Biathlon. Wielki sukces Jana Guńki. Brązowy medal mistrzostw świata juniorów. Kapitalny występ w biegu indywidualnym i jedna pomyłka

Mateusz Pietras
Jan Guńka z brązem mistrzostw świata juniorów
Jan Guńka z brązem mistrzostw świata juniorów JOE KLAMAR/AFP/East News
Reprezentant Polski Jan Guńka zdobył brązowy medal mistrzostw świata juniorów w estońskim Otepaa. 21-latek sukces osiągnął w biegu indywidualnym na dystansie 15 kilometrów. Polak znakomity występ zawdzięcza m.in kapitalnemu strzelaniu. Biało-Czerwony na 20 prób pomylił się tylko raz. Siódme miejsce zajął Konrad Badacz (trzy pudła). Natomiast Fabian Suchodolski został sklasyfikowany na 26. pozycji (dwa pudła).

Drugi medal w światowym czempionacie juniorów w karierze

Dziś w Otepaa wielkie powody do radości reprezentant Polski w biathlonie Jan Guńka. 21-latek został trzecim zawodnikiem w biegu indywidualnym na 15 km w mistrzostwach świata juniorów. Polak wybitnie spisał się na estońskiej trasie tracąc 15,3 s do złotego medalisty Niemca Leonharda Pfunda. Srebro wywalczył Francuz Valentin Lejeune. Do drugiego zawodnika stracił dwie i pół sekundy. Podczas rywalizacji Polak tylko raz pomylił się na strzelnicy. Miało to miejsce podczas pierwszej wizyty. Pozostałe dziewiętnaście krążków zostały przez zawodnika Pucharu Świata strącone. W tej konkurencji za każdy niecelny strzał przypisywana jest tzw. jedna karna minuta.

Dla Polaka to drugi medal tej rangi. Rok temu w Szczuczyńsku w Kazachstanie został wicemistrzem świata w sprincie.

Dla Biało-Czerwonego to koniec szansy na kolejne medale. Guńka wystartuje jeszcze w sprincie jak i biegu masowym.

Wyniki pozostałych Polaków

Nierówno na strzelnicy spisał się za to Konrad Badacz. 21-letni zawodnik spudłował trzy strzały. Ostatecznie został sklasyfikowany na 7. miejscu (1.55,9 straty). Z kolei Fabian Suchodolski dwukrotnie pomylił się na strzelnicy i znalazł się na 26. pozycji (4.46,4 straty)

Wczoraj Amelia Liszka zajęła w tej samej konkurencji, ale na krótszym o 5 kilometrów dystansie dziewiąte miejsce (dwa spudłowane strzały). Drugą najwyżej sklasyfikowaną Polką była Oliwa Arendarczyk, która tylko raz nie trafiła do celu. Natomiast Majka Germata była. 18. (trzy spudłowane strzały), a Zuzanna Sadownik wykazała się 50 proc. skutecznością na strzelnicy zajmując 83. pozycję.