Bioodpady w naszym otoczeniu. Pojawi się nowy kolor - szary...

  Bioodpady w naszym otoczeniu. Pojawi się nowy kolor - szary [wideo]

  Marzena Sutryk

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Każdego dnia w swoim gospodarstwie domowym produkujesz odpady kuchenne. Od 1 stycznia 2019 roku wyrzucamy je do osobnych pojemników.
  Od 1 stycznia 2019 na terenie Koszalina rozpocznie się zbiórka dodatkowej frakcji odpadów kuchennych. Taki jest wymóg Rozporządzenia Ministra Środowiska z 29 grudnia 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Co to w praktyce oznacza? Obecnie odpady kuchenne trafiają do odpadów zmieszanych. Po zmianach, od nowego roku, w zabudowie jednorodzinnej będą dzielone i odbierane: worki brązowe na odpady ulegające biodegradacji (czyli odpady kuchenne, m. in. fusy po kawie, obierki z owoców i warzyw, skorupki jaj) oraz – tu pojawi się nowy kolor - worki szare na odpady zielone (to, co pozostaje nam z ogrodu - trawa, liście, gałęzie).

  Natomiast w zabudowie wielorodzinnej w osłonach śmietnikowych pojawią się pojemniki koloru brązowego – do nich będziemy wyrzucać odpady kuchenne, czyli ulegające biodegradacji. W 2017 roku Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie przyjęło do zakładu w Sianowie ponad 8000 ton odpadów zielonych.

  Co się z nimi dzieje? Odpady te podlegają procesowi kompostownia, w wyniku którego produkowany jest nawóz organiczny, który z kolei wraca do mieszkańców. Oznacza to w praktyce, że odebrane od mieszkańców odpady zielone wracają do nich w postaci nawozu poprawiającego właściwości gleby, jakże potrzebny w ogrodzie.

  Nawóz można kupić w PGK. Właściciele budynków jednorodzinnych mogą również sami pozbyć się odpadów zielonych poprzez poddanie ich kompostowaniu na własne potrzeby na terenie własnej nieruchomości.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Koszalina

  Wideo z Koszalina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłosuj na najlepszego sportowca!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłosuj na najlepszego sportowca!

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów