Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biogazownia w Starym Chwalimiu koło Barwic. Za i przeciw [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
A tak prezentuje się obecnie bliźniacza inwestycja w Omulnej koło Szczecinka
A tak prezentuje się obecnie bliźniacza inwestycja w Omulnej koło Szczecinka Rajmund Wełnic
W Starym Chwalimiu (gmina Barwice) planowana jest budowa biogazowni. To jedna z kilku takich instalacji, jakie powstać mają w powiecie szczecineckim.

Około 20 mieszkańców Starego Chwalimia koło Barwic wzięło udział w spotkaniu poświęconym planom budowy biogazowni w tej miejscowości. – Inwestor ma wszelkie niezbędne pozwolenia i jeszcze tej wiosny chciałby rozpocząć budowę – burmistrz Barwic, Mariusz Kieling tłumaczy, że obiekt o mocy elektrycznej 0,6 MW Megawata miałby powstać w pewnym oddaleniu od zabudowań wsi.

CZYTAJ TEŻ:

Część mieszkańców podnosi jednak obawy związane z takim sąsiedztwem. – Mamy nienajlepsze doświadczenia z pobliskiej Grzmiącej, gdzie po prostu z okolic biogazowni unoszą się przykre zapachy – mówi nam jeden z mieszkańców Starego Chwalimia. – Z tego co nam mówiono, u nas biogaz miałby być wytwarzany z odpadów roślinnych i kości drobiowych. Więc nie wiemy, jak to będzie wyglądało w praktyce.

- Plany biogazowni były już ładnych kilka lat temu, i mieszkańcy protestowali, zebrali nawet dużo podpisów pod petycją do władz gminy przeciwko inwestycji - mówi jedna z mieszkanek wsi (dane do wiadomości redakcji). - I wtedy, i teraz nikt nas o zdanie nie pytał, nie było żadnych konsultacji, a mamy chyba prawo wypowiedzieć się. I teraz także petycję protestacyjną ponowimy.

Na spotkaniu przedstawiciel inwestora zapewniał, że to inna technologia w cyklu zamkniętym, nie będzie też składowania surowca na otwartej przestrzeni. Biogazownia – w wielkim skrócie - wytwarza biometan biogaz w procesie fermentacji metanowej, który następnie zasila napędzając urządzenia wytwarzające energię elektryczną i ciepło. - Zapachy z rozkładającej się materii organicznej są wychwytywane w szczelnie zamkniętych zbiornikach i eliminowane w systemie oczyszczania. Zastosowana technologia pozwala także na całkowite eliminowanie są bakterii chorobotwórczóch, takich jak Salmonella i E. coli. – czytamy na stronie firmy, która ma budować biogazownię.

- W Starym Chwalimiu mieszka z 500 osób, więc frekwencja na spotkaniu nie była za wielka – sołtys wsi Iwona Rykaluk mówi, że na wycieczkę do Sieńska, gdzie działa podobna instalacja, nikt się nie zgłosił i ostatecznie nie doszła do skutku. – Inwestor chciał pokazać, jak taka biogazownia działa w praktyce i co o niej mówią sąsiedzi. Wiadomo, że nie chcemy, aby nam śmierdziało. Rozmawiałam też z sołtysową z Sieńska, która zapewniła, że uciążliwości nie ma, a domy mogą ogrzewać 10 razy taniej niż do tej pory. Parę osób ze wsi miałoby też pracę w takiej biogazowni. Ale wiadomo, jeżeli ktoś jest przeciwny inwestycji to najlepiej byłoby pojechać i samemu się przekonać, jak to jest naprawdę.

- Zaprosiliśmy mieszkańców, aby pokazać im, jak w praktyce funkcjonuje biogazownia tego typu i że nie jest uciążliwa dla sąsiadów – mówi Mirosław Michalak z firmy Dynamic Biogas, która jest wykonawcą biogazowni. – Zyski ekologiczne są znaczne, każda tego typu instalacja powoduje redukcję emisji dwutlenku węgla, a także metanu, gazu znacznie bardziej szkodliwego niż dwutlenek węgla, spalamy też około 750 ton mniej węgla. Produktem ubocznym procesu jest ciepło, dzięki któremu można tanio ogrzewać mieszkania. W tym wypadku nie tylko Stary Chwalim, ale i Ostrowąsy czy część Barwic.

Nasz rozmówca dodaje, że podobna biogazownia powstaje już w Omulnej w gminie Szczecinek. Instalacje tego typu, mają także zostać zbudowane w Turowie koło Szczecinka czy Trzebielu w gminie Biały Bór. – W sumie w całym powiecie szczecineckim aż sześć – nasz rozmówca dodaje, że decyzje o inwestycji w Starym Chwalimiu mają zapaść do 22 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto