Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespoły ludowe z Radomia i regionu rozbiły konkurencję na tym festiwalu

/bk/
W kategorii kapel  Basztę – nagrodę główną w wysokości 2 tysięcy złotych przyznano Kapeli Braci Tarnowskich z Janiszewa koło Radomia,
W kategorii kapel Basztę – nagrodę główną w wysokości 2 tysięcy złotych przyznano Kapeli Braci Tarnowskich z Janiszewa koło Radomia, archiwum
Historycznym sukcesem artystów ludowych z regionu radomskiego zakończył się 47. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Wszystkie wytypowane na festiwal zespoły zdobyły nagrody.
W kategorii zespołów śpiewaczych  Basztę– nagrodę główną w wysokości 2 tysięcy  złotych przyznano Zespołowi Śpiewaczemu "Gałcunecki” z Gałek,
W kategorii zespołów śpiewaczych Basztę– nagrodę główną w wysokości 2 tysięcy złotych przyznano Zespołowi Śpiewaczemu "Gałcunecki” z Gałek, gmina Rusinów.
Adolf Krzemiński

W kategorii zespołów śpiewaczych Basztę- nagrodę główną w wysokości 2 tysięcy złotych przyznano Zespołowi Śpiewaczemu "Gałcunecki" z Gałek, gmina Rusinów.

(fot. Adolf Krzemiński)

Festiwal odbył się 28-29 czerwca a region radomski reprezentowały zespoły, kapele i soliści wytypowani na "XIV Mazowieckim Przeglądzie Folkloru - 54. Dniach Kolbergowskich", który odbył się 2 czerwca w Przysusze.

W kategorii kapel Basztę - nagrodę główną w wysokości 2 tysięcy złotych przyznano Kapeli Braci Tarnowskich z Janiszewa koło Radomia. Jedną z czterech równorzędnych I. nagród zdobyła Kapela Tadeusza Jedynaka z Przystałowic Małych, gmina Rusinów.

W kategorii zespołów śpiewaczych Basztę- nagrodę główną w wysokości 2 tysięcy złotych przyznano Zespołowi Śpiewaczemu "Gałcunecki" z Gałek, gmina Rusinów.

W kategorii solistów instrumentalistów jedną z trzech równorzędnych II. nagród otrzymał Tadeusz Sałbut, skrzypek ze Zwolenia, a jedną z pięciu równorzędnych III. nagród - Stefan Dziubiński z Radomia (dawniej: Rajec Poduchowny);

W kategorii solistów śpiewaków jedną z czterech równorzędnych I. nagród otrzymała Krystyna Ciesielska z Brogowej, gmina Rusinów, a jedną z czterech równorzędnych II. nagród - Marianna Kowalska z Przystałowic Małych, gmina Rusinów.

- Dwie główne nagrody Baszty i aż 7 nagród dla artystów ludowych z jednego regionu to zjawisko zaskakujące i niepowtarzalne - mówi Adolf Krzemiński, znawca regionu i folkloru. - Większość laureatów pochodzi z gminy Rusinów czyli z magicznego miejsca dla naszej kultury ludowej, gdzie najlepiej zachował się autentyczny folklor.

- Do listy sukcesów twórców ludowych ziemi radomskiej pięknie wpisuje się nagroda imienia Oskara Kolberga przyznana Piotrowi Gacy - skrzypkowi ze Rdzowa, którego korzenie wywodzą się również z gminy Rusinów - dodaje Adolf Krzemiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie