbiórki pieniędzy zostanie nagłośniona przez ukraińskie media i portale internetowe.

Akcję wsparło Stowarzyszenie Kiwanis International Klub Koszalin. Jest to organizacja pożytku publicznego uprawniona do otrzymywania jednego procenta podatku. - Podjęliśmy uchwałą pomoc dla tej szkoły. Pieniądze uzyskane z jednego procenta ze wskazaniem na białoborską szkołę zostaną przekazane tej placówce. Dobrowolne datki można także wpłacać na konto stowarzyszenia - mówi Elżbieta Czapnik, prezydent Kiwanis International Klub Koszalin. - Wielu wychowanków szkoły pochodzi z biednych rodzin. Często jeden lub dwoje rodziców nie pracuje. Nie stać ich na wysłanie dzieci do Białego Boru. Stąd nasz apel do mieszkańców regionu o pomoc.

A szkoła ma się czym pochwalić. W rankingu szkół ponadgimnazjalnych przeprowadzonym przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy", I LO w Białym Borze (to szkoła z językiem ukraińskim) znalazło się na wysokiej pozycji - 12. miejsce w województwie zachodniopomorskim i 261. w kraju - wyprzedzając w ten sposób wiele renomowanych szkół z najbliższego regionu.

Podstawą do wyliczenia zajmowanego miejsca były cztery czynniki: sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych, wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matur z przedmiotów dodatkowych oraz ocena szkoły przez kadrę akademicką. - Niestety, nie mieliśmy w roku ubiegłym olimpijczyków i także nasi absolwenci nie zostali dostrzeżeni przez przedstawicieli władz rektorskich i dziekańskich polskich uczelni akademickich.

W obu powyższych kryteriach otrzymaliśmy zero punktów. Płynie stąd wniosek, że wysoką pozycję w rankingu zawdzięczamy wyłącznie dobrym wynikom maturalnym, nie tylko z języka ukraińskiego, ale także z języka polskiego i innych przedmiotów. Zdecydowanie nasze wyniki są wyższe niż w innych szkołach - mówi Andrzej Drozd, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Białym Borze.

Do białoborskiej Szkoły nr 2 (podstawówka, gimnazjum i liceum) mogły i nadal mogą uczęszczać dzieci z terenu całej Polski, bowiem placówka posiada internat dla uczniów zamiejscowych i statut szkoły bezobwodowej. Obecnie szkoła ma 120 wychowanków. Klasy liczą od 7 do 15 uczniów. Szkoła boryka się jednak z trudnościami finansowymi. Im mniej dzieci do niej uczęszcza tym mniejszą otrzymuje subwencję oświatową. Pod znakiem zapytania stoi więc przyszłość szkoły. Andrzej Drozd nie ukrywa, że zależy mu na utrzymaniu szkoły. - Nasi wychowankowie poznają tu język ukraiński, poznają swoją kulturę. W szkole jest bardzo wysoki poziom nauczania. Mamy także uczniów pojedynczych polskiego pochodzenia. Zazwyczaj jest tak, że rodzice chcą, aby ich pociechy poznały kulturę ukraińską oraz nauczyły się obcego języka. Na pewno na decyzję ma też wysoki poziom nauczania i mała liczebność dzieci w klasach.

Obecna akcja promująca pomoc dla białoborskiej szkoły ma na celu nie tylko zebranie funduszy. Jest to również akcja pozyskania przyszłych uczniów. W szkole uczą się m.in. dzieci z zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego. Dodajmy, że w ciągu kilku ostatnich lat, wszyscy absolwenci I LO bez problemu dostali się na studia, na wybrane przez siebie kierunki.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!